reklama

Kdo přežije, vyhraje. Čínský Turnaj mistryň ničí tenistky, jejich nevole sílí

Bianca Andreescuová opakává zraněné koleno. Moment, který udržel ve hře Karolínu Plíškovou. Bianca Andreescuová opakává zraněné koleno. Moment, který udržel ve hře Karolínu Plíškovou. autor: Reuters
Po čtyřech dnech Turnaje mistryň sílí kritika na adresu pořadatelů. Číňané při své premiéře připravili extrémně pomalý a specifický povrch, který v závěru náročné sezony kosí špičkové tenistky.

"Jsem ráda, že žiju," prohlásila Karolína Plíšková po středeční jednosetové výhře nad Biancou Andreescuovou.

Devatenáctiletá Kanaďanka, podle mnohých největší favoritka elitního klání pro osm nejlepších hráček planety, se zranila už po pěti minutách. První set přes velké problémy s pohybem ještě odehrála, pak ale české soupeřce podala ruku a odebrala se zklamaně do útrob stadionu Bay Sports Centre v jihočínském Šen-čenu.

Problémy cítí i Plíšková, přestože zatím na turnaji odehrála jen tři sety. Některé další hvězdy jsou na tom ještě hůř. Stížností na nejen pomalý, ale i výrazně atypický povrch, významně přibývá.

"Je konec sezony, všichni toho mají plné zuby a povrch tomu vůbec nepomáhá. Já sama jsem se po utkání se Svitolinovou cítila blbě a bolela mě kolena, což se mi nikdy nestává," řekla světová dvojka novinářům v dějišti WTA Finals.

Andreescuovou už v prvním utkání proti Halepové trápily bolesti zad, ve středu si ale poranila právě koleno. Při dobíhání míče se jí podlomilo a problém byl na světě. 

"Divné," podotkla Kanaďanka. "Slyšela jsem, jak mi v koleně křuplo. Při hře to pak pro mě bylo hodně nepříjemné, skoro jsem nemohla ohnout koleno," vysvětlovala s tím, že bojovala jak jen mohla, ale tělo nakonec řeklo stop.

Psychicky vyčerpaná Kvitová nedorazila vzteklou soupeřku. Trenér motivoval marně Psychicky vyčerpaná Kvitová nedorazila vzteklou soupeřku. Trenér motivoval marně Čtěte zde

Andreescuová se ještě nevzdává a čeká na pozitivní rentgen, který by jí umožnil turnaj dohrát. Narozdíl od Naomi Ósakaové, která Šen-čenu zamávala na rozloučenou už před svým druhým zápasem. Zradilo ji rameno.

Pořadatelům zároveň dělá vrásky i očividná nespokojenost další z hvězd, wimbledonské šampionky Simony Halepové. Ta podle dostupných informací v Šen-čenu téměř vůbec netrénuje, aby výzvu v podobě náročného zakončení sezony zvládla bez úhony.

"Po celém roce jsme všechny hodně unavené. A na tomto povrchu musíme udělat extra práci při každém míči. Je to hodně těžké," přiznala poté, co prohrála ve dvou setech s Ukrajinkou Elinou Svitolinovou.

Vzápětí na tiskové konferenci odmítla své lehké protesty označit za "stížnost". 

Dle četných ohlasů na sociálních sítích nicméně dosavadní průběh turnaji vadí značné části tenisových fanoušků. Ti zpochybňují atraktivitu turnaje, který má být přehlídkou toho nejlepšího, co současný ženský tenis nabízí. Spíše ale připomíná lazaret a soutěž ve stylu kdo přežije, vyhraje.

O šampionce pravděpodobně nerozhodne čisté tenisové umění, ale spíše vůle a pevné zdraví.

Slzy, zafačované koleno a skreč. Smůla soupeřky nechala Plíškovou ve hře o postup Slzy, zafačované koleno a skreč. Smůla soupeřky nechala Plíškovou ve hře o postup Prohlédněte zde

Petra Kvitová po druhé porážce přiznala, že se nachází v psychicky nekomfortní situaci. Karolína Plíšková naopak zachovává své typické sebevědomí.

Obě Češky mají stále šanci na postup, i díky tomu, že se v každé ze skupin našla jedna se zdravím marně bojující soupeřka. Obě ale musí v závěrečném duelu porazit letošní grandslamovou šampionku.

Kvitová ve čtvrtek vyzve Ashleigh Bartyovou, Plíšková v pátek Simonu Halepovou. Všechny duely vysílají v přímých přenosech televizní stanice O2 TV Sport a O2 TV Tenis.

reklama