Je to čím dál horší. Rasismus je v Anglii na denním pořádku, popsali tenisté

av av
5. 1. 2020 13:04
Jay Clarke a Liam Broady vzbudili ve Velké Británii rozruch. Tvrdě zpochybnili všeobecné chlácholení o slábnutí projevů rasismu a lepšící se kultuře.
Brit Jay Clarke a Američanka Coco Gauffová na loňském Wimbledonu.
Brit Jay Clarke a Američanka Coco Gauffová na loňském Wimbledonu. | Foto: Reuters

Když v říjnu odlétali fotbaloví reprezentanti Anglie na kvalifikační duely do Česka a Bulharska, vyjádřili vážné obavy z rasistických útoků. Dokonce s předstihem hrozili opuštěním hřiště, což urazilo zejména bulharského trenéra Krasimira Balakova.

Samovolně se pak rozhořela debata o tom, zda je rasismus větším problémem na Britských ostrovech, nebo ve státech východnější části Evropy. Obzvlášť, když Balakov obvinil Anglii, že má s rasismem mnohem větší problém, než jeho vlast.

V Sofii to nakonec dobře nedopadlo, narozdíl od poklidného utkání v Praze.

Bulharští fanoušci hučeli, hajlovali a vydávali opičí skřeky směrem k Raheemu Sterlingovi a Tyronu Mingsovi. Utkání se nakonec dohrálo, Bulhaři ale obdrželi pokutu ve výši dvou milionů korun a následný duel s Českem museli odehrát bez diváků. Kvůli skandálu navíc raději odstoupil šéf tamní fotbalové federace Boris Michajlov poté, co předseda vlády Bojko Borisov pohrozil zastavením veškeré státní podpory.

Poslední období však příliš lichotivě nevyznívá ani pro Velkou Británii. Neuplyne delší časový úsek, aniž by se v titulcích britských médií neobjevilo slovo rasismus ve spojení se sportovním děním. 

Na konci října se kvůli zavrženíhodnému chování fanoušků nedohrál zápas FA Cupu mezi Haringey Borough a Yeovilem. V úvodu prosince se stali obětmi rasismu během manchesterského derby hráči United Jesse Lingard a Fred.

Těsně před Vánoci fanoušci Tottenhamu rasisticky uráželi hráče Chelsea Antonia Rüdigera.

"Je obrovská hanba, že rasismus existuje ještě v roce 2019. Kdy už tenhle nesmysl skončí?" prohlásil německý obránce a společně s hráčskou asociací vyzval vládu, aby se situací začala zabývat.

Zdaleka ale nejde jen o fotbal, což nedávno potvrdili tenisté Broady a Clarke.

Liam Broady, hráč s bílou barvou pleti, reagoval na diskusi o rasismu ve Spojeném království konkrétním a poměrně šokujícím příkladem.

"Když se jeden z mých nejlepších kamarádů musí večer na cestě domů z hospody schovávat ve křoví, aby se vyhnul zmlácení kvůli barvě své kůže, jak potom můžete tvrdit, že v téhle zemi neexistuje rasismus? Ten problém se podle mě nezlepšuje, právě naopak," napsal na Twitter.

Jednadvacetiletý Jay Clarke, deblový spoluhráč hvězdné americké teenagerky Coco Gauffové z loňského Wimbledonu, s Broadym z vlastní zkušenosti souhlasil.

"Sice to nebylo až takhle extrémní, ale něco podobného zažívám aspoň jednou denně. V devíti z deseti dnů," prohlásil.

Clarke si na rasově motivované útoky stěžoval už loni. Svěřil se, že bývá terčem na sítích, dostává výhrůžné zprávy s nevybíravými narážkami na svou barvou pleti.

 

Právě se děje

Další zprávy