reklama

Rozkročit, natočit a nápřah. Jako sedmiletá rozdávala rady, teď sahá po grandslamu

Sofia Keninová Sofia Keninová autor: Reuters
Platila za velký talent, ale v poslední době šrumec kolem jejího jména utichl. Američanka Sofia Keninová se tak nenápadným způsobem probila až do finále tenisového Australian Open.

Narodila se sice v Moskvě, ale jen o pár měsíců později se její rodina přestěhovala do Spojených států, takže u jména má americkou vlaječku. Tenis začala hrát v pěti letech a okamžitě to byla láska na celý život.

"Rodiče mi vyprávějí, že jsem si jako mimino strašně ráda hrála s tenisovými míčky a odmítala panenky. To byl původ toho, proč mě zkusili dát na tenis. Pak jsem prý přišla na kurt a každý viděl, že jsem jiná," přiznala nyní jednadvacetiletá tenistka.

V tradiční americké tenisové škole se svým stylem opravdu trochu vymyká. Hraje agresivně, ale pestře, nemlátí do míčku jen od základní čáry, ale umí si dojít pro vítězný úder k síti. Výjimečná je také její příprava na servis. Do poslední chvíle nesleduje nadhoz, až když je balonek nad ní, vystřelí hlavou vzhůru a trefí ho.

O jejím talentu se vědělo, už když byla malá holčička, v sedmi letech na potkání rozdávala rozhovory a vůbec se nestyděla. Sociální sítě nyní baví záznamy jejích prvních televizních vystoupení. V jednom z nich odpovídá reportérovi, jak returnovat nebezpečný servis Andyho Roddicka.

"Rozkročit, natočit a krátký nápřah," drmolí malá blondýnka do mikrofonu. Nyní jí sám Roddick na Twitteru fandí a přeje první grandslam kariéry.

Sotva udržela raketu a už se ráda pohybovala kolem velkých tenisových hvězd. Legendární je její fotka, kde sotva v šesti letech češe vlasy někdejší jedničce Kim Clijsersové. Pár tréninků stihla s Venus Williamsovou nebo Johnem McEnroem.

Zřejmě od těchhle hvězd ledacos odkoukala, když se prodrala do první stovky, média o ní referovala jako o vycházející hvězdě. V posledních měsících ale její svit trochu zastínila jiná mladičká superstar - Cori Gauffová. 

V Austrálii však Keninová vyřadila nejlepší hráčku světa a zahraje si finále úvodního grandslamu sezony. Takže gloriola hvězdy budoucnosti je zpět.

Naději vystřídala bolestná bezmoc. Tak indisponovaný Federer nestačil na Djokoviče Naději vystřídala bolestná bezmoc. Tak indisponovaný Federer nestačil na Djokoviče Prohlédněte zde

"Je to splněný sen. Úplně nereálná věc. Vždycky jsem věřila, že bych mohla něco takového dokázat, sice jsem nevěděla kdy, ale někdy ano. Tohle se nepovede každému a užívám si to," řekla po senzační výhře nad světovou jedničkou Ashleigh Bartyovou. 

O první titul z turnajů velké čtyřky si to rozdá se Španělkou Garbiňe Muguruzaovou, bývalou světovou jedničkou a dvojnásobnou grandslamovou vítězkou. 

"Teď si ještě užiju ten moment postupu do finále, to přece jen člověk nezažije tak často. A pak už se budu soustředit na další zápas, protože co jiného můžu dělat než se zase soustředit na vlastní hru," dodala Keninová.

Djokovič poosmé ovládl Australian Open. Projděte si výsledky Djokovič poosmé ovládl Australian Open. Projděte si výsledky Prohlédněte zde
reklama