reklama

Dcera fotbalové hvězdy i baseballový talent. Muchová na US Open začíná prodávat rady od Kodeše

Karolína Muchová Karolína Muchová autor: Milan Kammermayer
Česká tenistka Karolína Muchová si ve 22 letech zahraje poprvé hlavní soutěž grandslamu.

New York/Praha - Na krku se jí houpe zlatý křížek, který dostala k patnáctým narozeninám od rodičů, a má tak pro ni zvláštní význam. Snad to byla vedle talentu a dřiny právě božská síla, která dovedla tenistku Karolínu Muchovou poprvé do hlavní soutěže grandslamu. Na US Open se v pondělí večer (19:00) střetne s mladičkou Ukrajinkou Dajanou Jastremskou. 

Už pouhé finále americké kvalifikace byl pro rodačku z Olomouce úspěch. Doposud se i vinou zranění plácala mezi první a druhou stovkou žebříčku, a tím pádem balancovala na hraně postupu do kvalifikací.  

"Je to super pocit. I když jsem poslední turnaje odehrála docela dobře, tohle je něco jinačího. Největší úspěch kariéry," prohlásila po postupu čerstvě dvaadvacetiletá Muchová. 

Přitom by možná větší logiku dávalo, kdyby se nyní připravovala na fotbalovou Ligu mistryň. Vždyť její tatínek Josef Mucha byl dlouholetou oporou Sigmy Olomouc, na postu záložníka posbíral přes dvě stě ligových startů a nyní vede jako trenér tamní juniorku.  

Malé Karolíně se ale víc líbil menší žlutý míček než ten velký fotbalový. A nejspíš udělala dobře. Před čtyřmi lety vyhrála Pardubickou juniorku a fotila se po boku slavného amerického trenéra Nicka Bolletieriho, který ve své akademii vychoval Andrého Agassiho nebo Marii Šarapovovou. Ten už tehdy obdivoval pestrý styl Muchové se spoustou čopů a horních rotací, který někdy připomíná mužský tenis.

Živě: Muchová - Jastremská 6:4, 6:2. Česká hráčka v premiéře smetla Ukrajinku a slaví postup Živě: Muchová - Jastremská 6:4, 6:2. Česká hráčka v premiéře smetla Ukrajinku a slaví postup Čtěte zde

Však se také inspiruje u mužů. "Asi jako každému se mi líbí styl a hra Rogera Federera," řekla před časem Tenisovému světu.

V letošní sezoně se konečně vzpamatovala ze všech zranění a pod slovenským trenérem Emilem Miškem se úroveň její hry pořádně zvedla. Střídavě se spolu připravují v Bratislavě a na pražské Štvanici. "Tam nám občas svými radami pomáhá i pan Jan Kodeš," přiznala Muchová.

Zapracovala i na fyzické kondici. V New Yorku to ukázala i na kurtech ve Flushing Meadows, když baseballovou pálkou odpálila parádní homerun.

Pořádný švih v pažích by mohla uplatnit i proti teprve osmnáctileté Ukrajince, která nedávno pronikla do první stovky žebříčku. Češka má navíc v létě solidní formu, na nepříliš oblíbené antuce si v červenci zahrála finále domácího turnaje ITF v Olomouci. V newyorské kvalifikaci pak ztratila ze tří zápasů jen jediný set. 

reklama