reklama

Davis Cup ukázal, jak je unikátní. A co Češi? Kluci mají chuť, i Berdych, slibuje kapitán

Argentinská radost po zisku Davisova poháru. Argentinská radost po zisku Davisova poháru. autor: Reuters
Kapitán českého daviscupového týmu Jaroslav Navrátil už vyhlíží příští sezonu, kterou Češi zahájí v únoru na půdě Austrálie. Podle kapitána chtějí reprezentovat všichni klíčoví hráči, včetně Tomáše Berdycha.

Praha – Finále Davisova poháru opět bralo dech. Argentinci v chorvatském Záhřebu dvěma výhrami v posledním hracím dnu otočili zápas a získali po čtyřech neúspěšných finálových kláních historicky první titul. Boj o salátovou mísu, který dobře zná z vlastní zkušenosti, pozorně sledoval také nehrající kapitán Čechů Jaroslav Navrátil.

"Bylo to krásné finále, vyrovnané a velice kvalitní. Vše nahrávalo Chorvatům, po sobotní čtyřhře už se viděli, jak slaví s pohárem," řekl Navrátil deníku Aktuálně.cz. V neděli ale nejprve Juan Martin del Potro otočil duel jedniček s Marinem Čiličem z 0:2 na sety. A pak Federico Delbonis jednoznačně zdrtil favorizovaného obra Iva Karloviče.

Zázrak, zlomený malíček a raketa pro Maradonu. Hrdina Del Potro znovu rozplakal sebe i tenisový svět Zázrak, zlomený malíček a raketa pro Maradonu. Hrdina Del Potro znovu rozplakal sebe i tenisový svět Čtěte zde

"Del Potro měl skvělou sezonu a opět ukázal, jak je vynikajícím hráčem. Čilič se dostal na Turnaj mistrů, ale Argentinec vystoupal asi z osmé stovky do elitní čtyřicítky. To je ještě mnohem náročnější vzestup," uvedl český kapitán. O titulu podle něj rozhodl enormní hlad všech Argentinců.

"Chorvaté mysleli, že už to doklepou. Karlovič zažil nejlepší sezonu kariéry, povrch byl v Záhřebu dělaný přesně pro něj. Naopak Delbonis je v podstatě antukář. A podívejte. V Davis Cupu žádné prognózy nehrají roli," komentoval Navrátil jednoznačnou pátou dvouhru. 

Takové příběhy zažijete jen v týmových soutěžích

"Argentincům nezbývá než gratulovat. Je to pro ně obrovské zadostiučinění. Ty emoce, to napětí, ta euforie, to nejde popsat, to si musí každý zažít," dodal Navrátil.

Davisův pohár letos opět jednoznačně ukázal, jak nenahraditelnou a unikátní soutěží je. Stejně jako ženský Fed Cup. "Takové příběhy jinde nezažijete. Tenis je individuální sport, ale tohle je úplně jiné. Tým je týden spolu, člověk hraje přímo za svou zem. Má to něco do sebe," hledal slova Navrátil.

Strýcová: Když se naštvu, jenom "sakra" říct neumím. Rozhodčí českým nadávkám rozumí, mají manuál Strýcová: Když se naštvu, jenom "sakra" říct neumím. Rozhodčí českým nadávkám rozumí, mají manuál   Přehrajte zde

Proto český kapitán striktně odmítá veškeré snahy o změnu formátu jedné či druhé týmové soutěže. Zejména se mu nelíbí myšlenka finálového klání na neutrální půdě.

"Hrát třeba semifinále nebo finále v domácím prostředí, to je na tom přece nejlepší a nejdůležitější. Zvlášť pro menší země, jako je Česká republika nebo Chorvatsko. Tolik sportů, ve kterých jsou úspěšné, nemají a grandslamy se hrají jinde. Už jenom co se týče toho, že můžeme pozvat na finále naše sponzory, to je něco, na co se zapomíná a co je velmi podstatné," zamyslel se Navrátil.

"Když si představím, že by se u nás hrálo finále třeba Francie–Chorvatsko, tak koho z českých diváků to bude skutečně zajímat? Pro pořadatelskou zemi to bude v podstatě bezcenné," dodal.

Tomáš Berdych prý chce reprezentovat

V hlavě už se český daviscupový kapitán soustředí na únorový vstup svého týmu do nového ročníku soutěže. Češi se v prvním kole představí na půdě Austrálie, což v září Navrátil označil za nejhorší možný los. Nic ale předem nevzdává. Obzvlášť když všichni klíčoví tenisté podle něj mají velkou chuť reprezentovat.

Plíšková udělala chybu, říká Kukal. Vaňka prý velmi uznává Kvitová, dojde k rošádě? Plíšková udělala chybu, říká Kukal. Vaňka prý velmi uznává Kvitová, dojde k rošádě? Čtěte zde

"Všichni chtějí hrát. Všichni včetně Tomáše Berdycha," upřesnil Navrátil a vyjádřil přesvědčení, že pokud bude mít k dispozici dlouholetou českou jedničku, zkušeného srdcaře Radka Štěpánka i žebříčkově druhého nejlepšího Čecha Jiřího Veselého, půjde v Austrálii o vyrovnané klání. Uspět bude v silách Čechů i v případě, že bude v týmu domácích duo mladých rebelů, tedy Nicka Kyrgiose a Bernarda Tomice.

"A pokud jeden z nich nebude a dvojkou se stane Samuel Groth, bude to pro nás velká výhoda," konstatoval devětapadesátiletý vůdce českého mančaftu. Nedávno mluvil Navrátil s již veteránem Radkem Štěpánkem. Ten je na první úvodní duel nové sezony natěšen a připraven.

"Radek má stoprocentně chuť pokračovat, navíc prý nemá vůbec žádný problém, co se týče zdraví. Na sedmatřicet let je to fantastické. On je nejdůležitější částí týmu, když si vezmeme vliv v kabině na mladé kluky," vysvětlil kapitán, proč je Štěpánek pro reprezentaci stále nepostradatelný.

Rosol? Podle Navrátila stále platný hráč

Navrátila nevyvádí z míry ani velký propad na žebříčku, který zažil tradiční člen týmu Lukáš Rosol. Ten ukončil letošní sezonu až na 113. pozici, o šest míst za Štěpánkem.

Tisíce dolarů za úmyslně prohraný zápas. Sázkaři nabízejí pořád, hlavně Rusové, říká český tenista Tisíce dolarů za úmyslně prohraný zápas. Sázkaři nabízejí pořád, hlavně Rusové, říká český tenista Čtěte zde

"Měl nějaké zdravotní problémy a takhle sezona nebyla ideální. Ale něco jiného jsou individuální turnaje a něco jiného je Davis Cup. Lukáš pro nás letos vybojoval fantastické výhry nad Zverevem a Tsongou, na to je třeba pamatovat. Je to velmi platný hráč," připomněl Navrátil.

V tuto chvíli stále není jasné, v jakém australském městě se daviscupový zápas odehraje. Australané chtěli hrát v Adelaide, ale to jim nevyšlo. "Teď se jedná o Sydney nebo Melbourne. Ať to bude tam nebo tam, bude to ideální pro všechny. Davis Cup se hraje hned po Australian Open, všichni hráči už tam budou, takže odpadnou starosti se složitým cestováním a časovým posunem. Za to jsme rádi," uzavřel kapitán.

reklama