Baráž o elitní skupinu Davis Cupu je blízko. Po Veselém přidal proti Izraeli druhý bod Pavlásek

Aktualizováno 6. 4. 2018 19:27
Český daviscupový tým vede nad Izraelem po prvním dnu 2:0. Body svěřenců Jaroslava Navrátila zajistili Jiří Veselý a Adam Pavlásek.
Jiří Veselý
Jiří Veselý | Foto: ČTK

Ostrava - Čeští tenisté vedou ve druhé divizi Davisova poháru v Ostravě nad Izraelem 2:0 a bod je dělí od výhry, která je posune do zářijové baráže o návrat do Světové skupiny. Druhý bod dnes na antuce porubské haly přidal při premiéře v daviscupové dvouhře Adam Pavlásek výhrou nad Dudim Selou 3:6, 6:3 a 6:1. V úvodní dvouhře splnil Jiří Veselý favorita a hráče třetí stovky Edana Lešema porazil hladce 6:0 a 6:1 za necelou hodinu.

Nejdříve na antuce v porubské hale splnil roli favorita Veselý a hráče třetí stovky Edana Lešema porazil 6:0 a 6:1 za necelou hodinu. Pavlásek poté po rozpačitém úvodu dokázal porazit 98. tenistu světa Dudiho Selu 3:6, 6:3 a 6:1.

"První den musím hodnotit dobře. O bodu Veselého jsem byl přesvědčený. Izraelský hráč byl na antuce špatný a bylo to jasný. Adam v prvním setu nechodil do míčů, tak jsem mu řekl, ať je agresivnější, a od půlky druhého setu byl lepší. Na singlovou premiéru odehrál výborný zápas," chválil kapitán Jaroslav Navrátil.

V sobotu začne ve 12:00 čtyřhra, do které Navrátil při losu nahlásil Lukáše Rosola a Romana Jebavého, ale na kurt nastoupí nejspíš dvojice Pavlásek - Veselý. "Adam nás v deblu vždycky podržel a Jirka odehrál výborný zápas, takže všechno nasvědčuje tomu, že by mohli hrát spolu. Ale musíme si sednout," řekl Navrátil.

Izraelci mají do čtyřhry ohlášený pár Jišaj Oliel, Jonathan Erlich. Následovat budou případně zbylé dvě dvouhry, utkání jedniček a dvojek týmů.

Veselý (65. v pořadí ATP) se opíral o více než dvousetkilometrovou rychlost servisu a soupeře z třetí stovky žebříčku úderově převyšoval. "Kanára" Lešemovi nadělil za 27 minut. Ve druhém setu se sice víc hrálo, ale Veselý nadále využíval slabého soupeřova bekhendu. Mohl znovu vyhrát s nulou, ale první mečbol nevyužil.

Za stavu 6:0 a 5:0 si tak Lešem poprvé udržel servis. Levou rukou hrající Veselý ale vzápětí zápas po 57 minutách ukončil. "Ale utkání nebylo tak jednoznačné, jak se zdá. Na začátku nervíky určitě byly, ale hnedka jsem získal brejk, dostal jsem ho pod tlak a zůstal jsem celou dobu pečlivý, což byl klíč," řekl Veselý.

Pavlásek, 208. hráč světa, vzal na úvod Selovi servis, ale pak prohrál čtyři hry v řadě a o první set přišel. Postupně se ale zlepšoval a vyrovnaný druhý set rozhodl brejkem v osmé hře. Dobře vstoupil i do rozhodující sady, v které nakonec ztratil jen jeden game a hráče světové stovky porazil poprvé od loňského Wimbledonu.

"Nemám slov. O takové premiéře v daviscupové dvouhře se mi mohlo jenom zdát. Makal jsem a jsem rád, že jsem bod urval," řekl Pavlásek po utkání.

Loni v baráži tenisté vedli po úvodních dvouhrách nad Nizozemskem rovněž 2:0, ale prohráli 2:3. Tentokrát doufají, že vedení nepustí. "V hlavě to máme, ale Holandsko bylo o třídu kvalitnější než Izrael a věřím, že tohle dorazíme," řekl Navrátil.

Zápasy evropsko-africké zóny, do které Češi loni sestoupili ze Světové skupiny, se hrají nově pouze dva dny a každé utkání jen na dva vítězné sety. Tenisté začínají v soutěži o "salátovou mísu" novou éru bez bývalých opor Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka, kteří se postarali o tituly v letech 2012 a 2013.

Utkání 2. kola evropsko-africké zóny tenisového Davisova poháru v Ostravě (antuka):

ČR - Izrael 2:0 po první dvouhře

Veselý - Lešem 6:0, 6:1, Pavlásek - Sela 3:6, 6:3, 6:1.