reklama

Češi v tenisovém Poháru přátelství jasně přehráli Slováky

Zdeněk Kolář Zdeněk Kolář autor: Milan Kammermayer
Česko zvítězilo nad Slovenskem v tenisovém souboji o Pohár přátelství 8:2. V projektu Spolu pro budoucnost na rozehrání po koronavirové pauze napříč generacemi se o víkendu utkalo v Praze, Říčanech a Bratislavě deset týmů a české body získali daviscupový a fedcupový výběr, muži do 23 let, zástupci obou kategorií do 16 i 14 let a dívky do 18 let.

"Z vítězství mám pochopitelně velkou radost. Byly to nervy, ale výsledek nebyl tentokrát to hlavní. Cílem bylo, aby si co nejvíce hráčů zahrálo mezinárodní zápas. A to se splnilo," uvedl pro média šéf českého svazu Ivo Kaderka.

Daviscupový tým zvítězil na antuce pražské Sparty 3:2. Triumf dnes zajistili Zdeněk Kolář, který zdolal hladce 6:0, 6:2 Andreje Martina, a Jonáš Forejtek. Ten přidal vítězný třetí bod výhrou nad Filipem Horanským dvakrát 6:4. Slováci ve čtyřhře jen zkorigovali stav. "Myslel jsem si, že budou Slováci kousat víc. Jsem rád, že to kluci zvládli a i mladí potvrdili, že jsou na vzestupu," řekl kapitán Jaroslav Navrátil.

V sobotu vydřel bod Jiří Veselý, ale neuspěl Lukáš Rosol, dnes poslal Navrátil na dvorec mladé hráče. Kolář se odvděčil za šanci skvělým výkonem, výborně returnoval a za hodinu a čtyři minuty hry proměnil čtvrtý mečbol. "Cítil jsem se výborně, snažil jsem se tvořit hru a to se mi podařilo," řekl Kolář v České televizi.

Loňský vítěz dvouhry juniorů na US Open Forejtek v obou setech duelu s Horanským získal třikrát soupeřovo podání. "Jsem rád, že jsme měli šanci si zahrát. Je to dobrá zkušenost a ještě jsme vyhráli," řekl Forejtek.

Fedcupový výběr na tvrdém povrchu v bratislavském Národním tenisovém centru rozhodl rovněž už ve dvouhrách. Světová osmnáctka Markéta Vondroušová zvládla roli favoritky a poradila si s Viktórií Kužmovou 6:3 a 6:4. "Je super, že se tahle akce koná," řekla Vondroušová, loňská finalistka Roland Garros.

Třetí český bod vybojovala Tereza Martincová. Anně Karolíně Schmiedlové uštědřila i "kanára" a vyhrála 6:0, 6:4, přestože ve druhém setu prohrávala 2:4. "Je to strašně fajn pocit a jsem ráda, že jsem pomohla," řekla Martincová.

"Jsem velmi spokojený s výkony holek. Obě odehrály zápasy velmi solidně. Je to výborná průprava na ostrý start sezony, pokud ještě letos začne," řekl kapitán Petr Pála. Hvězdu Petru Kvitovou na kurt nepustilo znovu zraněné předloktí.

Utkání Česka a Slovenska svazy domluvily, jelikož je mezinárodní sezona od března přerušena kvůli koronavirové pandemii.

Tenisové utkání Česko - Slovensko o Pohár přátelství:

Praha:

Daviscupové týmy (antuka):

ČR - Slovensko 3:2

Kolář - Martin 6:0, 6:2, Forejtek - Horanský 6:4, 6:4, Rosol, Veselý - Klein, Zelenay 6:2, 2:6, 9:11.

Tenistky do 23 let (antuka):

ČR - Slovensko 2:3

Sisková - Čisovská 6:2, 2:6, 4:6, L. Fruhvirtová - Morvayová 6:1, 6:1, L. Fruhvirtová, Sisková - Mihalíková, Čisovská 3:6, 2:6.

Bratislava:

Fedcupové týmy (tvrdý povrch):

Slovensko - ČR 2:3

V. Kužmová - Vondroušová 3:6, 4:6, Schmiedlová - Martincová 0:6, 4:6, K. Kužmová, V. Kužmová - Kolodziejová, Vondroušová 6:4, 5:7, 11:9.

Tenisté do 23 let (antuka):

Slovensko - ČR 2:3

Molčan - Macháč 6:2, 2:6, 6:4, Liška - Svrčina 3:6, 4:6, Molčan, Puškár - Lehečka, Macháč 4:6, 4:6.

Chlapci do 16 let (antuka): Slovensko - ČR 5:7.

Dívky do 16 let (antuka): Slovensko - ČR 5:7.

reklama