reklama

Je to falešná jednička. Bartyová to schytává kvůli zvláštním tenisovým pořádkům

Ashleigh Bartyová Ashleigh Bartyová autor: Reuters
Rok a půl neodehrála na grandslamech víc než semifinále, a přesto je z ní stále světová jednička. Australanka Ashleigh Bartyová působí jako hromosvod pro kritiku současného tenisového žebříčku.

Od doby, kdy svět ochromila pandemie koronaviru a tenisový kolotoč se na pět měsíců zastavil, platí pro žebříčky ATP i WTA speciální pravidla tak, aby hráči nepřicházeli o body kvůli tomu, že se kvůli rizikům nákazy rozhodnou raději zůstat doma a nestartovat. 

Po rozběhnutí turnajů je situace taková, že se do žebříčků počítá posledních 16 nejlepších výsledků od března 2019. Kalendář podniků je totiž zatím nejistý a není jasné, zda budou moct hráčky obhajovat ty body z turnajů, které byly v programu před pandemií.

Tím pádem Bartyová započítává i 2000 bodů za triumf na Roland Garros v červnu 2019. Od té doby na grandslamech neuhrála víc než semifinále. Zatímco Japonka Naomi Ósakaová má na kontě už dva tituly v řadě, po US Open ovládla i letošní Australian Open, přesto je až druhá se ztrátou 1351 bodů.

"Chápu, že byl žebříček upravený kvůli pandemii a dlouho podle mě fungoval dostatečně, ale teď se ukazuje, že je mimo realitu, když je první Bartyová, která nevyhrála žádný grandslam a poslední dobou hraje tak málo," napsal na Twitter například redaktor New York Times Christopher Clarey.

Bartyová totiž hrála od počátku pandemie první turnaj až letos v Melbourne, do té doby se okruhu kvůli obavám z nákazy vyhýbala. Doma sice vyhrála přípravný turnaj, ale na grandslamu překazila její pouť Karolína Muchová ve čtvrtfinále a na následném podniku v Adelaide, kde obhajovala titul, skončila hned na první soupeřce. 

České emoce, intimní podpis i zničené rakety. Tak se bojovalo o tituly v Melbourne České emoce, intimní podpis i zničené rakety. Tak se bojovalo o tituly v Melbourne Prohlédněte zde

"Trápím se jen tím, co můžu změnit. Nechci k tomu přistupovat takhle negativně a řešit, kde obhajuji jaké body," reagovala na kritiku Bartyová.  

Sama ještě neví, na jaké turnaje v Evropě se přihlásí a kde bude dál body sbírat i obhajovat. V plánu měla původně cestu na Blízký východ, kde jsou na programu podniky v Dubaji a Dauhá. Ale kvůli zranění nohy se odhlásila.

"Je těžké plánovat, když pořádně nevíte, co bude. Musím taky poslouchat své tělo a řádně regenerovat," dodala čtyřiadvacetiletá tenistka.

reklama