Česká bída. Bouzková ztratila vedení 6:1, 5:2, úvod US Open nezvládla ani Strýcová

Aktualizováno 28. 8. 2019 7:45
Tenistka Kristýna Plíšková prošla na grandslamovém US Open do druhého kola po výhře nad Francouzkou Diane Parryovou 6:4 a 6:3.
Marie Bouzková v prvním kole US Open ztratila skvěle rozehraný zápas.
Marie Bouzková v prvním kole US Open ztratila skvěle rozehraný zápas. | Foto: Reuters

Se soutěží se naopak v New Yorku hned v 1. kole rozloučily letošní semifinalistka Wimbledonu Barbora Strýcová, Marie Bouzková a Kateřina Siniaková.

Turnajová jednatřicítka Strýcová prohrála s Alionou Bolsovovou ze Španělska 3:6, 6:0 a 1:6. Vítězka juniorky ve Flushing Meadows z roku 2014 Bouzková podávala ve druhé sadě s Australankou Aljou Tomljanovicovou na postup, ale prohrála 6:1, 5:7 a 1:6. Siniaková nestačila na Rumunku Soranu Cirsteaovou 5:7 a 2:6.

Kristýna Plíšková, dvojče třetí nasazené a jedné z favoritek turnaje Karolíny, vyhrála na US Open zápas po roční pauze. Nad šestnáctiletou Parryovou, hrající na divokou kartu, měla v utkání převahu. Dala 12 es a ani jednou nepřišla o servis.

"Konečně se mi podařilo využít dobrý los. Ona je ještě nevyhraná. Dělala lehké chyby, jeden dva gamy v setu mi úplně darovala, což dost pomohlo," řekla Plíšková. Pod umělým osvětlením využila i rychlejšího kurtu. "Povrch mi přišel extrémně rychlý. Kdo dal první ránu nebo trefil servis, tak byl konec výměny," řekla.

V dalším kole se střetne s pětadvacátou nasazenou Elise Mertensovou z Belgie. "Vyhrát můžu. Potkala jsem se s ní jednou, těsně jsem prohrála. Je šikovná, hodně toho vrátí, moc míčů zadarmo nedá. Bude to těžký," řekla Plíšková.

Strýcové se proti rodačce z Moldávie, která reprezentuje Španělsko od roku 2013, v úvodu nedařilo. "Byl to hrozně zvláštní zápas. Ze začátku jsem hrála hrozně a ona diktovala hru," řekla Strýcová. Ve druhé sadě ale nadělila soupeřce 'kanára'. "Postoupila jsem si víc do kurtu a hrála jsem míče dříve po odskoku."

V půlce druhého setu si soupeřka nechala zatejpovat kotník. Od třetího setu ale hrála bez omezení a Strýcová v rozhodující sadě rychle prohrávala 0:3. "Ve třetím setu pracují nervy a nechala jsem si to utéct. Ona do toho chodila a všechno jí tam padalo. Bylo to blbý zápas," řekla třiatřicetiletá plzeňská rodačka.

Jednadvacetiletá Bouzková, nedávná semifinalistka turnaje v Torontu, kde prohrála až se Serenou Williamsovou z USA, začala proti Tomljanovicové výtečně. Získala prvních pět her, výborně se pohybovala a prakticky nekazila. Po jasné úvodní sadě pokračovala i ve druhé v precizním výkonu, v které vedla už 5:2.

Od té doby ale nastal obrat. Za stavu 5:3 nedokázala zápas dopodávat, soupeřka vycítila šanci a získávala jeden game za druhým. Bouzková prohrála 11 z 12 závěrečných her a v prvním kole se v New Yorku loučila jako loni.

Ona se na to mohla vyprdnout, když už to bylo 6:1 a 5:2, ale spíš se víc nakopla a asi si to zasloužila. Já se na kurtu cítila hodně dobře, měly jsme dobré výměny a moc jsem nekazila, ale ona pak začala hrát víc aktivněji, trefovala lajny," komentoval obrat Bouzková.

Z jedenácti českých zástupců ve dvouhře na letošním US Open prošly do 2. kola čtyři ženy - s Kristýnou Plíškovou i její sestra Karolína, dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová a čtvrtfinalistka z Londýna Karolína Muchová.