reklama

Kvitová byla po bitvě s Venus zdrchaná. Už ale myslí na asijskou túru a Elite Trophy

Petra Kvitová Petra Kvitová autor: ČTK
Petra Kvitová byla sice po vyřazení z US Open smutná, ale své výkony na posledním grandslamu sezony si pochvalovala.

New York - Seděla na chodbě na zemi před šatnou s manažerkou a dlouze si povídaly. Pak přišla tenistka Petra Kvitová mezi novináře, usmála se a zdálo se, že se po těsné prohře ve čtvrtfinále US Open cítí lépe. Od všech slyšela, jak s Američankou Venus Williamsovou hrála skvělý duel.

Bitva až do posledních sil. Kvitová prohrála rozhodující tiebreak a skončila před branami semifinále Bitva až do posledních sil. Kvitová prohrála rozhodující tiebreak a skončila před branami semifinále Čtěte zde

"Za pár dnů si asi řeknu: Dobrá práce! Ale ne teď. Jsem zklamaná. Unavená. Poražený je vždycky víc zdrchanější než vítěz. Omlouvám se," řekla Kvitová. S Venus Williamsovou se na vyprodaném kurtu Arthura Ashe přetahovaly dvě a půl hodiny a nakonec rozhodl až tie-break, který Češka prohrála poměrem 2:7.

"Tenis byl kvalitní. Ale to teď ještě neocením," řekla Kvitová, která se s Venus Williamsovou utkala pošesté a pošesté rozhodl až třetí set. "Dokážeme ze sebe vzájemně dostat to nejlepší. Zápas to byl super, o to víc to mrzí," uvedla.

Výhra vlastně nebyla tak daleko. "Právě že byla, bohužel," opáčila sedmadvacetiletá Kvitová. "O tom tenis je, o pár míčcích, které vyšly spíš jí. Doufám, že mě to nakopne. Jsem ráda, že to tam pořád je, údery a všechno, a můžu hrát proti dobrým soupeřkám. To si myslím, že je to nejlepší zjištění, co jsem tady mohla dostat."

Stále si opakuje, že je především ráda, že vůbec hraje tenis. I když se po vážném zraněn prstů levé ruky nevracela, aby jenom hrála. Pořád má v sobě touhu získávat grandslamové vavříny a v New Yorku naznačila, že to nemusí být utopie.

Tenisová bouře v New Yorku: Venus vyplazovala jazyk, Kvitová řvala, ale na výhru nedosáhla Tenisová bouře v New Yorku: Venus vyplazovala jazyk, Kvitová řvala, ale na výhru nedosáhla Prohlédněte zde

"I když tohle bylo čtvrtfinále, tak vyhrát grandslam je pořád strašně daleko," řekla, ale odmítla, že by o sobě pochybovala. "To ne. Jsem spíš nohama na zemi, nelétám v oblacích. Vím, že je přede mnou hodně tvrdé práce, kterou musím odvést, abych se vrátila, jak chci. Vím, že to tam je, ale nechci se extra přeceňovat."

Po návratu přitom hned na druhém turnaji triumfovala na trávě v Birminghamu. Všechno vypadalo ideálně. "Byla jsem šťastná, jenže nejspíš to bylo moc brzy. A pak jsem od sebe čekala hodně a zbytečně si naložila," řekla, proč poté neprožívala ideální období. "Až teď v New Yorku jsem zase hrála solidně," řekla.

Petra Kvitová se rvala statečně. Podívejte se na sestřih z jejího čtvrtfinále US Open s Venus Williamsovou. Podlehla v tiebreaku třetího setu. Reuters |  01:05

Proti Venus WIlliamsové se potýkala s nevyrovnaným servisem. A úderově se musí vyhrát. "Z těžkých pozic, tam to pořád hapruje. Za celou americkou šňůru ale bylo US Open nejlepší. Snad mi to pomůže po mentální stránce," doufala.

V New Yorku porazila možnou budoucí světovou jedničku Garbiňe Muguruzaovou ze Španělska a svedla vyrovnanou bitvu s Venus Williamsovou. Dobrou formu by ráda prodala v závěru sezony na čtyřech turnajích v Asii. "Tam se mi většinou daří, takže se tam i docela těším. Doufám, že to bude alespoň hezký tenis," řekla.

Už si zjišťovala i možnost, jestli by neměla šanci se kvalifikovat na Elite Trophy, malé Masters, do čínského Ču-chaj, kde loni vyhrála. "Půl roku jsem nehrála, takže si nedělám naděje. Nějak bude. Kdyžtak prostě skončím dřív sezonu, jelikož po dlouhé době nejsme ve finále Fed Cupu. Anebo ne. To se uvidí," dodala.

Pořád to v ní je, tvrdí Vaněk

Trenér Kvitové Jiří Vaněk byl po prohře ve čtvrtfinále v New Yorku s Venus Williamsovou optimistický. "Doufejme, že ji to bude motivovat, protože je to skvělá hráčka. Myslím, že další velká vítězství má před sebou, když bude pokračovat tímhle stylem," řekl Vaněk, který vedl dvojnásobnou wimbledonskou vítězku na osmém turnaji.

Trenér hráčku tradičně potkal až v posilovně. "Nerozebírali jsme to. Vyšlapala se na kole, protáhla se. Nejdřív se s porážkou musí vyrovnat sama. Je mi jí líto, dala do zápasu všechno a o kousek nevyšel. Až se z toho vyspíme, řeknu jí: Pořád to v tobě je," uvedl Vaněk.

Hradecká se Siniakovou jsou na US Open v semifinále čtyřhry. Možná dojde na český souboj Hradecká se Siniakovou jsou na US Open v semifinále čtyřhry. Možná dojde na český souboj Čtěte zde

S Kvitovou je od loňského prosince, ale jejich spolupráci odložilo prosincové přepadení tenistky a následná operace pořezaných prstů levé ruku. Na okruhu se znovu objevila až v květnu na French Open a teď hrála osmý turnaj.

Před US Open se Kvitové na americké šňůře nedařilo. Až v New Yorku hrála dobře a porazila i Španělku Garbiňe Muguruzaovou. "Petře to ukázalo, že má tenis pořád v sobě. Od zranění se tady přiblížila nejvíc své bývalé hře," mínil Vaněk.

Litoval, že bitva s Venus Williamsovou těsně nevyšla. "V závěru chyběla trocha štěstí, ale také potřebuje víc otevřít nátlakovou hru. Chyběl tam asi odvážnější úder, ale jinak jsme rádi, jak to zvládla a bojovala do posledního míče," řekl kouč.

Trošku mu zatrnulo v prvním setu. Kvitová vedla 3:1, ale pak ztratila pět her v řadě. "Vzalo to strašně rychlý sešup, Peťa od té chvíle udělala jen pět balónů," řekl a ocenil bojovnost, s níž se dostala zpátky do hry ve druhém setu, který získala.

Ve třetí sadě Kvitová vedla 3:2 a podávala. Měla při svém servisu náskok 30:0, přesto o podání přišla. "To byl klíč k zápasu. V tu chvíli byla lepší, a kdyby si podání podržela na 4:2, mohlo být mnohem veseleji," řekl Vaněk.

Williamsová zahrála koncovku výborně. Zvládla i dlouhý game za stavu 4:4, který několikrát zachránila tvrdým servisem. "Letěly okolo dvou set kilometrů jako u chlapů. Jak znám Venus, tak je schopná občas něco v koncovce pokazit. Dneska jí ale musím vyseknout poklonu. Šla si za vítězstvím trošku víc," řekl Vaněk.

reklama