reklama

Finále je tady. Thiem, jediný muž schopný zastavit Nadala, hlásí: Mám plán. Vím, jak ho porazit

Dominic Thiem si zahraje první grandslamové finále kariéry. Dominic Thiem si zahraje první grandslamové finále kariéry. autor: Reuters
Finále mužské dvouhry na letošním French Open má očekávané obsazení. Desetinásobného šampiona Rafaela Nadala vyzve jediný tenista, který ho na antuce v uplynulých dvou sezonách dokázal porazit.

Paříž - Výjimečnost téhle bilance nelze dostatečně vynést do nebes. Rafael Nadal v posledních dvou sezonách na antuce vyhrál 47 ze 49 utkání. Jen dvakrát se musel na oranžové drti před svým protivníkem sklonit.

V obou případech světla reflektorů ozářila stejného hrdinu.

Zdá se, že v této fázi Španělovi fenomenální kariéry mu je na jeho domovském povrchu schopen konkurovat jediný muž.

Čtyřiadvacetiletý Rakušan Dominic Thiem se vyvinul v komplexního tenistu schopného velkých věcí. Antukový král vyzve korunního prince, dost možná svého nástupce.

Nedělní odpoledne v pařížském areálu Rolanda Garrose může přinést pokračování nekonečného příběhu Nadalovy nadvlády, nebo naznačit blížící se výměnu generací na antukovém tenisovém trůnu. 

"Vím, jak ho porazit. Mám plán," hlásí Thiem před finálovým utkáním, které začne na kurtu Philippa Chatriera krátce po 15. hodině a můžete ho sledovat v online reportáži na Aktuálně.cz.

Rakušan nemluví jen tak do větru. Loni uštědřil Nadalovi jedinou antukovou porážku v Římě, letos si na něj zase počíhal v Madridu. Nebýt Thiema, byla by už druhým rokem tahle část sezony naprosto jednotvárná.

V obou utkáních rakouský tenista svůj španělský vzor přehrál ve dvou setech. I v tom pro něj tkví naděje. Pokud zopakuje své výkony z italské a španělské metropole, bude zbývat už jen jediný set k nesmrtelnosti. Jenže… Ale…

Nejsilnější Nadal je Nadal v Paříži. A Thiem si to moc dobře uvědomuje.

"Mám sebevědomí, vím, jak hrát. Ale na druhou stranu jsem opatrný. Dobře si uvědomuji, že tady to bude mnohem těžší. Miluje místní podmínky a hrát na tři vítězné je také úplně jiný příběh," tvrdí Thiem.

Důkazem těchto slov budiž loňská zkušenost. Rakušan poté, co Nadala přehrál v Římě, dostal možnost ukázat své schopnosti i na Roland Garros. A v semifinále tvrdě narazil. 6:3, 6:4, 6:0. Takový byl výsledek jednoznačného utkání. Thiem tehdy zklamal ty, kteří věřili ve vyrovnanou bitvu plnou symbolického střídání stráží. A letos se od něj zase čekají velké věci.

Tetování, tenisky nebo raketa. Poznáte hvězdy French Open? Tetování, tenisky nebo raketa. Poznáte hvězdy French Open? Prohlédněte zde

"Je to zrádné. Pořád si musíme uvědomit, že jde o Rafu Nadala. Vyhrál tady deset titulů," připomíná Thiem.

Je neuvěřitelné, že ti dva se v kariéře utkali již devětkrát a pokaždé na antuce. Nadal ovládl šest utkání, Thiem tři. Ve dvou zápasech hraných na tři vítězné ale Rakušan nevzal Španělovi ani jedinou sadu.

Přesto ani netřeba zdůrazňovat, že Nadal nepustí do své mysli ani zrnko jakéhokoli podcenění. Před utkáním skoro nemluvil o sobě a své síle, ale soustavně zdůrazňoval přednosti svého finálového soka.

"Měl těžký los a je ve finále. Takže ano. Je to nejtěžší protivník jakého jsem ve finále mohl mít," odpovídá rodák z Manacoru, který přesně před týdnem oslavil už dvaatřicáté narozeniny.

Obdivně se vyjadřuje o tom, jak se Thiem coby tenista rychle vyvíjí. "Je neustále lepší a lepší, pracuje na svých slabších stránkách takovým způsobem, že už vlastně žádné nemá. Je strašně komplexní. Na tomhle povrchu určitě jeden z top hráčů světa. Doufám, že ho dokážu porazit."

Jestliže Thiem mluví o plánu, jak Nadala porazit, ale neprozrazuje detaily, světová jednička svůj recept tajit nemusí. Je totiž jednoduchý a bez špetky tajemství. "Prostě musím hrát dobře," směje se.

A dodává: "Vím, že chcete slyšet něco jiného. Ale ona je to prostě pravda. Když budu hrát dobře, šance si vytvořím. A když nebudu hrát dobře, nepomůže mi žádná taktika, najednou ji nebudu schopen aplikovat."

Nadal bude útočit na sedmnáctý grandslamový titul, z toho jedenáctý v Paříži. Pokud vyhraje, bude prvním mužem historie, který dokázal tolikrát ovládnout jeden a tentýž grandslam. Podobný zápis se dosud povedl jen Margaret Courtové, jež jedenáctkrát zvedla trofej na domácím Australian Open.

Strach nadčlověka, Češka bez chuti, ego úlety Šarapovové. Nejlepší hlášky z Roland Garros Strach nadčlověka, Češka bez chuti, ego úlety Šarapovové. Nejlepší hlášky z Roland Garros Prohlédněte zde
reklama