reklama

Markantně jiná Plíšková a působivý výprask legendě. Zase zní ódy, ale na jak dlouho?

Karolína Plíšková kyne davům po úvodní výhře. Karolína Plíšková kyne davům po úvodní výhře. autor: Reuters
Česká jednička zahájila svůj druhý Turnaj mistryň v kariéře sebevědomým a herně vynikajícím výkonem proti Američance Venus Williamsové. Co úvodní singapurský duel naznačil?

Singapur - Jen čtyřiasedmdesát minut stačilo Karolíně Plíškové, aby na sebe znovu po čase strhla veškerou pozornost tenisové planety.

Hlaváčková slaví deblový titul, Plíšková skončila v semifinále. Projděte si výsledky Turnaje mistryň Hlaváčková slaví deblový titul, Plíšková skončila v semifinále. Projděte si výsledky Turnaje mistryň Prohlédněte zde

Zatímco před startem Turnaje mistryň rozhodně nepůsobila jako kdovíjaký postrach, po sobotním úvodním představení v Singapuru je to přesně naopak.

V letošní turbulentní sezoně na okruhu WTA jsou ale takové obraty na denním pořádku. Každou chvíli je velebena jiná z hvězd přetahujících se o trůn uvolněný těhotenstvím Sereny Williamsové.

A momentálně jdou pomyslné akcie české tenistky pekelně rychle nahoru. Plíšková totiž zazářila takřka dokonalým výkonem. Stačí se podívat na čísla, skrývající se ve stínu jednoznačného výsledku 6:2, 6:2, kterým Češka zdevastovala americkou legendu Venus Williamsovou.

Pětadvacet vítězných úderů, z toho pět es, a naproti tomu pouhých dvanáct nevynucených chyb. Působivý poměr a sama za sebe mluvící statistika.

Plíšková v utkání proti pětinásobné wimbledonské šampionce našla zásadní klíč k cestě zpět na absolutní vrchol žebříčku, potažmo k velkým triumfům. Našla způsob, jak být dostatečně ofenzivní a agresivní, ale zároveň přitom nadměrně neriskovat.

V jejím výkonu nebyla vidět ušlápnutá opatrnost, jen zdravá dávka obezřetnosti. Nešlo v něm zpozorovat bezhlavý útok, ale pečlivě propracovanou ofenzivu.

Plíšková po výhře nad Venus: Výroky Báry mě nezajímají, určitě budu mít dobrý tým i příští rok Plíšková po výhře nad Venus: Výroky Báry mě nezajímají, určitě budu mít dobrý tým i příští rok Čtěte zde

Jako by do sebe jednotlivá kolečka znovu zapadla s milimetrovou přesností. Plíšková napodobila své nejlepší výkony, třeba ty z loňské letní cesty do finále US Open.

Nebylo příliš fanoušků, kteří to od ní v Singapuru čekali. V tom nemá cenu si cokoli nalhávat. Pesimismus nebyl daný jen posledními nepřesvědčivými výkony, ale také překvapivými trenérskými rošádami. Nejdřív Kotyza ven, pak Stubbsová dovnitř, vše následované mediálně silně propíranou kauzou Krupa.

Plíšková sama ovšem ukázala svou stále vyhlášenější profesionalitu. Veškeré ostatní záležitosti hodila rychle za hlavu a vrhla se před startem singapurského klání s dostatečným předstihem na poctivou přípravu. Ukázalo se, že její vlastní slova o tom, jak moc chce na letošním Turnaji mistryň uspět, nebyla žádné klišé. 

Velkou touhu totiž pětadvacetiletá hráčka ukázala od prvního míčku. Rozdíl v přístupu mezi oběma soupeřkami byl markantní. A řeč těla Karolíny Plíškové zněla diametrálně jinak než v minulých týdnech. Pryč byla nejistota a nerozhodnost v úderech.

Plíšková začala Turnaj mistryň skvěle, porazila Venus Williamsovou snadno ve dvou setech Plíšková začala Turnaj mistryň skvěle, porazila Venus Williamsovou snadno ve dvou setech Čtěte zde

Češka od začátku přesně věděla, jakým tenisem se hodlá prezentovat, do puntíku plnila stanovenou taktiku a vykazovala znaky dostatečně odpočinuté a zbrusu nově motivované hráčky. Dílo Rennae Stubbsové? 

"Líbí se mi, jak působíš pozitivně. To je ono, všechno je správně. Jdi do první hry hodně soustředěná. Hraj stejně jako doteď," říkala australská trenérka české hvězdě po prvním setu. Dostat do Plíškové motivaci a nové nadšení pro tenis byl ostatně hlavní úkol spojený s jejím krátkodobým angažmá. Vše se povedlo na jedničku.

Ale zatím jde pochopitelně jen o prvotní nadějný signál vyslaný náročným českým příznivcům z dalekého Singapuru. Myslet si, že jeden zápas, byť fantasticky sehraný, něco Plíškové zaručuje směrem k dalším těžkým bojům, by bylo naivní.

Strýcová a Plíšková už nejsou kamarádky. Tvrdých výroků přibývá, zapojily se Benešová i Koukalová Strýcová a Plíšková už nejsou kamarádky. Tvrdých výroků přibývá, zapojily se Benešová i Koukalová Čtěte zde

Dokáže česká tenistka pokračovat v nastaveném trendu? Co se stane, až všechno nepůjde od začátku podle plánu a nastanou komplikace? V té chvíli se teprve ukáže, zda jsou oslavné ódy na místě. 

Už tak je ale dobré vědět, že je Plíšková skvěle připravená jak fyzicky, tak především po mentální stránce. Na konci sezony to totiž ani zdaleka nebývá samozřejmostí a Češce to samo o sobě dává neocenitelný vklad do začátku.  Jak nám totiž patrně ukážou další dny, nejlepší tenistky budou v Singapuru často bojovat především samy se sebou.

reklama