reklama

Martincovou šokovali ruští fanoušci: Nechutné. Jsem hrdá na náš národ

Tereza Martincová Tereza Martincová autor: Milan Kammermayer
Velký úspěch se na turnaji v Petrohradu, kde loňský titul obhajuje její krajanka a finalistka Australian Open Petra Kvitová, povedl Tereze Martincové. Česká tenistka dokázala v posledním kole kvalifikace jasně porazit domácí favoritku a projít stejně jako loni do hlavní soutěže.

Překvapivou výhrou 6:4, 6:1 nad Natalií Vichljancevovou uzavřela čtyřiadvacetiletá hráčka vydařenou tříkolovou kvalifikaci.

Už v prvním utkání Martincová zaujala otočením zápasu proti tenistce z první stovky Španělce Laře Arruabarrenové. Pak zdolala jasně Polku Magdalenu Frechovou a ocitla se v rozhodujícím duelu. Proti jednadvacetileté vycházející ruské hvězdě neměla mít mnoho šancí, nakonec ale povolila sebevědomé Vichljancevové pouhých pět gemů.

V úterním prvním kole hlavního turnaje tak bude mít 181. tenistka současného žebříčku možnost vyzvat Kazašku Julii Putincevovou, hráčku elitní světové padesátky.

Úspěch Martincovou samozřejmě těšil, ne všechny pocity ale byly pozitivní. Češka se na svém instagramovém profilu opřela do ruských fanoušků, kteří dle jejích slov v Petrohradu nevytvářejí zrovna typickou tenisovou atmosféru v duchu fair play.

"Jsem tak hrdá na náš národ. Po dnešní zkušenosti, kdy jsem hrála proti domácí hvězdě, jsem si opět připomněla, jak jsme skvělý národ," zahájila svůj příspěvek rodačka z Prahy. A pustila se do kritiky ruských příznivců.

"V životě jsem nezažila, aby diváci za celou dobu zápasu nezatleskali ani po výborné výměně, pokud jsem ji vyhrála já. Přísahám, že bylo hrobové ticho po každém mém vyhraném míči, ať už to byla výborná výměna, zabitý míč, eso, cokoli," popsala situaci Martincová.

Způsob, jakým se ruští fanoušci prezentovali, české tenistce ani trochu nevyhovoval. "Nejde o mě, ale o způsob podpory, který předvedli. Chápu, že fandí, ale pokud já dám dvojchybu a publikum vášnivě tleská? Nebo mezi prvním a druhým servisem slyším opakované výkřiky? Jakkoli se snaží rozhodit tu druhou, než je domácí," napsala.

Halový podnik v Petrohradu pak srovnala s pražským turnajem WTA, který se v pražské Stromovce koná během antukové části sezony. 

Od rychlonožky Kvitové po propadlíka Veselého. To jsou české známky v Melbourne Od rychlonožky Kvitové po propadlíka Veselého. To jsou české známky v Melbourne Prohlédněte zde

"Když si vzpomenu na Prague Open, kde jste fandili neskutečně oboustranně, jsem hrdá na to, jací jsme," vyjádřila Martincová názor, že na pražském podniku dokážou fanoušci ocenit i výkon druhé hráčky. 

"Jsem na vás opravdu pyšná, jelikož toto bylo nechutné. Dnes jsem nebojovala jen za sebe, ale za nás všechny, jelikož se nenechám porazit tak nechutným národem. Ne všichni Rusové jsou takoví, ale velká většina bohužel ano," uzavřela.

Martincová zažila už před dvěma lety na stejném turnaji v Petrohradu kontroverzní moment. Rozhodčí ji diskvalifikovali během závěrečného utkání kvalifikace.

Češka tehdy ve třetí sadě dramatického zápasu s favorizovanou Belgičankou Elise Mertensovou neudržela nervy na uzdě a ostře se pustila do umpirové rozhodčí kvůli pocitu, že celý zápas otáčí verdikty čárových v její neprospěch.

Za stavu 5:5 a 30:30 ve třetím setu se Martincová otočila na svou kamarádku v hledišti a česky se jí zeptala, "jestli může dát rozhodčí do držky, že to už fakt není možné." Slova zachytila česká čárová rozhodčí, která okamžitě umpirové sudí provinění Martincové nahlásila.

"Rozhodčí byla zcela proti mně. Každopádně je to moje chyba a velké ponaučení propříště. Hodně toho lituji," řekla tehdy česká tenistka deníku Aktuálně.cz.

reklama