reklama

Davis Cup jako Liga mistrů, Fed Cup jako basketbal. Týmové soutěže čekají velké změny

V letošním finále Davisova poháru se utká Argentina s Chorvatskem. Příští ročník už by se mohl odehrát podle nového schématu. V letošním finále Davisova poháru se utká Argentina s Chorvatskem. Příští ročník už by se mohl odehrát podle nového schématu. autor: Dalibor Sosna
Pořadatelé Davis Cupu a Fed Cupu spolupracují s marketingovou firmou CSM na zatraktivnění obou soutěží. K triumfu na Fed Cupu tak zřejmě už nebudou stačit pouze tři vyhrané duely, finále týmových bitev se pak v budoucnu bude konat na jednom předem určeném místě.

Londýn - Mezinárodní tenisová federace (ITF) plánuje změny v Davis Cupu a Fed Cupu. FiFinále mužské i ženské týmové soutěže by se měla v budoucnu hrát na předem určených místech a ne nutně v domácím prostředí jednoho z finalistů, jak je tomu dosud. Ve Fed Cupu by se mohla rozšířit Světová skupina z osmi na šestnáct týmů jako v Davis Cupu, přičemž o vítězkách by se rozhodovalo ve Final Four.

Kvitovou doprovází slavný kouč Fissette. Muž, který umí dovést tenistky k titulům Kvitovou doprovází slavný kouč Fissette. Muž, který umí dovést tenistky k titulům Čtěte zde

O pořádání finále se budou moci města oficiálně ucházet od letošního prosince. ITF plánuje, že vítěze určí příští rok, až budou změny v týmových soutěžích schváleny v srpnu na pravidelném zasedání federace. Není vyloučeno, že ITF ještě rozhodne, že by město hostilo nejednou jak vyvrcholení Fed Cupu, tak Davis Cupu.

"Tím, že budeme mít celý rok nebo dva na plánování, můžeme udělat víc pro sponzory a fanoušky se stadionem, který bude mít odpovídající velikost," řekl agentuře AP prezident ITF David Haggerty.

ITF bude také zvažovat, zda nezhustit finálový duel Davis Cupu ze tří do dvou dnů. Další možnou revolucí je to, že se místo na tři vítězné sety bude hrát pouze na dva.

Fed Cup jako basket

Změny čekají i ženský Fed Cup, jemuž v posledních letech vládnou české tenistky, které vyhrály čtyři z minulých pěti ročníků a letos jsou ve finále znovu. S plánovaným zdvojnásobením týmů Světové skupiny se pojí vyvrcholení v podobě Final Four, které je obvyklé v evropských soutěžích v kolektivních sportech - volejbalu, basketbalu či házené.

Kvitová zahájí příští sezonu na Hopmanově poháru po boku Pavláska Kvitová zahájí příští sezonu na Hopmanově poháru po boku Pavláska Čtěte zde

"Tím, že se semifinále a finále uskuteční v jednom týdnu na předem určeném místě, dostane ještě víc tenistek z více zemí šanci každoročně soutěžit o světovou tenisovou trofej," uvedla bývalá francouzská tenistka Mary Pierceová, která je členkou rady ITF.

Na změnách spolupracuje ITF se sportovní marketingovou firmou CSM, jejíž předsedou je šéf atletické federace IAAF Sebastian Coe. Jako vzor při rozhodování o předem určeném dějišti finále posloužily fotbalová Liga mistrů a vyvrcholení zámořské ligy amerického fotbalu Super Bowl.

reklama