reklama

Zverev míří do finále, přesto čelí kritice. Názor Navrátilové mě nezajímá, hlásí

Alexander Zverev na US Open Alexander Zverev na US Open autor: Reuters
Svět tenisu v neděli pozná zbrusu nového grandslamového šampiona. Při absenci velké trojky - Rogera Federera, Rafaela Nadala a diskvalifikovaného Novaka Djokoviče - je mezi čtyřmi zbývajícími kandidáty také Němec Alexander Zverev. Jeho výkony ale vzbuzují v odbornících kontroverzní pocity.

Odborníci předvídají, že vítěz US Open vzejde ze semifinále mezi Rusem Daniilem Medveděvem a Rakušanem Dominikem Thiemem. Oba tenisté zatím v New Yorku excelují, oba v pěti dosavadních utkáních neztratili ani jediný set. Právě jejich duel má být jakýmsi předčasným finále.

Českým tenistkám chybí duše šampionek, obula se expertka do Plíškové a spol. Českým tenistkám chybí duše šampionek, obula se expertka do Plíškové a spol. Čtěte zde

Zverev, stejně jako jeho nebezpečný semifinálový protivník, Španěl Pablo Carreňo-Busta, zůstávají v pozadí.

Přestože se Zverev v této sezoně probojoval do semifinále na obou dosavadních grandslamech, je někdejší supertalent stále pod palbou kritiky.

V některých zápasech se trápil, čtyři sety musel hrát v prvních třech kolech, sadu mu sebral i ve čtvrtfinále Chorvat Borna Čorič. Jen jediný duel zatím odehrál bez komplikací. Přetrvávají jeho velké potíže na servisu, zaráží jeho laxní až odevzdaný postoj v těch fázích zápasu, kdy se mu nedaří.

Expertům se ani nelze divit, že s ním v boji o uvolněný grandslamový trůn stále příliš nepočítají.

Ke kritikům se přidala i Martina Navrátilová. 

"Nemůžete jen tak mlátit do míčku, vracet ho do hry. Když budete hrát jen tak, abyste neprohráli, vyhrajete hodně zápasů proti slabším hráčům. Ale rozhodně tak nevyhrajete grandslamy," dala legenda světového tenisu jasně najevo, jak ji Zverevova hra nezaujala.

"Pokud bude hrát tak, jako v první polovině zápasu proti Čoričovi, ty nejlepší nikdy neporazí. Ti jsou na to příliš dobří," dodala Navrátilová v interview pro Amazon Prime.

Zbabělý útěk, jako rozchod po mailu. Navrátilová se překvapivě pustila do Djokoviče Zbabělý útěk, jako rozchod po mailu. Navrátilová se překvapivě pustila do Djokoviče Čtěte zde

Jeden z novinářů na US Open její kritická slova poněkud vytrhl z kontextu a předložil je Zverevovi na tiskové konferenci. Němce to evidentně nepotěšilo a rozhodl se bránit.

"Možná by se měla podívat na moji statistiku proti velké trojce," poradil Navrátilové třiadvacetiletý dlouhán.

"Měla by se podívat, že mám pozitivní bilanci s Rogerem. Že jsem porazil Novaka při několika velkých i finálových zápasech. A jsem tady v semifinále. Někdy je důležitější najít způsob, jak postoupit, i když nehrajete nejlépe, jak umíte," nechal se slyšet Zverev.

A nakonec nad názorem Navrátilové mávl rukou. "Je to grandslamová vítězka, dokonce mnohonásobná. Je respektovaná, ale v tuhle chvíli mě její názor nezajímá."

Zverev může mít v jedné zásadní věci pravdu. Mezi čtyři nejlepší postoupil, aniž by se ukázal v plné formě. V jeho výkonech jsou obrovské rezervy, a pokud je v rozhodujících fázích turnaje dokáže vyplnit, může všem pochybovačům zavřít ústa.

Muchová zastínila osvědčené hvězdy, pětku si z US Open vezou Siniaková s Veselým Muchová zastínila osvědčené hvězdy, pětku si z US Open vezou Siniaková s Veselým Prohlédněte zde

I když už to několikrát vypadalo, že v hlavě svou situaci vzdává, vždy našel zdánlivě samozřejmě a bez bolesti cestu k vítězství. To může být známka velké síly, která navenek zatím zůstává skrytá.

Navrátilová se pochopitelně dozvěděla o Zverevově reakci a svá předchozí vyjádření raději znovu interpretovala.

Podle ní Němec nebude moci uspět, když bude v klíčových duelech pasivní, jako tomu bylo v úvodu duelu proti Čoričovi. V první sadě získal jednu jedinou hru a působil letargicky, nezaujatě, jako tělo bez duše.

S brejkem pak prohrával i ve druhém dějství, poprvé se hlasitě povzbudil, až když dokázal srovnat na 4:4.

Teprve tehdy začal hrát agresivně, sebevědomě a útočně, navíc s patřičným entuziasmem.

"Otázka na tiskovce byla položená úplně bez kontextu. Řekla jsem, že Sasha potřebuje hrát jako ve čtvrtém setu, ne jako v prvních dvou. Je to jednoduché. Ale ano, pěkná žurnalistika, ať už tu otázku položil kdokoli. Odpověděla bych stejně jako Sasha," vyjádřila se žena, která během kariéry získala 59 grandslamových titulů, z toho osmnáct ve dvouhře.

reklama