Aktualizováno 5. 9. 2016 23:42
Tenistka Karolína Plíšková porazila na US Open Venus Williamsovou a dosáhla na první čtvrtfinále grandslamu v kariéře.
Karolína Plíšková po postupu do čtvrtfinále US Open.
Karolína Plíšková po postupu do čtvrtfinále US Open. | Foto: Reuters

New York – Karolína Plíšková si zahraje premiérové grandslamové čtvrtfinále kariéry. Česká tenisová jednička a turnajová desítka v osmifinále US Open po úžasné dramatické bitvě přehrála domácí megahvězdu Venus Williamsovou po setech 4:6, 6:4 a 7:6, byť ve třetím setu čelila mečbolu šesté nasazené soupeřky. Sama pak v nervydrásajícím závěru utkání proměnila až pátou šanci na ukončení zápasu.

"Ten pocit je úžasný. Je to samozřejmě jedno z mých největších vítězství, zvlášť proti takové soupeřce. Užívám si to," uvedla po utkání Plíšková. "Bylo to těžké, všichni na centrkurtu byli proti mně, ale s tím jsem počítala. Snažila jsem se vzpomenout si na Fed Cup, to mi pomohlo. Můj tým v hráčském boxu je pro mě vším, nepotřebuji třiadvacet tisíc fanoušků," dodala.

Češka vyhrála už devátý duel za sebou, když před závěrečným grandslamem sezony ovládla velký turnaj v Cincinnati. O semifinále US Open si rodačka z Loun zahraje proti Chorvatce Aně Konjuhové, která senzačně porazila Polku Agnieszku Radwaňskou.

Osmnáctiletá Konjuhová, 92. hráčka světa, je vítězkou juniorky US Open 2013 a bývalou juniorskou světovou jedničkou. S Plíškovou se dosud nestřetla.

V utkání s Radwaňskou nastřílela 38 vítězných úderů a je první Chorvatkou ve čtvrtfinále turnaje. Konjuhová oplatila Radwaňské prohru z letošního Wimbledonu, kde ve druhém kole nevyužila tři mečboly. "Tohle je krásná noc," radovala se Konjuhová krátce před půlnocí v rozhovoru na dvorci ve Flushing Meadows.

První set ztratila, druhý musela otáčet

Do zápasu přitom Plíšková nevstoupila dobře. V úvodu špatně podávala a s šestou nasazenou Williamsovou rychle prohrávala 1:5. Ještě snížila na 4:5, ale pak znovu ztratila servis a o úvodní sadu přišla. Ještě začátek druhé sady svěřenkyni kouče Jiřího Vaňka utekl, ale ze stavu 1:3 otočila na 4:3 a set ukončila dvěma esy.

V rozhodujícím dějství vedla Plíšková 3:1 a 4:2, ale Američanka k nadšení publika zabrala. Za stavu 4:5 Češka odvrátila mečbol nabíhaným volejem a sama pak za stavu 6:5 podávala na výhru. Vypracovala si vedení 40:0, jenže Williamsová ukázala svoji sílu a pěti míči v řadě si vynutila tie-break.

Plíšková se ale nezhroutila. Ve zkrácené hře od začátku vedla a za stavu 6:2 měla další čtyři mečboly. Po další výměně už zvedala ruce, ale jestřábí oko ukázalo po jejím bekhendu těsný aut, a tak naplno propukla v jásot až po dalším míči.

"Abych byla upřímná, tak to bylo složité poté, co jsem přišla o servis na 6:6. Do tie-breaku jsem dala všechno a jsem nadšená, že jsem to dokázala," řekla Plíšková. "Byla jsem připravená na všechno, protože jsem tušila, že to proti Venus bude náročné utkání a navíc budou všichni za ní, ale zvládla jsem to," dodala.

Čtyřiadvacetiletá Plíšková má jistotu, že se v příštím vydání žebříčku WTA vrátí do světové desítky. Navíc má šanci se poprvé kvalifikovat na Turnaj mistryň.

V českém souboji ve 3. kole čtyřhry porazily Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou krajanky Andreu Hlaváčkovou a Lucii Hradeckou dvakrát 7:5.

Del Potro už je ve čtvrtfinále

Argentinský tenista Juan Martín del Potro postoupil poprvé od roku 2012 do čtvrtfinále US Open. Ve 4. kole grandslamového podniku, který v roce 2009 vyhrál, mu vzdal Dominic Thiem. Osmý nasazený Rakušan prohrál první set 3:6 a ve druhém za stavu 2:3 duel kvůli zranění pravého kolena po 72 minutách skrečoval.

Stříbrný olympijský medailista, jenž se vinou opakovaných operací zápěstí v posledních sezonách propadl ve světovém žebříčku na 142. místo, se v New Yorku dostal do hlavní soutěže na divokou kartu. V dosavadních zápasech del Potro neztratil ani set.

"Tady se cítím doma," řekl bývalý šampion na kurtu. "Nevím, jestli jsem dneska lepší než tehdy, ale snů jsem se nevzdal," dodal sedmadvacetiletý tenista.

Serena překonala Federerův rekord

Světová tenisová jednička Serena Williamsová porazila na US Open nenasazenou Jaroslavu Švedovovou z Kazachstánu 6:2, 6:3 a postoupila do čtvrtfinále.

Na grandslamových turnajích vyhrála čtyřiatřicetiletá Američanka 308. zápas a překonala absolutní rekord Rogera Federera. Její další soupeřkou bude Rumunka Simona Halepová.

Tenisový grandslamový turnaj US Open (tvrdý povrch, dotace 46 303 400 dolarů):

Muži:

Dvouhra – 4. kolo:

Del Porto (Arg.) - Thiem (8-Rak.) 6:3, 3:2 skreč., Wawrinka (3-Švýc.) - Marčenko (Ukr.) 6:4, 6:1, 6:7 (5:7), 6:3, Murray (2-Brit.) - Dimitrov (22-Bulh.) 6:1, 6:2, 6:2, Nišikori (6-Jap.) - Karlovič (21-Chorv.) 6:3, 6:4, 7:6 (7:4).

Ženy:

Karolína Plíšková (10-ČR) - V. Williamsová (6-USA) 4:6, 6:4, 7:6 (7:3), Halepová (5-Rum.) - Suárezová (11-Šp.) 6:2, 7:5, S. Williamsová (1-USA) - Švedovová (Kaz.) 6:2, 6:3, Konjuhová (Chorv.) - A. Radwaňská (4-Pol.) 6:4, 6:4.

Čtyřhra – 3. kolo:

Krejčíková, Siniaková (16-ČR) - Hlaváčková, Hradecká (4-ČR) 7:5, 7:5, Mirzaová, Strýcová (7-Indie/ČR) - Gibbsová, Hibinová (USA/Jap.) 6:4, 7:5

Smíšená čtyřhra – čtvrtfinále:

Vandewegheová, Ram (7-USA) - Krejčíková, Draganja (ČR/Chorv.) 6:3, 6:3.

Juniorky:

Dvouhra – 1. kolo:

Laheyová (USA) - Kaňková (ČR) 6:3, 6:2, Baptisteová (USA) - Marková (ČR) 7:6 (7:5), 2:6, 6:2.