reklama

Petra je schopná všeho, říká trenér Kvitové před Paříží. Cíle už ale letos splnila

Petra Kvitová míří na French Open s bezstarostným úsměvem. Petra Kvitová míří na French Open s bezstarostným úsměvem. autor: Reuters
Česká tenistka Petra Kvitová před grandslamovým French Open udržuje svou mysl v pohodovém módu. Tlak? Očekávání? Cíle? Nic z toho ona ani její tým v Pařiži neřeší.

"Lidé mě pořád tlačí k tomu, abych řekl, že velký cíl v sezoně je zisk grandslamového titulu. Pořád opakuji, že ne," řekl trenér české tenistky Jiří Vaněk v rozhovoru pro oficiální stránky WTA.

Nic na tom nezměnila ani úchvatná jízda v Melbourne, kde se Kvitová v lednu probojovala do svého třetího kariérního finále grandslamu. Vůbec poprvé z něj odešla poražená, a nenavázala tak na wimbledonské tituly z let 2011 a 2014.

Vaněk s Kvitovou si před sezonou určili o poznání skromnější cíle. A ty devětadvacetiletá tenistka splnila s velkým předstihem.

"Jeden cíl byl vyhrát jeden turnaj v roce. Už vyhrála dva, v Sydney a ve Stuttgartu. Dalším cílem bylo vyhrát na grandslamech víc zápasů než loni. Minulý rok na nich vyhrála jen čtyři zápasy, tuhle sezónu už jich je šest," prohlásil Vaněk.

Třetím cílem je kvalifikace na Turnaj mistryň. A i k ní Kvitová v první polovině sezony nakročila obřím krokem. Aktuálně je totiž nejlepší hráčkou roku a pořadí Race to Šen-čen vede před krajankou Karolínou Plíškovou a šampionkou Australian Open Naomi Ósakaovou.

"Cokoli, co se Petře povede nad rámec těchto cílů, je prostě perfektní," dodal kouč.

Téma světové jedničky, tolik vděčné pro média i fanoušky, je v týmu tabu. Že o trůnu Kvitová sní, Vaněk nepopírá. "Ale vůbec o tom nemluvíme, abychom na ni nenakládali zbytečný tlak. Ani sama Petra o tom nechce mluvit," prozradil.

Šestá hráčka současného pořadí WTA už byla několikrát velmi blízko. I to zvyšuje mediální atraktivitu příběhu, stejně jako její návrat k tenisu po napadení a málem fatálním zranění ruky.

"Je jasné, že média chtějí o postu jedničky mluvit, já ale Petře pořád opakuji, že musí být pozitivní, vyvíjet svou hru a nepřemýšlet o tom. Jestli se to má stát, tak se to stane. A bude to tak trochu zázrak po tom, čím si prošla. Ale nejde, aby se na světovou jedničku nějak soustředila," vysvětlil Vaněk.

Kvitová se svými trenéry na kurtu Suzanne Lenglenové:

Kvitová se podle svých slov cítí mnohem lépe, když nemá v hlavě příliš mnoho plánů a cílů. "Proto se vždy soustředíme jen na nejbližší zápas, jdeme prostě den za dnem," řekl kouč.

Podobný přístup může na první pohled působit alibisticky. Spíš ale jde o vytvoření vhodného mentálního podhoubí tenistce, o které Vaněk moc dobře ví, čeho všeho je na kurtu schopná, pokud má dost psychických i fyzických sil. 

K ideálnímu stavu by měl přispět i volnější kalendář.

"Petra měla loni úžasnou sezonu, ale ve druhé polovině jí trochu došel dech. Proto jsme se rozhodli hrát méně turnajů. Náš fitness trenér ji připravuje primárně na ty největší turnaje, aby právě na nich byla fyzicky i mentálně nejlépe připravená," přiblížil Vaněk taktiku letošního ročníku. 

"Pokud se tohle povede, je Petra schopná úplně všeho," uzavřel. V Austrálii se nový přístup vyplatil. Co přijde v Paříži?

Vondroušovou už obdivují i slavné soupeřky. Češka má v sobě výjimečný dar Vondroušovou už obdivují i slavné soupeřky. Češka má v sobě výjimečný dar Čtěte zde
reklama