reklama

Žádná ostuda. Čeští tenisté přejeli v Davis Cupu Izrael a zahrají si baráž

Adam Pavlásek, Jiří Veselý Adam Pavlásek, Jiří Veselý autor: ČTK
Čeští tenisté postoupili přes Izrael do baráže Davis Cup. Budou tak usilovat o návrat do elitní skupiny.

Ostrava - Jiří Veselý s Adamem Pavláskem zařídili výhru českých tenistů ve 2. kole evropsko-africké zóny Davisova poháru a postup do baráže. Rozhodující třetí bod zajistili ve čtyřhře, v které na antuce v Ostravě zdolali Jišaje Oliela a Jonathana Erlicha 6:2, 3:6 a 6:3. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila nakonec porazil Izraelce 3:1 na zápasy a v září si zahraje o návrat do Světové skupiny.

Baráž se uskuteční 14. až 16. září a losovat se bude ve středu. Češi by měli být na základě daviscupového žebříčku mezi nasazenými a vyhnout se tak třeba Austrálii nebo Švýcarsku. "Šanci uspět v baráži máme a až ještě všichni vyspějeme, tak časem třeba máme kvality hrát Davis Cup na nejvyšší úrovni," řekl Veselý.

Čtyřhra se zpočátku vyvíjela jasně pro český pár, který prohrál první game, ale pak získal pět her v řadě. "Utkání na úvod vypadalo velmi hladce a jednoduše, ale pořád jsem nějak tušil, že se může zkomplikovat," uvedl Veselý.

Od začátku druhého setu se jeho vize naplnila. Oba domácí tenisté chybovali a nechali rozehrát především Erlicha. Veselý přišel o servis a zápas musel do třetí sady. Ještě v jejím úvodu vypadali Češi v křeči. "Měli jsme trochu štěstí, že jsme si dvakrát podrželi podání, protože jsem trochu jsem cítil, že jsou spíš lepší než my," řekl Veselý.

Za pomoci publika i televizního rozhovoru s Romanem Jebavým, který viděli před třetím setem v šatně cestou z toalety, zkoušeli hrát více po lajnách. "Říkal nám to už kapitán, ale víc jsme si to uvědomili." řekl Veselý.

Ve čtvrté hře získali po Pavláskově ráně Olielův servis, což rozhodlo. "Jsem rád, že jsme získali rozhodující bod a už můžeme být klidní," oddechl si Navrátil. "Jsem strašně rád, že jsme to dotáhli ve třech zápasech," řekl Veselý, který měl problém s pravým kotníkem.

"Čtyřhra byla těžká, protože se Izraelci ve druhém setu oklepali a byli lepší a jsem rád, že jsme to nakonec zvládli. Těšíme se na baráž a uděláme vše, abychom dostali zem do světovky," řekl Pavlásek, aktuálně 208. hráč světa.

Český tenisový poklad. Kráska Kilnarová září na kurtech i na Instagramu Český tenisový poklad. Kráska Kilnarová září na kurtech i na Instagramu Prohlédněte zde

První body získali Češi v pátečních dvouhrách. Domácí jednička Veselý ztratil s Edanem Lešemem jen jeden game a Pavlásek uspěl při své singlové daviscupové premiéře proti Dudimu Selovi. Za rozhodnutého stavu po čtyřhře prohrál debutant v soutěži Václav Šafránek v závěrečné dvouhře s Olielem 5:7 a 3:6.

Zápasy evropsko-africké zóny, do které Češi loni sestoupili ze Světové skupiny, se hrají pouze dva dny a každé utkání jen na dva vítězné sety. Zářijová baráž se bude hrát tradičně tři dny a na tři vítězné sety.

Tenisté začínají v soutěži novou éru bez bývalých opor Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka, kteří se postarali o tituly v letech 2012 a 2013.

Utkání 2. kola evropsko-africké zóny tenisového Davisova poháru v Ostravě (antuka):

ČR - Izrael 3:1

Veselý, Pavlásek - Oliel, Erlich 6:2, 3:6, 6:3, Šafránek - Oliel 5:7, 3:6.

reklama