reklama

Jak Nadal padl v Brně. Strašná dřina, říká Novák. Jen on v Davis Cupu skolil legendu

Davis Cup, Brno 2004. Španělé přes úvodní porážku Rafaela Nadala (vpravo) nakonec vyhráli 3:2. Jiří Novák stojí vlevo, vedle něho Radek Štěpánek. Davis Cup, Brno 2004. Španělé přes úvodní porážku Rafaela Nadala (vpravo) nakonec vyhráli 3:2. Jiří Novák stojí vlevo, vedle něho Radek Štěpánek. autor: ČTK
Před více než patnácti lety nastoupil Rafael Nadal na brněnském výstavišti ke svému prvnímu daviscupovému utkání. Sedmnáctiletý klučík tehdy jako lev bojoval proti domácí hvězdě Jiřímu Novákovi. Ale padl 6:7, 3:6, 6:7. Od chvíle, kdy Novákovi u sítě podal ruku, už ale v Davisově poháru dvouhru nikdy neprohrál.

Davis Cup mění podobu, některé jistoty ale zůstávají. Třeba ta, že Nadal v národních barvách neprohrává. Španělská legenda minulý týden v Madridu předvedla další fenomenální jízdu a dovedla domácí výběr k triumfu bez jediné porážky.

A tak jediným mužem, který Nadala v tradiční týmové soutěži porazil, i nadále zůstává dnes čtyřiačtyřicetiletý Jiří Novák.

29:1. Taková je Španělova úchvatná kariérní bilance v Davis Cupu.

"Rozhodně to není tak, že bych to napjatě sledoval a nikomu nepřál, aby Nadala porazil a aby někde zůstalo napsané, že jsem jediný. Takhle to nevnímám," směje se někdejší pátý hráč světového žebříčku během rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

Nadal ani letos neprohrál v Davis Cupu, takže jste stále jediný. Jaký je to pocit?

Nežiju z minulosti, takže o tom moc nepřemýšlím. Nechci říct, že by to tehdy byla nějaká náhoda, ale on teprve začínal a já byl v nejlepším věku, hrál jsem nejlepší tenis svého života. Je velký rozdíl porazit Nadala tehdy a porazit ho teď, když je tam, kde je. To se opravdu špatně srovnává. A musí se vzít v potaz i to, že některé ročníky Davis Cupu vynechával. Kdyby hrál všechno, určitě by ho porazil i někdo jiný než já.

Skromnost stranou. Jak na výhru, která se odehrála 6. února 2004, vzpomínáte? Jaký jste měl z tehdejšího Nadala pocit, co jste si o něm myslel?

Komentář: Piqué se chvástá, ale měl štěstí a Nadala. Davis Cup je průšvih a bude hůř Komentář: Piqué se chvástá, ale měl štěstí a Nadala. Davis Cup je průšvih a bude hůř Čtěte zde

Já jsem ho poprvé potkal asi měsíc předtím, na turnaji v Aucklandu, kde se mi vždycky hodně dařilo. Došel jsem do semifinále a najednou koukám, že hraju proti nějakému juniorovi, nějakému Nadalovi. Viděl jsem ho poprvé v životě. Přišli jsme na kurt a on mi nedal žádnou šanci. (Nadal tehdy Nováka porazil 6:1, 6:3 a postoupil na okruhu ATP do svého prvního finále, kde prohrál se Slovákem Hrbatým, pozn. aut.) Říkal jsem si, tak ten je neskutečný.

O měsíc později jste ale dostal možnost odvety v Davisově poháru. Co bylo v Brně jinak, že jste Nadalovi dokázal porážku vrátit?

Pro mě byl Davis Cup vždycky nejvíc, vždycky se mi v něm dařilo a vždycky jsem se v něm vybičoval k těm nejlepším výkonům. Navíc se v Brně hrálo na strašně rychlém povrchu, což byla dost velká výhoda pro mě. Jak víme, rychlý povrch nebyl úplně Nadalův šálek kávy. I tak to bylo hrozně těžké, strašná dřina. Hrály se dva tie-breaky a rozhodovalo pár míčů.

Dalo se v tu dobu usuzovat, že z Nadala vyroste až takováhle legenda s devatenácti grandslamovými tituly v kapse?

Upřímně řečeno, ani náhodou. V tu dobu pro nás byl absolutní legendou Pete Sampras. Pamatuju si, že tehdy panoval obecný názor, že jeho čtrnáct grandslamů už nikdo nemůže překonat. A podívejte se. Uběhlo patnáct let a Sampras je najednou v historických tabulkách čtvrtý. Nadal, Federer a Djokovič mají přes 50 grandslamů, což je naprosto neuvěřitelné a nikdo si v tu dobu něco podobného nedokázal představit.

Nadal je mimozemšťan. Španěly dotáhl k "novému" Davis Cupu, slaví po osmi letech Nadal je mimozemšťan. Španěly dotáhl k "novému" Davis Cupu, slaví po osmi letech Čtěte zde

Davis Cup se letos hrál v novém hávu, rozhodovalo se na týdenním finálovém turnaji, hrálo se na dva vítězné zápasy a na dva vítězné sety. Sledoval jste dění v Madridu?

Vlastně jen velmi povrchně, přišlo mi, že ono ani nebylo kde ho sledovat. I v novinách se psalo jen krátce o výsledcích, moc se toho člověk nedozvěděl. I v tom to byl trochu zvláštní turnaj. Paradoxně mnohem víc vidět byly exhibice, které v tu dobu hráli Roger Federer a Alexander Zverev v Jižní Americe. A to hovoří samo za sebe.

Jaký názor tedy na současnou daviscupovou revoluci máte?

Nechci to úplně odsuzovat, on ukáže čas, jestli se to chytí. Ale pro mě je Davis Cup srdcovka a tenhle turnaj mě zatím nepřesvědčil. Pořád je to Davis Cup, ale nedá se to srovnávat s tím, co bylo. Dřív to mělo větší kouzlo, domácí zápasy byly vždycky plné. Teď jsem koukal, že tam na některé zápasy bylo prázdné hlediště. Navíc je to trochu o náhodě, protože stačí vyhrát dva zápasy. Když to bylo na tři dny, faktor náhody se tím vyloučil. Řekl bych, že je teď snazší Davis Cup vyhrát a to mu trochu bere kouzlo.

reklama