reklama

Když Kolář nastoupí v DC v Austrálii, vypustí na kurtu duši

Zdeněk Kolář Zdeněk Kolář autor: Lukáš Filipec
Zdeněk Kolář je poprvé v čtyřčlenné nominacina utkání Davis Cupu, ale s týmem už zkušenosti má. Loni nasával atmosféru při čtvrtfinále proti Francii

Praha - Jeho idol Rafael Nadal se zrovna rval v Melbourne o finále úvodního grandslamu sezony a on se chystal nasednout do letadla, aby nabral směr jižní polokoule. Dvacetiletý tenista Zdeněk Kolář dnes vyrazil za českým týmem do Austrálie, protože byl poprvé nominován do daviscupové sestavy.

Pětihodinová tenisová extáze. Nadal s Dimitrovem na kurtu nechali vše, podívejte se na fotky Pětihodinová tenisová extáze. Nadal s Dimitrovem na kurtu nechali vše, podívejte se na fotky Prohlédněte zde

Před čtrnácti dny se aktuální 238. hráč světa Kolář dozvěděl o pozvánce do daviscupového týmu. Nad nabídkou kapitána Jaroslava Navrátila nepřemýšlel a okamžitě přijal. "Jsem velký patriot, Davis Cup se neodmítá. Musel jsem změnit plány, odhlásit nějaké turnaje, ale tohle je pro mě čest," řekl Kolář ČTK.

Žádné pinkání, hraju tenis

Byl právě v Melbourne a chystal se na zápas kvalifikace 1. kola Australian Open, který ale prohrál. "Nerozrušilo mě to, spíš povzbudilo," řekl Kolář. S otcem Zdeňkem, který je zároveň i jeho koučem, pak zvažovali, jestli v Austrálii zůstat. "Ale čtrnáct dnů je dlouhá doba. Raději jsem udělal v Česku vydařenou přípravu," řekl Kolář, který podle své tradice trénoval doma na kurtech v Bystřici nad Pernštejnem.

Prvně je v čtyřčlenné nominaci, ale s daviscupovým týmem už zkušenosti má. Loni nasával atmosféru při čtvrtfinále proti Francii. V Třinci působil v roli sparingpartnera. "Dostal jsem se díky tomu více do povědomí lidí, že hraju tenis a není to jen takové pinkání nebo jak to nazvat. Dodalo mi to nové zkušeností," řekl.

Od Radka Štěpánka či Jiřího Veselého, s kterými bude v týmu i tentokrát, odkoukával jejich návyky. Především schopnost koncentrace. "Ta je stoprocentní na každý míč. Všemu se věnují naplno. Když je volno, tak udělají srandu, ale ví, kdy přijde okamžik a musí jet naplno. To z nich dělá profíky," všiml si Kolář.

Do týmu se dostal, protože kapitán sčítal omluvenky. Hrát nebudou česká jednička Tomáš Berdych, zraněný Adam Pavlásek ani Lukáš Rosol. Proto Navrátil volal i Koláře, aktuálně českou sedmičku, aby výběru v Austrálii pomohl.

Létání Koláře baví

Fakt, že poletí přes zeměkouli hned dvakrát během měsíce, mu nevadil. "To jsem sice nečekal a je to prakticky moje první velký lítání, ale tak si to vyzkouším dvakrát. Letadla mě vždycky bavila. Já si to užívám a posun zvládám," řekl.

Očekává se, že dvouhry bude hrát Veselý, nejspíš i veterán Štěpánek, ale možná dostane šanci i Jan Šátral nebo právě Kolář. "Nesmírně bych si toho vážil a na kurtu bych vypustil duši, jak se říká. Makal bych, co je v mých silách," slíbil loňský finalista challengeru v Ostravě a předloňský vítěz prestižní Pardubické juniorky.

Nominace se dělala velmi těžko, jedeme bojovat o senzaci, přiznal daviscupový kapitán Navrátil Nominace se dělala velmi těžko, jedeme bojovat o senzaci, přiznal daviscupový kapitán Navrátil Čtěte zde

Sám se chce především dál zlepšovat. Pro letošní rok nemá konkrétní žebříčkový cíl. "Když předvedu dobré výkony, přijdou body i lepší žebříček, od toho se to odvíjí. Musím pracovat na silných stránkách a zdokonalovat ty horší," řekl tenista, který se opírá o forhend a snaží se tvořit hru. "A mám poměrně dobrý pohyb, dokážu vyběhat hodně balonů. To chci stále prohlubovat, aby se fyzická kondice zlepšovala."

Třeba po příletu do Melbourne stihne zajít na finále Nadala se Švýcarem Rogerem Federerem a ještě před Davis Cupem od slavného Španěla něco odkoukat.

reklama