Veselý nedovolil senzaci, Rosol udolal Haaseho. Češi vedou v baráži Davis Cupu 2:0

Aktualizováno 15. 9. 2017 21:51
Baráž Davis Cupu začala pro český tým velkými nervy, Jiří Veselý i Lukáš Rosol vyhráli své zápasy s Nizozemci až po pětisetové bitvě. Vítězný třetí bod může přinést sobotní čtyřhra.
Lukáš Rosol.
Lukáš Rosol. | Foto: Dalibor Sosna

HaagJiří Veselý v prvním zápase baráže Světové skupiny Davisova poháru s Nizozemskem po tvrdém boji porazil 408. hráče světa Thiema de Bakkera 4:6, 6:3, 4:6, 6:4 a 6:4. Pětisetový duel zvládl také Lukáš Rosol, jenž porazil 39. tenistu žebříčku ATP Robina Haaseho. Svěřenci kapitána Jaroslava Navrátila tak vedou 2:0.

Český tým má nyní tři zápasy na to, aby barážový zápas rozhodl. V sobotu je na programu čtyřhra a v neděli závěrečné dvě dvouhry.

"Dojmy jsou po takovém dnu jenom pozitivní. Oba zápasy byly na pět setů a s dobrým koncem pro nás. Je to 2:0 po prvním dnu, a tomu nevěřil snad nikdo," řekl Navrátil České televizi. Rád by získal třetí bod už ve čtyřhře.

Do sobotního zápasu (13:00) jsou nahlášeni Roman Jebavý a Adam Pavlásek, ale hrát mohou i Veselý nebo Rosol. "Nebude to lehké rozhodování. Oba vyhráli své dvouhry, ale Lukáše v závěru chytala křeč do ruky a Jirka toho měl plné kecky. Musíme se poradit s týmem, ale chceme to zkusit dohrát," řekl kapitán.

Češi jsou v Nizozemsku bez Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka, bývalých opor týmu, kteří se zasloužili o triumfy v soutěži v letech 2012 a 2013.

Veselý se nechal na čas zaskočit

"Tenhle bod je pro utkání strašně důležitý. Lukáš teď nemá co ztratit, může jít na kurt uvolněně a věřím, že předvede vynikající výkon a přinese do šatny druhý bod. To by bylo parádní," uvedl Veselý v rozhovoru pro Českou televizi po vítězném úvodním duelu barážového střetnutí.

Devětapadesátý hráč světa zatím v Davisově poháru nepředvedl svůj nejlepší tenis a i nyní se opíral do míčů svázaně. Prohrál si hned první podání a proti dobře servírujícímu a nadšeně hrajícímu soupeři už set nezachránil.

První brejkbol si Veselý vybojoval až ve čtvrté hře druhého setu a hned ho na 3:1 proměnil. Pak dal dvě dvojchyby a o výhodu přišel, ale po dalším zisku Nizozemcova podání už druhý set ukončil čistou hrou. Třetí set Veselý znovu špatně začal. De Bakker, který byl před sedmi lety světovou čtyřicítkou, mu vzal servis i celou sadu.

Kapitán Jaroslav Navrátil měl v tu chvíli na lavičce prázdný pohled, De Bakker burcoval publikum, ale Veselý se nezlomil. Zápas otočil i díky tomu, že Nizozemec udělal v duelu 104 nevynucených chyb.

V rozhodující sadě byl důležitý první game. Veselý v něm měl jeden brejkbol za druhým. "To už snad není možný," řekl si po čtvrtém z nich a využil až sedmý. Pak vedl 4:1, De Bakker ještě snížil na 4:3. Veselý nakonec při svém podání zápas po třech hodinách a 44 minutách ukončil při prvním mečbolu.

Rosolovi se v Davis Cupu daří

Rosol má letos za sebou nevalnou sezonu na turnajích, ale v Davisově poháru navázal na loňské výhry nad Němcem Alexanderem Zverevem a Francouzem Jo-Wilfriedem Tsongou. "Mám týmové soutěže rád," řekl Rosol.

V duelu s Haasem, 39. hráčem žebříčku ATP, se opíral o servis a snažil se hrát rovné tvrdé míče. První set ztratil v tie-breaku, ale druhý a třetí získal za pomoci vítězných úderů, kterých nasázel v utkání celkem 59. "Ve čtvrtém mi tuhly nohy a soupeř mě přejel," přiznal.

V pátém setu podával Rosol za stavu 5:3 na výhru, ale k vítězství se nepřiblížil. Až za stavu 6:5 při podání Haaseho proměnil stopvolejem mečbol. "Nemůžu říct, že by vyhrál lepší, ale bojovnější," řekl dvaatřicetiletý Rosol.

"Lukášovi se na turnajích nedařilo, ale věřili jsme, že ho Davis Cup může nastartovat. Potvrdil, že je platným hráčem," řekl Navrátil.

Češi ze Světové skupiny sestoupili jen jednou, po domácí prohře s Německem v roce 2005. Naposledy baráž zvládli i díky Veselému předloni v Indii.

Baráž tenisového Davisova poháru v Haagu (antuka):

Nizozemsko - ČR 0:2 po prvním dnu

De Bakker - Veselý 6:4, 3:6, 6:4, 4:6, 4:6, Haase - Rosol 7:6 (7:5), 3:6, 2:6, 6:3, 5:7.

Semifinále tenisového Davisova poháru - po úvodní dvouhře:

Lille (antuka): Francie - Srbsko 1:1 po prvním dnu

Pouille - Lajovič 1:6, 6:3, 6:7 (7:9), 6:7 (5:7), Tsonga - Djere 7:6 (7:2), 6:3, 6:3.

Brusel (antuka): Belgie - Austrálie 1:1 po prvním dnu

Goffin - Millman 6:7 (4:7), 6:4, 6:3, 7:5, Darcis - Kyrgios 3:6, 6:3, 7:6 (7:5), 1:6, 2:6.

Barážová utkání tenisového Davisova poháru:

Ósaka: Japonsko - Brazílie 2:0

Sugita - Clezar 6:2, 7:5, 7:6 (7:5), Soeda - Monteiro 3:6, 6:4, 6:3, 6:7 (1:7), 6:4.

Astana: Kazachstán - Argentina 1:1

Kukuškin - Pella 6:7 (5:7), 7:6 (7:5), 6:2, 6:4, Popko - Schwartzman 4:6, 2:6, 2:6.

Biel: Švýcarsko - Bělorusko 1:1

Laaksonen - Šila 4:6, 2:6, 6:7 (3:7), Chiudinelli - Žyrmont 6:3, 4:6, 6:4, 6:3.

Lisabon: Portugalsko - Německo 1:1

J. Sousa - Stebe 6:4, 3:6, 3:6, 0:6, P. Sousa - Struff 6:2, 7:5, 7:6 (7:5).

Budapešť: Maďarsko - Rusko 1:1

Fucsovics - Rubljov 6:2, 6:4, 5:7, 2:6, 6:3, Balázs - Chačanov 6:3, 2:6, 6:7 (12:14), 1:6.

Bogotá: Kolumbie - Chorvatsko 1:1

González - Čilič 1:6, 4:6, 1:6, Giraldo - Škugor 6:4, 4:6, 5:7, 6:4, 6:2.