reklama

Final Four na neutrální půdě? Tenistky nechápou nový nápad ITF. Nikomu to neprospěje, říkají

Čeští fanoušci by mohli mít utrum. Čeští fanoušci by mohli mít utrum. autor: Reuters
Mezinárodní tenisová federace (ITF) uvažuje, že by se finále v budoucnu hrálo na předem určených místech a ve formátu Final Four. Českým tenistkám se novinka ve Fed Cupu nelíbí a rády by ponechaly stávající systém soutěže.

Praha – Dramatické zápasy před vyprodanými tribunami, bouřlivé ohlasy domácích fanoušků po každé výměně. To všechno může zhatit nová myšlenka Mezinárodní tenisové federace ITF, která plánuje, že by se semifinálové a finálové zápasy Fed Cupu i Davis Cupu mohly odehrávat na předem určené neutrální půdě systémem Final Four, který je známý třeba z basketbalu.

Proč tenistky vítězí i bez hvězd? Pála to na rozdíl třeba od Kaderky s lidmi umí Proč tenistky vítězí i bez hvězd? Pála to na rozdíl třeba od Kaderky s lidmi umí Čtěte zde

Češky už zažily vítězná finále doma před vyprodanou O2 arenou, ale i venku, jako naposledy o víkendu ve Štrasburku. Atmosféra byla při nich neopakovatelná. "Nedovedu si představit, kdyby finále hrála Francie s Českou republikou někde ve Španělsku, kolik lidí by přišlo a fandilo. Jaká by byla atmosféra. Za mě je ten stávající formát ideální," prohlásila Petra Kvitová.

ITF argumentuje tím, že by bylo dobré rozšířit počet účastníků Světové skupiny na 16, jako je to v Davis Cupu, a předem určené místo pomůže organizátorům s předstihem připravit zázemí tak velké akce.

"Nebylo by to dobré ani pro jeden tým. Ani pro hráčky, ani pro sponzory, pro nikoho. Nevidím v tom logiku, ale když se to stane, tak se holt nedá nic dělat," krčí rameny Karolína Plíšková.

Českému kapitánovi Petru Pálovi by nevadilo rozšířit počet účastníků, ale možnost hrát na neutrální půdě si neumí představit. "Pro mě je to těžko pochopitelné. Měl by se najít nějaký kompromis. Holky samy mohou říct, jaké to je hrát před domácím publikem, kdybychom tohle ztratili, tak by mě to mrzelo," řekl.

Vodka, whisky i mojito. Tenistky ve Francii slavily do rána, doma je čekala kachna a zelí Vodka, whisky i mojito. Tenistky ve Francii slavily do rána, doma je čekala kachna a zelí Čtěte zde

"Český fanoušek si zaslouží, aby se takhle skvělé hráčky představily doma naživo. Pro ty země, které nemají grandslam, je to šance předvést se před domácím publikem při vrcholné akci, přijde mi škoda o to přijít," dodává. 

V příštím roce ale ještě bude platit stávající formát i pravidla. O těch nových bude ITF jednat zase v létě. "Už jsem tyhle nápady slyšela pár let zpátky, tak doufám, že se to neprosadí ani v nejbližších letech," dodává Kvitová.

Zatímco letos Češky třikrát vyjížděly na půdu soupeřek, příští rok je čeká domácí první kolo v Ostravě, kde přivítají Španělky.

Infarktový obrat ve Štrasburku, tak si Češky došly pro fedcupový hattrick Infarktový obrat ve Štrasburku, tak si Češky došly pro fedcupový hattrick Prohlédněte zde
reklama