Kerberová je tenistkou roku, Plíšková ji neohrozila. Návrat roku předvedla Cibulková

21. 10. 2016 17:17
Nejdůležitější cenu WTA podle očekávání ovládla německá světová jednička, když přerušila nadvládu Američanky Sereny Williamsové. V pětičlenné nominaci byla i česká tenistka Karolína Plíšková.
Angelique Kerberová.
Angelique Kerberová. | Foto: Reuters

Singapur - Cenu pro nejlepší tenistku roku na okruhu WTA získala poprvé v kariéře Němka Angelique Kerberová. Vítězka Australian Open a US Open ukončila čtyřletou nadvládu Američanky Sereny Williamsové, kterou minulý měsíc vystřídala v čele světového žebříčku. V pětičlenné nominaci byly vedle Karolíny Plíškové a Williamsové ještě Španělka Garbiňe Muguruzaová a Rumunka Simona Halepová.

Osmadvacetiletá Kerberová v životní sezoně vyhrála tři turnaje včetně dvou grandslamů, ve Wimbledonu a na olympijských hrách v Riu de Janeiro postoupila do finále. Zápasovou bilanci má letos 59:17, na odměnách si vydělala téměř devět milionů dolarů.

O čtyři roky mladší Plíšková letos ovládla turnaje v Nottinghamu a Cincinnati, životního úspěchu dosáhla postupem do finále US Open, v němž ve třech setech podlehla právě Kerberové. V závěru sezony si vylepšila maximum ve světovém žebříčku na současné páté místo a čeká ji premiéra na Turnaji mistryň.

Rekordmankou ankety je Němka Steffi Grafová s osmi prvenstvími, Serena Williamsová a Martina Navrátilová získaly ocenění sedmkrát. V roce 2011 zvítězila Petra Kvitová.

Nováčkem roku 2016 byla zvolena Japonka Naomi Ósakaová, cenu za Návrat roku získala Slovenka Dominika Cibulková a v kategorii o největší pokrok triumfovala Britka Johanna Kontaová. Nejlepšími deblistkami jsou Francouzky Kristina Mladenovicová a Caroline Garciaová.