reklama

Federerovi je 40, obavy sílí. Jsi inspirací, sport tě potřebuje, vzkázal mu Djokovič

Roger Federer. Roger Federer. autor: Reuters
Roger Federer slaví čtyřicáté narozeniny. Ultimátní ikona světového sportu stojí s největší pravděpodobností na poslední křižovatce své nezapomenutelné kariéry. Svět s obavami hledí na další měsíce a na případnou konkurenceschopnost švýcarského šampiona. Dovolí mu tělo ještě pokračovat na nejvyšší úrovni?

Gratulace neberou konce. K životnímu jubileu blahopřejí fanoušci, politici, celebrity sportovního i veřejného života, světová média i kolegové a soupeři.

"Neustále nás všechny inspiruješ. Bylo pro mě obrovskou ctí sdílet s tebou posledních patnáct let tenisový kurt. Doufám, že budeš pokračovat. Sport tě potřebuje," s úsměvem vzkázal Federerovi současný tenisový král Novak Djokovič.

"Díky za všechno, co jsi dokázal. Díky za to, jak nám ukazuješ, že i v tomhle věku se dá hrát na velmi vysoké úrovni," dodal. Jednomu ze svých největších rivalů popřál hodně zdraví, lásky a štěstí s bližními.

A poděkoval mu "za všechno".

Srbský velikán, který letos Federera i další hrající ikonu Rafaela Nadala dorovnal na metě dvaceti vítězných grandslamů a v následujících měsících či letech je pravděpodobně překoná, vyjádřil pocity milionů tenisových fanoušků po celé planetě.

Kdo by si nepřál ještě vídat "maestra" z Basileje v úchvatných bitvách na tenisových dvorcích. Čas je ale neúprosný a Federer už letos spíše zápolí sám se sebou a s vlastním tělem. A to způsobem, před kterým už nelze zavírat oči.

Novak Djokovič a další tenisté gratulují Rogeru Federerovi:

Loni odehrál jediný turnaj - lednové Australian Open - hned dvakrát se naproti tomu ocitl na operačním sále.

Jeden zákrok zlobivého kolena Federerovi nestačil, rekonvalescence se navíc protáhla, a tak se švýcarský tenista plnohodnotně nevrátil ani v aktuální sezoně.

"Mám pocit, že jsem ještě neřekl poslední slovo. Užívám si tenis i cestování. Ale vracím se hlavně proto, že chci hrát zase na největších turnajích a některé snad znovu vyhrát," hlásil Federer v březnu. 

Jak prohrát se ctí? Djokovič zlomil srdce krajanky, jeho chování nechápe ani Nadal Jak prohrát se ctí? Djokovič zlomil srdce krajanky, jeho chování nechápe ani Nadal Čtěte zde

Slavný návrat směroval zejména na milovaný Wimbledon. Na něm ale skončil ve čtvrtfinále po kruté porážce od mladého Poláka Huberta Hurkacze. Ve třetím setu dokonce schytal kanára.

"Už jsem cítil, že nemám sílu vrátit se do zápasu. Na takové situace nejsem zvyklý," konstatoval smutně a na otázku, zda šlo o jeho poslední Wimbledon, odpověděl neurčitě: "Nevím, vážně nevím. Samozřejmě bych si tu ještě rád zahrál. Ale v mém věku, člověk nikdy neví."

Jako by se z Federera vypařila výrazná část sebevědomí, tak zásadně potřebného k ještě jednomu útoku na grandslamový titul.

Závan fatální derniéry pocítily i velké osobnosti tenisu, které v komentářích smutně naznačovaly, že se blíží konec. 

"Nebude chtít pokračovat, pokud neucítí, že může vyhrávat," jasně deklaroval John McEnroe. Nejen podle něj nebude Federer tím typem tenisty, který se spokojí s pouhou účastí. 

V Londýně navíc neutrpěla pouze Federerova mentální síla. Na místním na osm milimetrů střiženém pažitu se Švýcarovi navíc znovu ozvalo koleno. Netrvalo dlouho, než oznámil, že musí vynechat olympiádu.

"Vypadá negativně, ale uvnitř se nevzdává." Krejčíková vyzdvihuje parťačku Siniakovou "Vypadá negativně, ale uvnitř se nevzdává." Krejčíková vyzdvihuje parťačku Siniakovou Čtěte zde

Comeback plánoval po hrách, jenže v uplynulém týdnu přišla zpráva, která do srdcí masy jeho příznivců zabodla další osten obav.

Švýcar kvůli problémům s kolenem odvolal i starty na velkých betonových turnajích v kanadském Torontu a americkém Cincinnati. Příprava na poslední grandslam sezony, newyorské US Open, se mu tedy smrskne na naprosté minimum.

Ne a ne se dostat do potřebného tempa. Vždyť za poslední dvě sezony odehrál Federer v součtu pouhých čtrnáct ostrých zápasů. 

"Pořád jsi můj idol, vždycky jsem k tobě vzhlížel. Doufám, že si ještě pár zápasů zahrajeme, doufám, že ještě vyhraješ nějaký grandslam," vzkázal Federerovi Japonec Kei Nišikori v další dojemné zdravici.

Bulhar Grigor Dimitrov zase emotivně žádal o jeden jediný společný zápas ve čtyřhře, ještě předtím, než jeho švýcarský kamarád skutečně odejde do sportovního důchodu.

40 úžasných momentů Rogera Federera:

reklama