reklama

Pohřeb Davis Cupu v přímém přenosu. 118 let tradice padne v baště Piquého odpůrců

Jo-Wilfried Tsonga se vrací po zranění. Pomůže Francii k obhajobě? Jo-Wilfried Tsonga se vrací po zranění. Pomůže Francii k obhajobě? autor: Reuters
Na fotbalovém stadionu ve francouzském Lille skončí o nadcházejícím víkendu více než stoletá tradice. Naposledy se dva tenisové národní týmy utkají ve třech dnech na tři vítězné třísetové zápasy o vzácnou salátovou mísu.

Od příštího ročníku najíždí Davisův pohár na nový systém a podle stále přetrvávajících ohlasů je velmi pravděpodobné, že kýžené oživení nepřijde. Naopak.

Projekt fotbalisty Barcelony Gerarda Piquého a jeho investiční skupiny Kosmos hrozí propadákem nevídaných rozměrů. Špičkoví hráči se k ambicióznímu "vylepšení" Davis Cupu staví vesměs velmi zdrženlivě.

Jasné je, že inovátory čeká v příštích měsících těžká práce s vylepšováním veřejného mínění, stejně jako s přemlouváním tenisových hvězd. Evidentně v něm budou hrát hlavní roli vysoké odměny, jiné trumfy než ty finanční totiž pořadatelé v rukávech zatím nemají.

V roce 2019 se bude hrát v problematickém listopadovém termínu velký turnaj pro 18 nejlepších týmů. Soutěž potrvá týden, hostitelským městem bude Madrid, každé utkání se bude hrát na dva vítězné sety. 

Letošní finále v Lille tak bude jakýmsi pohřbem slavné soutěže v přímém přenosu. Půjde o zvláštní oslavu Davisova poháru s nádechem revolty, v této chvíli už ale zbytečné.

Pierre-Hugues Herbert, jeden z nominovaných Francouzů, ostatně před finálovým bojem říká: "Zabíjejí soutěž, která tady byla desetiletí. Příští ročník sice nese stejné jméno, ale bude to něco, co nechceme."

S plotýnkou k plotně. Místo raketou se Allertová ohání vařečkou a vyhlíží Austrálii S plotýnkou k plotně. Místo raketou se Allertová ohání vařečkou a vyhlíží Austrálii Čtěte zde

Přičemž rozhodně nemluví pouze za sebe.

Na každý pád bude do Lille upřena pozornost celé sportovní planety. Francouzi obhajují titul, tentokrát si ale na rozdíl od loňského finále s Belgií vybrali antukový povrch.

Favority nejsou. Chorvati v sestavě se sedmým hráčem světa Marinem Čiličem a mladou hvězdou a již světovou dvanáctkou Bornou Čoričem vypadají extrémně silně. A mocně touží po druhém titulu historie, ten první získali před třinácti lety. 

Domácí požene po střechu naplněný stadion Pierra Mauroye, očekává se příchod 24 tisíc fanoušků. Hrát bude bojovná Marseillaisa a Francouze povede v roli kapitána ikona Davis Cupu Yannick Noah.

Muž, který svou zemi ve slavné týmové soutěži jednašedesátkrát reprezentoval a který v srpnu v Orlandu krátce poté, co ITF schválila revoluční změny, plival síru: "Všichni hráči, lídři i zástupci médií, kteří právě prodali duši Davis Cupu, by se měli stydět. Smutný den pro tenis."

Zajímavé bude sledovat, jaká vlastně bude v Lille panovat atmosféra. Francouzi reagují na odsouhlasené změny stále velmi vzpurně.

Zatímco jiní odpůrci se s nepříjemným faktem smiřují a možná si jen tajně přejí rychlý konec Piquého "životního projektu", ve Francii je odpor stále velmi silný a například v médiích zastiňuje téma možného jedenáctého vítězství domácích tenistů v historii.

Deník L’Equipe ve štvavém článku píše: "Co mohlo motivovat 71 procent delegátů, aby hodili 118letou tradici přes palubu? Peníze, samozřejmě. Vždycky jsou to peníze. Nová soutěž si už nezaslouží nazývat se Davis Cupem."

Poslední finále začne v pátek odpoledne. Jeremy Chardy, 40. hráč žebříčku, začne proti Čoričovi. Jo-Wilfried Tsonga, momentálně až 256. tenista světa, pak vyzve Čiliče, s nímž v kariéře sehrál už devět utkání a ve čtyřech z nich zvítězil.

"Máme unikátní šanci vyhrát doma, což už se nemusí opakovat. Rvali jsme se o to celý rok, nejen za náš tým, ale za celou soutěž a většina z nás je tímhle finále posedlá. Chceme uspět," burcuje Noah. 

Francie může obhájit titul a napodobit stejný a nezapomenutelný úspěch českých tenistů z let 2012 a 2013. 

Usmál se, diví se svět. Lendl sepsul fandy Federera, jeho genialitu chápe i Beckham Usmál se, diví se svět. Lendl sepsul fandy Federera, jeho genialitu chápe i Beckham Prohlédněte zde
reklama