reklama

Každý měsíc koupil luxusní auto, pak neměl na jídlo. Byl jsem idiot, lituje hvězda

Mark Philippoussis. Mark Philippoussis. autor: ČTK
Býval novou světovou tenisovou senzací, o jeho dělovém podání kolovaly legendy. Ve dvaadvaceti hrál finále US Open, o pět let později téhož úspěchu dosáhl na Wimbledonu. Mark Philippoussis ale neustál rychle nabytou slávu spojenou s astronomickými finančními příjmy.

Australský tenista s řeckými a italskými kořeny se svými životními přehmaty netají. Ostatně, daly mu významnou životní lekci.

Philippoussis vedl život rozmařilé sportovní hvězdy, než mu kariéru předčasně ukončila série zranění. Nejen že potom nedisponoval žádným záložním plánem, navíc bleskově "rozfofroval" veškeré tenisem vydělané jmění. 

"Všichni mi říkali, abych si víc šetřil na horší časy. To jsem ale v tu dobu bral jako projev slabosti," svěřil se nyní čtyřiačtyřicetiletý Philippoussis coby soutěžící v kvazivojenské reality show SAS Australia.

"Byl jsem příliš pohodlný příliš dlouhou dobu," uvedl vítěz jedenácti turnajů na okruhu ATP.

Muž, který během kariéry tenisem vydělal skoro sedm milionů amerických dolarů, utrácel jednorázově obrovské sumy. Jako kdyby neexistoval žádný zítřek.

Svůj vozový park občerstvoval každý měsíc. "Především z nudy," potvrdil bývalý tenista. Vlastnil nejluxusnější Mercedesy, Bentley, Lamborghini nebo Ferrari. Měl i patnáct motorek.

Krejčíková zdolala Dijasovou ve třech setech, Siniaková v Indian Wells skončila Krejčíková zdolala Dijasovou ve třech setech, Siniaková v Indian Wells skončila Čtěte zde

Ilustrativní je jeho historka o tom, jak se potřeboval dopravit domů a neměl zrovna auto po ruce. Místo hromadné dopravy nebo taxíku si bez váhání koupil nový Dodge Viper.

Časy bezmyšlenkovitého rozhazování ale měly svůj smutný konec. Philippoussis nehrál tenis od roku 2006, a když musel o tři roky později už na šestou operaci problematického kolene, sen o pokračování úspěšné kariéry definitivně zhasl.

"Nemohl jsem si v tu dobu dovolit skoro nic. Musel jsem prosit kamarády, aby mi nakoupili nějaké jídlo," svěřil se Australan s ultimátní proměnou životní úrovně.

Zavzpomínal, jak jedl sedm dní za sebou těstoviny se zelím. A odhalil stud a výčitky, které ho pronásledují dodnes zejména ve vztahu k rodičům. Ti se obětovali kvůli tenisové kariéře svého syna.

"Mojí zodpovědností bylo se o ně postarat, ale to jsem nedokázal. Nacházel jsem se v temnotě, měl jsem deprese. Nic nezpůsobí větší bolest v srdci, než se dívat, jak milovaní trpí kvůli mému chování," vyprávěl Philippoussis emotivně.

Vždycky snil, že bude profíkem s raketou.

Nic mi tu nevyhovuje, přiznala Kvitová v Indian Wells. Přesto naposledy bojuje Nic mi tu nevyhovuje, přiznala Kvitová v Indian Wells. Přesto naposledy bojuje Čtěte zde

"A má rodina tomu obětovala všechno. Táta měl dobré místo v bankovním byznysu, kvůli mně ale dal výpověď, aby mi pomohl dosáhnout mých snů. Já pracoval velmi tvrdě a pak jsem byl šťastný, že se dokážu o svou rodinu postarat. Táta ani máma už nemuseli do práce. Pak ale přišla zranění," popsal rodák z Melbourne.

Philippoussis - dvojnásobný šampion Davisova poháru - dodnes nepřestává litovat toho, jak lehkovážně se svými výdělky zacházel.

"Kupoval jsem nová auta a bylo to čistě z nudy. Viděl jsem film Mizerové, měli tam nové Porsche. Zavolal jsem agentovi, aby mi to auto hned sehnal. Až takhle směšný jsem byl."

"Když na to vzpomínám, jen kroutím hlavou a říkám si, jaký jsem byl idiot," dodal Philippoussis s hořkým úsměvem na rtech.

reklama