reklama

Hladová, energická, skvělá. Tak Kvitová vstoupila na trávu. Necítím žádný tlak, zdůrazňuje

Petra Kvitová první krok za obhajobou zvládla. Petra Kvitová první krok za obhajobou zvládla. autor: ČTK
Travnatá premiéra Petry Kvitové splnila vysoká očekávání. Češka potvrdila, že se nachází v jednom z nejlepších fyzických stavů celé své kariéry.

Birmingham/Praha - Pochopitelně, okruh WTA momentálně skrývá obrovské množství zrádných překážek a velké favoritky mohou selhat v jakémkoli okamžiku.

Ovšem předpoklady Petry Kvitové vzhledem k travnaté sezoně jsou logicky plné optimismu.

Češka skvělou formu jednoznačně potvrdila v úvodním představení na turnaji v Birminghamu. Jednu z překážek, které lze na tomto povrchu označit za ty vůbec nejzrádnější, překonala v úterý ve velkém stylu.

Domácí hvězda Johanna Kontaová má s Petrou Kvitovou jednu věc společnou. Miluje trávu. Minulý týden v Nottinghamu hrála finále, loni došla mezi čtyři nejlepší ženy slavného Wimbledonu. 

Pro Kvitovou, držitelku dvou wimbledonských trofejí, šlo proto o velmi krutý los prvního kola. Poradila si s ním ale znamenitě.

Na kurtu působila česká tenistka hladově, energicky, chodila si typickým způsobem pro vítězné míče a mohla se spolehnout na podání. Skvělý výkon.

Servis ztratila jen jednou, v úvodu utkání. Zbylé dva brejkboly soupeřky dokázala ve druhé sadě odvrátit. Nasázela 26 vítězných míčů, z toho pět es. Nevynucených chyb bylo ve statistikách české tenistky o jednu méně.

Co se týče dalších statistik, soupeřku předčila nejznatelněji ve vyhraných míčích po svém druhém servisu. Jde o velmi cenné zjištění, jde o nepříliš sledovaný ukazatel, který ale třeba Rafaelu Nadalovi výrazně pomáhá k dlouhodobé světové dominanci.

Kvitová zvládla náročný zápas mentálně. Celou dobu si uchovala auru vítězky, šla nesmlouvavě za svým cílem a neuhnula ani o píď. Což je v posledních měsících jejím dobrým zvykem.

Stejně bojovně a sebevědomě působila od začátku května v každém ze čtrnácti utkání. Prvních třináct vyhrála, čtrnácté ve třetím kole French Open s Anett Kontaveitovou těsně ztratila. 

Nyní se osmadvacetiletá tenistka, osmá hráčka současného žebříčku, vrátila na vítěznou vlnu. Po zápase zdůraznila, že si neklade cíle. Nechce sama sebe dostávat pod tlak a zatím jí tenhle přístup přináší úspěchy.

"Jsem tady jen proto, abych hrála. Což je na tom to nejlepší, opravdu," prohlásila po utkání na tiskové konferenci. "Necítím žádný tlak. Hrát proti Kontaové v prvním kole, to by samo o sobě mělo nějaký tlak přinést, ale já jsem tady skutečně jen proto, abych hrála a užívala si hru na trávě," dodala.

Těžký los prvního kola si nakonec pochvalovala. Aby také ne, když ho zvládla natolik bravurně.

"Tady je to vždycky tak, že už v prvním kole přicházejí velmi těžké zápasy. Je to fajn, protože musíte ukázat to nejlepší hned od začátku. A to jsme ukázali, byl to dobrý tenis," svěřila se obhájkyně loňského titulu. 

Ve druhém kole místního podniku ji čeká Australanka Darja Gavrilovová. Hrát se bude ve čtvrtek.

reklama