reklama

Kvitová vydělává víc než Dimitrov nebo Zverev, Wimbledon navíc odměny zase zvedl

Petra Kvitová Petra Kvitová autor: ČTK
Je to paradox. Na turnajích dostávají menší odměny, ale přesto vydělávají tenistky víc než muži. Kupříkladu Petra Kvitová strčí do kapsy své vrstevníky Grigora Dimitrova nebo Milose Raonice. Na grandslamech totiž prize money dál rychle rostou a jsou stejné pro hráče i hráčky. Wimbledonský účastník prvního kola si tak letos přijde na 45 tisíc liber, tedy téměř 1,3 milionu korun.

Často diskutované platové rozdíly mezi ženami a muži v tenise platí hlavně pro turnaje nižší a střední úrovně. Na grandslamech a dalších velkých turnajích typu Indian Wells se všem měří stejně. 

Dobrým příkladem je hned první týden sezony. Ty nejlepší dívky zahajují sezonu v Brisbane, kde za vítězství získají 470 bodů do žebříčku a 188 tisíc dolarů. To mužská smetánka se na přelomu roku sejde v Kataru na turnaji v kategorii 250, tedy vítěz dostane přesně tolik bodů, ale k tomu 219 tisíc dolarů. 

Přesto ve srovnání hráčů a hráček narozených po roce 1990 vládnou ženy. Nejvíce si vydělala někdejší jednička Caroline Wozniacká, Téměř 34 milionů dolarů. 

Na třetím místě v tomto žebříčku je dvojnásobná wimbledonská šampionka Petra Kvitová, která si vydělala téměř 30 milionů dolarů (670 milionů korun). O 12 milionů méně si vydělal první muž z devadesátek Kanaďan Milos Raonic. Ještě o něco hůře jsou na tom současná světová čtyřka Rakušan Dominic Thiem nebo pětka Němec Alexander Zverev.

Mladší generace dále trpí tím, že světovému tenisu udává řád silná trojka Novak Djokovič, Rafael Nadal a Roger Federer, kteří vládnou i historickému pořadí výdělků. 

Prize money na turnajích, obzvláště na grandslamech, ale dál rostou a budou s podobnými finančními rankingy dále hýbat. Vždyť účastník prvního kola letošního Wimbledonu už si vydělá 45 tisíc liber, vítěz dvouhry pak získá šek na 2,350 milionů liber, tedy v přepočtu 67 milionů korun. Pro srovnání Petra Kvitová v roce 2011 vyhrála 1,1 milionu liber.

Díky tomuto vzestupnému trendu tak česká tenistka v historickém pořadí nechává za sebou takové mužské legendy, jakými jsou Ivan Lendl nebo André Agassi.

reklama