reklama

Zklamaný Čilič se chystal na vedro, finále se ale hrálo pod střechou

Zatažená střecha v Melbourne nehrála do not Marina Čiliče. Zatažená střecha v Melbourne nehrála do not Marina Čiliče. autor: Reuters
Centrální dvorec v Melbourne je vybavený střechou a vzhledem k tomu, že vlhkost vzduchu překročila stanovenou hranici, rozhodli pořadatelé o jejím zatažení.

Melbourne - Chorvatský tenista Marin Čilič si po pětisetové prohře ve finále Australian Open se Švýcarem Rogerem Federerem posteskl, že pořadatelé v souboji o vítěznou trofej na centrálním dvorci zatáhli střechu. Chystal se totiž na to, že se bude hrát ve velkém horku, které v Melbourne panuje.

"Během turnaje jsem hrál všechny zápasy venku, připravoval jsem se na další horký den, 38 stupňů. No a pak ve finále poprvé hraji pod zataženou střechou. Bylo to složité," řekl po finále Čilič.

Centrální dvorec v Melbourne je vybavený střechou a vzhledem k tomu, že vlhkost vzduchu překročila stanovenou hranici, rozhodli pořadatelé o jejím zatažení. "Musím se ptát, jestli to rozhodnutí mohlo být jiné? Myslím, že ano. Myslím, že bylo docela těžké se přizpůsobit, hlavně na začátku zápasu. Bylo mnohem chladněji, než jsem očekával. Když jste vešli, bylo nějakých 23 nebo 24 stupňů," uvedl devětadvacetiletý Čilič, který první set prohrál za 25 minut hladce 2:6.

O sedm let starší Federer zataženou střechu za svou výhodu nepovažoval. "Samozřejmě jsme se ocitli jako by v halových podmínkách. Ale abych byl upřímný, horko mi nevadí," podotkl legendární Švýcar.

Nejdřív utíral pot, potom slzy. Federera přemohlo při předávání 20. trofeje dojetí Nejdřív utíral pot, potom slzy. Federera přemohlo při předávání 20. trofeje dojetí Prohlédněte zde

O svém šestém titulu na Australian Open, jímž vyrovnal rekord Novaka Djokoviče a Roye Emersona, rozhodl až v pátém setu. V jeho úvodu se štěstím odvrátil dva brejkboly a pak poslední sadu s přehledem ovládl 6:1.

"Do zápasu jsem vletěl, ale v tie-breaku druhé sady jsem zamrzl. Prohrál jsem druhý set a ztratil jsem kontrolu nad zápasem. Myslím, že jsem měl dneska štěstí," připustil Federer.

Od svého loňského návratu po zranění vyhrál tři ze čtyř grandslamových turnajů, na kterých startoval. V 36 letech se stal druhým nejstarším vítězem turnaje "velké čtyřky" po Kenu Rosewallovi, jemuž bylo v roce 1972 při triumfu v Melbourne 37 let.

"Nemůžu uvěřit, že jsem vyhrál za poslední rok tři grandslamy. Pohádka pokračuje," rozplýval se Federer, který se při slavnostním vyhlášení dojetím rozplakal.

"Musím si udržet dobrý turnajový rozvrh, zůstat hladový a pak ještě mohou další dobré věci přijít. Nemyslím si, že věk je problém, je to jen číslo," dodal Federer, jenž se přiblížil návratu na první místo žebříčku ATP. Na vedoucího španělského rivala Rafaela Nadala bude v novém vydání ztrácet už jen 155 bodů.

Čilič se dokázal do finále dvakrát vrátit, nakonec ale slaví jubilejní titul Federer Čilič se dokázal do finále dvakrát vrátit, nakonec ale slaví jubilejní titul Federer Čtěte zde
reklama