reklama

Laver Cup české odborníky uhranul. Úspěch opět vyvolává diskusi o osudu Davis Cupu

Evropští vítězové Laver Cupu s pohárem a Rodem Laverem. Evropští vítězové Laver Cupu s pohárem a Rodem Laverem. autor: Milan Kammermayer
Čeští tenisoví experti byli z Laver Cupu nadšení. Nejlepší možná reklama na tenis a také na samotnou Prahu, tvrdí.

Praha - O tom, jaký bude první ročník tenisového Laver Cupu, měli pochyby. Ty ale na prach rozdrtil samotný víkend v pražské O2 areně. Osobnosti českého tenisu si klání mezi Evropou a Světem vymyšlené samotným Rogerem Federerem naplno vychutnali a měli pro ně jen slova chvály a uznání.

"Byl jsem velice příjemně překvapený. Nevěděl jsem, jak to pojmou, a myslel jsem si, že to bude spíše exhibice. Ale nakonec mě to nadchlo," řekl deníku Aktuálně.cz bývalý pátý hráč světa Jiří Novák.

Celý svět závidí Praze. Uchvacující Laver Cup překonal vše, co bylo k vidění. Federer je génius Celý svět závidí Praze. Uchvacující Laver Cup překonal vše, co bylo k vidění. Federer je génius Čtěte zde

Podobné pocity měli šéf klubu I.ČLTK Praha Vladislav Šavrda i hlavní trenér pražské Sparty Daniel Filjo. "Ty pochybnosti jsem samozřejmě měl, ale hráči do toho dávali úplně všechno, stejně jako by hráli na turnaji o body. Pro mě vynikající událost a pořadatelsky nádherně zvládnutá," komentoval Filjo.

"Laver Cup měl především skvěle vymyšlený systém gradace napětí. To se opravdu organizátorům povedlo," připomněl Šavrda nezvyklé bodování, první den výhra za jeden bod, druhý den za dva a třetí den za tři.

Spoustu pozitiv vypíchl také Novák. Kromě chytře budovaného napětí ho zaujaly i další originální prvky Laver Cupu. "Jednak samozřejmě obsazení. Dostat tolik hvězd pod jednu střechu, to je unikátní a máme možnost to vidět v podstatě jen na grandslamech. Navíc do toho šli hráči naplno. Líbil se mi i černý kurt, ty kontrasty. Bylo to prostě něco nového," nešetřil chválou.

Experti doufali, že pořádání podobné události pomůže českému tenisu. Už během víkendu se objevily zprávy o možnosti, že by Praha od příštího roku mohla převzít štafetu od Singapuru a pořádat Turnaj mistryň.

"Pro český tenis, pro místní děti, rodiče i pro Prahu jako takovou to byla výborná akce a skvělá propagace. Ta atmosféra v O2 areně skutečně brala dech a všichni to viděli," řekl Šavrda.

Skvělá show i parádní tenis. Laver Cup smazal pochybnosti. Jeho budoucnost ale stojí na hráčích Skvělá show i parádní tenis. Laver Cup smazal pochybnosti. Jeho budoucnost ale stojí na hráčích Čtěte zde

"Ano, reklama na tenis. Neskutečná věc, protože celý svět se díval do Prahy. Výborná propagace a šance přilákat spoustu mladých lidí k tenisu," dodal Novák.

Negativa Laver Cupu? Podle Šavrdy leda pro některé fanoušky příliš divoké oslavy týmových laviček. "Já jsem v tomhle trochu odměřený, ale nemám moc rád ty scénáře, kdy na lavičce lidé povinně vyskakují a je tam až přespříliš velká euforie," podotkl. "Ale zase chápu, že kolektivní pojetí je pro hráče něco jiného, nového a že mají tu změnu rádi," dodal jedním dechem.

Daniel Filjo, dnes již bývalý trenér Kateřiny Siniakové, zase pochybuje o tom, jak se bude tradice Laver Cupu vyvíjet do budoucna. Už příští ročník konaný v americkém Chicagu totiž přináší velké otazníky.

Turnaj mistryň v Česku? V Praze by se mohlo hrát už za dva roky, říká Černošek Turnaj mistryň v Česku? V Praze by se mohlo hrát už za dva roky, říká Černošek Čtěte zde

"Jsem na to zvědavý, jakou ochotu budou mít třeba hvězdy Evropy, aby se vracely zpět do Ameriky, když po skončení US Open uplynou nějaké dva týdny. Většina hráčů se nerada vrací zpět, obzvlášť, když se hrají turnaje v Asii," vysvětlil kouč.

Už úspěch prvního ročníku ovšem vyvolává znovu diskusi o osudu Davisova poháru. Organizace ITF je léta kritizovaná za to, že nedokáže obrovskou tradicí opředenou soutěž zatraktivnit, zejména pro ty nejlepší hráče, kteří se Davis Cupu v posledních letech stále častěji vyhýbají. "Atraktivitou Laver Cupu by se ITF rozhodně měla poučit," uvedl Filjo.

Šavrda, bývalý daviscupový kapitán, a Novák, muž, který v reprezentačním dresu roky exceloval a porážel nejlepší hráče, na stošestiletou tradici Davisova poháru nedají dopustit.

Překupníci se zbavovali lístků. Velká chyba. Jedinečný Laver Cup ukázal novou úroveň tenisu Překupníci se zbavovali lístků. Velká chyba. Jedinečný Laver Cup ukázal novou úroveň tenisu Čtěte zde

"Já na tohle srovnávání nejsem vhodný člověk, protože jsem velkým zastáncem Davis Cupu. Hrál jsem ho celý život. Ale jeho upadající sláva je opravdu na zamyšlení. Možná ani ne tak ITF, ale samotných hráčů. Za nás hráli Davis Cup všichni, teď jej ti nejlepší malinko ignorují," řekl Novák.

Všechno je samozřejmě o penězích. "Hráči mluví o nedostatku času, ale pak se vymyslí nějaká asijská liga a tam jdou všichni, protože dostanou skvěle zaplaceno," doplnil. A podobně smýšlel také Šavrda. "U Laver Cupu přesně neznáme výši těch odměn, takže už proto bych to s Davis Cupem opravdu nesrovnával."

Faktem ale je, že ITF se snaží Davis Cup zatraktivnit. Zatím ale v této snaze tápe. "Nevím, jestli se dá nějak inspirovat Laver Cupem. Spíš si myslím, že by bylo pro všechny stravitelnější, kdyby se Davis Cup hrál jednou za dva roky. Ten každoroční cyklus je příliš náročný, zvlášť když se hraje na tři vítězné sety," prohlásil Šavrda. "I díky téhle nové akci mají představitelé ITF o čem přemýšlet," uzavřel.

Tenis psal svou historii v Praze. Prohlédněte si nezapomenutelné momenty Laver Cupu Tenis psal svou historii v Praze. Prohlédněte si nezapomenutelné momenty Laver Cupu Prohlédněte zde
reklama