reklama

Federer se rozplakal při rozhovoru. Odhalil, že pracovat ho přinutila tragická smrt

Roger Federer. Roger Federer. autor: Reuters
Tahle vzpomínka je pro Rogera Federera stále živá. I po dlouhých šestnácti letech. Slavný tenista se rozplakal přímo během rozhovoru pro CNN, když měl mluvit o vlivu jednoho ze svých prvních trenérů.

Peter Carter tragicky zahynul v Jižní Africe v srpnu roku 2002. Během své svatební cesty se stal obětí autonehody. Bylo mu sedmatřicet let, tedy přesně tolik, kolik je Federerovi teď.

Švýcarský tenista nesl smrt přítele a kouče velmi špatně. Právě Carter byl totiž mužem, který měl zásadní zásluhu na vývoji nejlepšího hráče celé historie. Federera vedl až do jeho osmnácti let.

Na australského trenéra si před startem Australian Open logicky vzpomněli na CNN. Reportérka se během rozhovoru na Cartera zeptala. Federer nejprve vyprávěl, ale po otázce na to, co by mu kouč řekl, kdyby věděl, kam až to dotáhl, už neudržel emoce. "Pořád mi strašně moc chybí. Doufám, že by na mě byl pyšný," vzlykal třetí hráč současného žebříčku a dvacetinásobný grandslamový šampion, zatímco reportérka musela sportovní celebritu utěšovat.

Když se přece jen uklidnil, s třesoucím se hlasem Federer popsal, jakou roli v začátcích jeho kariéry Carter vlastně sehrál.

"Nechtěl dopustit, abych byl jen promrhaným talentem. Ta nešťastná událost mě do jisté míry probudila. Od té chvíle jsem na sobě začal opravdu tvrdě pracovat," prozradil sedmatřicetiletý Federer. Prvního grandslamového titulu se dočkal necelý rok po trenérově smrti, na Wimbledonu v roce 2003.

"Měl jsem během kariéry obrovské štěstí na správné lidi ve správný čas. Měl jsem ty správné trenéry ve správný čas. Samozřejmě jsem ta rozhodnutí musel udělat, ale měl jsem štěstí."

Federer se v létě 2002 dozvěděl o Carterově smrti během turnaje v Torontu. Později vypověděl, že nikdy v životě nebyl tolik rozrušený, jako tehdy. Po převzetí smutné zprávy opustil hotel a běhal ulicemi v křiku a hysterii.

Carter pro něj byl jedním z nejdůležitějších lidí. "Pokud je někdo, komu bych měl poděkovat za svou techniku, je to právě on," uvedl.

Švýcarský fenomén se v Melbourne bude pokoušet o třetí triumf v řadě a sedmý celkově. Budou u toho i Carterovi rodiče, které od Federera dostávají lístky na australský grandslam nepřetržitě už od roku 2005.

reklama