reklama

Miluji hru na trávě, opakuje Kvitová, jenže prohrává i tam. Probudí šampionku Wimbledon?

Petra Kvitová na turnaji v Eastbourne. Petra Kvitová na turnaji v Eastbourne. autor: Reuters
Češka nejede na Wimbledon v dobrém rozpoložení. Dvojnásobná šampionka nejslavnějšího turnaje došla letos jen jednou do semifinále a jednou do čtvrtfinále. V letošním pořadí je až ve třetí desítce. Zlomí nezdary milovaná tráva?

Eastbourne - "Miluji hru na trávě, cítím se na ní jako doma." Podobnou větu slyšeli fanoušci od Petry Kvitové jak před týdnem v Birminghamu, tak v tomto týdnu v Eastbourne. Ovšem pokaždé krátce poté následovala porážka a brzký konec na obou přípravných turnajích před Wimbledonem.

Co se děje s českou tenisovou jedničkou? Výsledkový propad letošního roku ne a ne skončit. Světová jedenáctka během téměř šesti měsíců dokázala uhrát jen jednou semifinále, v dubnu ve Stuttgartu, a jednou čtvrtfinále, v březnu v Indian Wells.

Přehledně: Kvitová s Berdychem končí sezonu s nejhorším rankingem za poslední roky Přehledně: Kvitová s Berdychem končí sezonu s nejhorším rankingem za poslední roky Prohlédněte zde

Jinak na všech ostatních podnicích vypadla v úvodních kolech. Bilanci má tristní: 29 zápasů, 15 vítězství, 14 porážek. V pořadí letošního roku, takzvaném WTA Race, se Kvitová nachází až na osmadvacáté pozici. Tentokrát to na Turnaj mistryň zatím rozhodně nevypadá.

Kvitová: Mám pocit, že hraji dobře

Rodačka z Bílovce ovšem rozhodně nepropadá panice, v rozhovorech často mluví o dobrém pocitu a dobré formě. Nechává si své hlavní zbraně na Wimbledon, který v Londýně začíná už v pondělí?

"Co se týče mého sebevědomí, cítím se poměrně dobře. Mám pocit, že hraji dobře, ačkoli jsem v posledních měsících prohrála několik zápasů. Ale myslím si, že se to lepší," řekla Kvitová ještě před včerejší porážkou s Johannou Kontaovou 7:5, 4:6, 0:6.

Kvitová schytala kanára od Britky Kontaové. Karolína Plíšková dohraje svůj zápas zítra Kvitová schytala kanára od Britky Kontaové. Karolína Plíšková dohraje svůj zápas zítra Čtěte zde

Češka stále nastupuje se zatejpovaným stehenním svalem. "Je to jen z preventivních důvodů, pořád stehno musím chránit. Je to lepší, ale není to skvělé," uvedla hráčka, která na Wimbledonu triumfovala v letech 2011 a 2014.

Mentální stránka by mohla být lepší

"Hlavní věc je samozřejmě zůstat zdravá, to je jasné. Jinak se cítím dobře. Nicméně myslím si, že mentální stránka by mohla být, však víte, o něco silnější," našla česká hvězda přece jen něco ke zlepšení.

Na zlepšení psychiky prý neustále pracuje se svým mentálním koučem. "Myslím, že se to také lepší. Ale člověk nikdy neví. Tyhle zápasy jsou složité, jsem pořád pod tlakem a soupeřky hrají bez nějakého očekávání," řekla Kvitová. "Někdy je prostě těžké zůstat stabilní, soustředěná na každý jednotlivý míček," dodala.

Jak si mohli všimnout pozorní fanoušci minulý týden v Birminghamu, stoprocentně soustředěná rozhodně nebyla během porážky v osmifinále s Lotyškou Jelenou Ostapenkovou. Během přestávky se posilňovala banánem a energetickým gelem, přičemž vysílala zajímavé signály směrem k trenérovi Františku Čermákovi a kondičnímu kouči Davidu Vydrovi.

Laškování Petry Kvitové během zápasu:

Vimeo: Kvitová laškuje s Čermákem Vimeo

Příznivci na Twitteru hned začali spekulovat, do kterého z nich je Petra Kvitová zamilovaná. Češka ztratila první sadu a pak za stavu 3:0 ve druhé přišel další netradiční moment. Čermák dorazil na kurt za tenistkou a společně diskutovali o možnosti vzdát zápas kvůli zranění stehenního svalu.

Kvitová hrála evidentně pod prášky proti bolesti. "Máš toho v sobě 800 miligramů a je divný, že to cítíš. Musíš zvážit, jestli to má cenu, kvůli jednomu zápasu, když hraješ dobře. Zítra to může být ještě horší," říkal kouč neustále se usmívající hráčce.

Podívejte se na video porady Kvitové s Čermákem:

Vimeo: Kvitová porada s Čermákem Vimeo

Kvitová nakonec zápas dohrála, druhou sadu dotáhla do vítězného konce, ve třetí ale na Ostapenkovou nestačila a prohrála s ní i podruhé v kariéře. Nyní v Eastbourne to nebylo lepší. V prvním kole sice Češka porazila Maďarku Timeu Babosovou, znovu ale nezvládla hned druhý zápas. 

Po prvním setu, který ovládla díky famóznímu obratu z 2:5 na 7:5, přitom měla mít psychicky navrch. Druhý set ale prohrála a ve třetím už neuhrála ani jedinou hru. Na Wimbledon tedy česká jednička jede s bilancí čtyř zápasů na trávě a jen dvou vítězství.

reklama