Kde je rovnost? Wimbledon nás odsunul do pozadí, tvrdí tenistky. Muži jsou lepší, kontruje Slovenka

Aleš Vávra Aleš Vávra
11. 7. 2017 11:38
Tradiční osmifinálové pondělí přineslo kontroverzi týkající se nasazení zápasů na jednotlivé kurty. Podle Caroline Wozniacké ostatní grandslamy myslí více na rovnost pohlaví, než organizátoři Wimbledonu.
Jelena Ostapenková na Wimbledonu. Osmifinále musela mladá hvězda odehrát na jednom z menších kurtů.
Jelena Ostapenková na Wimbledonu. Osmifinále musela mladá hvězda odehrát na jednom z menších kurtů. | Foto: Reuters

Londýn - Je to už tradiční kolorit Wimbledonu. Šílené pondělí, všech šestnáct osmifinálových zápasů v jediný den a také věčné diskuse o tom, které duely měly a které naopak neměly být naplánovány na dva největší dvorce All England Clubu. 

Letos ovšem podbarvené tématem rovnosti pohlaví. Dva zápasy mužského osmifinále na centrálním kurtu, dva zápasy mužů také na kurtu číslo 1. A jen po jednom ženském klání na obou největších wimbledonských pódiích. 

Z takového "skandálu" bylo pochopitelně okamžitě velké téma. Nejvíce vzruchu vzbudil fakt, že se atraktivní duel mezi světovou jedničkou Angelique Kerberovou a bývalou finalistkou Garbiňe Muguruzaovou dostal pouze na kurt číslo 2.

"Abych byla upřímná, opravdu hodně mě to překvapilo, kde budeme hrát," říkala po těsné porážce v krásném dramatickém duelu Němka.

"Čekala jsem jiný kurt," přidala se španělská vítězka. Smířlivě ale dodala: "Upřímně každý zápas osmifinále byl dobrý, nedá se nic dělat. Nechci tady dělat nějaké problémy."

Přece jen otevřenější komentář učinila bývalá světová jednička Caroline Wozniacká. Dánka po porážce s Coco Vandewegheovou naznačila, že Wimbledon tradičně příliš nehraje na korektní rovnost pohlaví.

"To je něco, o čem se na Wimbledonu bavíme asi deset let. A je to pořád stejné. Řekla bych, že ostatní grandslamy jsou více o rovnosti, co se týče pozic mužského a ženského tenisu. Je to, jak to je. Hraju tam, kam mě pošlou," prohlásila Wozniacká.

Na centrálním kurtu dostali přednost Andy Murray, Roger Federer a Venus Williamsová. Na druhý největší dvorec poslali organizátoři Johannu Kontaovou, Novaka Djokoviče a Rafaela Nadala. Zařazení dvou britských hvězd se zdá být logické. Stejně jako prostor pro ostatní jmenované, vždy nejméně dvojnásobné šampiony Wimbledonu.

Otázkou je, zda by diváci raději viděli napínavou bitvu dvou tenisových rivalek, které v minulých dvou ročnících shodně prohrály až ve finále se Serenou Williamsovou, než zápas Djokoviče s velkým outsiderem Adrianem Mannarinem z Francie.

"Nevím, co s tím dělat, nebylo to moje rozhodnutí, ale jejich. Respektuji každého hráče a chápu, že nasadit všechny ty zápasy na největší kurty není možné. Možná si o tom s organizátory někdy promluvím," dodala mnohoznačně Kerberová.

Podle Brita Andyho Murrayho by se podobný problém vyřešil, kdyby se na obou hlavních kurtech stihly čtyři zápasy. "To by bylo ideální. Stačilo by posunout začátek programu na dřívější hodinu. Ale není to na mě, já program neurčuji," usmíval se čerstvý čtvrtfinalista turnaje, který už dvakrát v kariéře opanoval.

Rozčarovaná ze svého zařazení na kurt číslo 12 byla úřadující vítězka French Open Jelena Ostapenková. "Myslím, že bych si zasloužila hrát na lepším kurtu. Byla jsem překvapená. S Elinou (Svitolinovou, pozn. red.) jsme hrály zajímavý match, ona je čtvrtá na světě… Moc nechápu, kam nás dali. Aspoň, že je tam jestřábí oko," podotkla dvacetiletá Lotyška s ironickým úsměvem na rtech.

Ne všechny tenistky ovšem měly podobný pohled na věc. Překvapivé čtvrtfinalistce ze Slovenska Magdaleně Rybárikové ani trochu nevadilo, že musela svůj osmifinálový duel sehrát na menším dvorci číslo 18.

"Jsem šťastná, že tady vůbec můžu hrát, a neřeším, na jakém kurtu. Nezáleží mi na tom," řekla Rybáriková. Ta se během turnaje na centrálním dvorci objevila, ve druhém kole se na největší stage dostal její vítězný duel s favoritkou Karolínou Plíškovou. "A byl to vynikající zápas, jak mi všichni říkali. Zasloužil si být takhle viděn."

Slovenka upozornila na to, že v současném vyrovnaném poli na okruhu WTA jsou stále častěji k vidění dramatické zajímavé třísetové bitvy. 

"Dřív to bylo často tak, že zápasy končily výsledkem 6:1, 6:2 a to bylo někdy pro diváky nudné. Dnes může 80. hráčka žebříčku hodně potrápit tenistku z elitní desítky. Tak to prostě je," vyjádřila se osmadvacetiletá rodačka z Piešťan.

Obecně je ale epicentrum celé kauzy jasné. Je mužský tenis atraktivnější než ten ženský? A v tom má Rybáriková jasno.

"Upřímně, dívat se na mužský tenis mi přijde o mnoho lepší. Nechci říkat něco zlého, ale myslím si to. Pro fanoušky je to atraktivnější, už kvůli jménům, jako jsou Federer, Murray. Obrovské hvězdy. To oni si v první řadě zaslouží být na největších kurtech," konstatovala Rybáriková.

Pro zklidnění emocí všech zúčastněných, v úterý se podobný problém řešit rozhodně nebude. Na programu je kromě zápasu Djokoviče s Mannarinem, který se v pondělí nestihl, kompletní čtveřice dámských čtvrtfinálových klání. Vše na dvou největších stadionech.

 

Právě se děje

Další zprávy