Konec snu o domácím triumfu. České tenistky nestačily na Švýcarsko

Aktualizováno 4. 11. 2021 23:00
České tenistky Billie Jean King Cup v Praze před domácím fanoušky nezískají. Švýcarsku podlehly 1:2 na zápasy, ze skupiny tak do semifinále prošly soupeřky.
Gesto zmaru Barbory Krejčíkové v utkání proti Švýcarsku
Gesto zmaru Barbory Krejčíkové v utkání proti Švýcarsku | Foto: Milan Kammermayer

Česko přitom vyhrálo první duel, když Markéta Vondroušová zdolala Viktoriji Golubicovou 6:4 a 6:2. Jenže Barbora Krejčíková pak podlehla Belindě Bencicové 6:7, 4:6 a v rozhodující čtyřhře nestačily Kateřina Siniaková s Lucií Hradeckou 3:6, 3:6 na Jil Teichmannovou s Bencicovou.

Vstup do prvního utkání vypadal z pohledu české hráčky děsivě - Vondroušová prohrála prvních devět fiftýnů. Své schopnosti naznačila v dlouhé výměně vedoucí k brejku na 1:2 a fanoušci, kterých dorazilo přece jen o něco více než v pondělí, bouřili. Vzápětí však znovu neudržela servis a prohrávala 1:4.

"Na začátku hrála výborně, já taky, ale nestačilo to. Říkala jsem si: Vydrž a hraj svoji hru," líčila Vondroušová.

Mohlo být přitom ještě hůř. V další hře čelila Češka třem brejkbolům na 1:5, ale všechny odvrátila a převzala otěže utkání. Golubicovou rozebírala, vyhrála sedmnáct míčů po sobě a set poměrem 6:4. "Jsem ráda, že jsem první set otočila," oddechla si Vondroušová.

Finalistka Roland Garros z roku 2019 ve druhém setu vedla rychle 4:0. Za stavu 5:2 při svém podání odvrátila dva brejkboly a po hodině a pětadvaceti minutách duel ukončila volejem.

"Druhý set jsem hrála moc dobře, ale musela jsem si to dohrávat na síti," upozornila Vondroušová. "Je to úleva a myslím, že to byl skvělý zápas," libovala si.

Vítězný bod mohla v duelu týmových jedniček přidat světová trojka Barbora Krejčíková. Vítězka Roland Garros podobně jako Vondroušová nezačala dobře, a byť odehrála vyrovnané gamy, prohrávala s Belindou Bencicovou 0:3 a horko těžko získala podání na 1:3.

Za stavu 4:5 čelila setbolu a Švýcarka jí pomohla i autem z forhendu, klání s olympijskou vítězkou dvouhry z Tokia tak dospělo do tie-breaku. V něm ale Krejčíková rychle prohrávala 0:5 a nakonec ho ztratila 2:7.

Ve druhé sadě přišla domácí hráčka hned o servis, ale po skvělých returnech srovnala na 1:1. V šesté hře odvrátila dva brejkboly esy, ten první z druhého podání. O servis ovšem přišla o dvě hry později, poté nevyužila vedení 40:0 při podání Bencicové a Švýcarka pak už zápas dovedla k výhře.

Vítězky narazí v pátečním semifinále na Australanky, které i bez své největší hvězdy a světové jedničky Ashleigh Bartyové, jež ukončila sezonu, ovládly skupinu B.

Finále Poháru Billie Jean Kingové, tenisové mistrovství světa ženských družstev v Praze:

Skupina D:

Česko - Švýcarsko 1:2

Vondroušová - Golubicová 6:4, 6:2, Krejčíková - Bencicová 6:7 (2:7), 4:6, Siniaková, Hradecká - Teichmannová, Bencicová 3:6, 3:6.

Konečná tabulka:

1. Švýcarsko 2 2 0 5:1
2. Česko 2 1 1 3:3
3. Německo 2 0 2 1:5

Skupina B:

Austrálie - Bělorusko 2:1

Sandersová - Hatouková 6:3, 6:3, Tomljanovicová - Sasnovičová 4:6, 6:2, 6:3, Gadecká, Perezová - Morozovová, Sasnovičová 4:6, 4:6.

1. Austrálie 2 2 0 4:2
2. Belgie 2 1 1 3:3
3. Bělorusko 2 0 2 2:4