reklama

Mirzaová je trnem v oku radikálních muslimů. Vadí sexy trička i objetí se spoluhráči

Sania Mirazová se svou současnou deblovou partnerkou Barborou Strýcovou. Sania Mirazová se svou současnou deblovou partnerkou Barborou Strýcovou. autor: Reuters
Už léta se elitní indická tenistka Sania Mirzaová musí vyrovnávat s verbálními útoky radikálních islámských duchovních. Naposledy nedávno, těsně před startem úvodního grandslamu sezony Australian Open.

Melbourne – Časopis Time ji kdysi zařadil do seznamu padesáti asijských hrdinů. Objevila se ve společnosti třiatřiceti žen, na které je Indie hrdá. Před dvěma lety se stala velvyslankyní dobré vůle OSN pro jižní Asii. Univerzita v Čennaí jí udělila čestný doktorát literatury.

Je jednou z nejlepších deblistek tenisového světa. Neproslavila se žádnými skandály, kontroverzním oblečením ani čímkoli jiným, co by mohlo pohoršovat. Přesto už léta provokuje náboženské radikály. Je totiž úspěšná a populární. 

Šafářová se zapsala do tenisové historie. Mečboly jsem přestala počítat, smála se Šafářová se zapsala do tenisové historie. Mečboly jsem přestala počítat, smála se Čtěte zde

Indická tenistka Sania Mirzaová už si na podobné ataky zvykla. Ignoruje je. Nebrání se a nekomentuje. Islám, který je v Indii s patnácti procenty menšinovým náboženstvím, vyznává odlišným způsobem. Zřejmě jinak, než by si fundamentální duchovní představovali.

Jeden z nich přispěchal s kritikou současné deblové partnerky Barbory Strýcové těsně před začátkem Australian Open. Sajíd Rašíd nejprve mluvil obecně o muslimských sportovkyních. 

"Jestliže sport požaduje po ženách, aby odložily své burky, potom by ženy neměly ve sportu vůbec působit," uvedl duchovní v televizním pořadu. A pak už si vzal na paškál Mirzaovou.

"Myslíte si, že je oblečení Sanii Mirzaové legální? Je to legální? Ne, je to sexuální, a proto neislámské," zněl příspěvek Rašída k debatě na téma, zdali je burka povinností pro muslimské ženy.

Kerberová a Čilič se vztekali, Kuzněcovová hrála fotbal. Podívejte se na fotky z Melbourne Kerberová a Čilič se vztekali, Kuzněcovová hrála fotbal. Podívejte se na fotky z Melbourne Prohlédněte zde

Mirzaová se v minulosti stala první indickou ženou, která vyhrála titul na okruhu WTA a vydělala tenisem milion dolarů. Podle výpovědi svého otce navíc stále lpí na muslimských tradicích. Pravidelně čte korán, modlí se pětkrát denně a snaží se nehrát v období ramadánu.

Kristýna Plíšková a Berdych jsou ve třetím kole Australian Open. Čekají je Kerberová a Federer Kristýna Plíšková a Berdych jsou ve třetím kole Australian Open. Čekají je Kerberová a Federer Čtěte zde

Přesto už v minulosti čelila několika verbálním útokům a nepřiměřené kritice. Už před několika lety vyhlásili indičtí duchovní fatvu kvůli "dresu, který nosí na kurtu... a který nenechává nic představivosti".

Mirzaové důrazně doporučili, aby při hře začala nosit pokrývku hlavy a dlouhou tuniku, například po vzoru íránských badmintonistek. Některé islámské skupiny navíc začaly vyhrožovat, že se pokusí násilně přerušit některý z jejích zápasů.

Další fatva padla na její hlavu kvůli tomu, že se svým současným manželem žila ještě před uzavřením sňatku. ”Je neislámské, aby muž a žena vídali jeden druhého ještě před obřadem," vyčítali Mirzaové. Ta přitom se svým nastávajícím žila pod jednou střechou pouze pár týdnů před svatbou.

Kritice čelila také za to, že během utkání smíšené čtyřhry objímá své mužské spoluhráče. Radikálové také v minulosti zapálili sochu třicetileté hráčky poté, co tenistka propagovala v médiích bezpečný sex. Jejich překlad zněl: Mirzaová podporuje předmanželské intimity.

Střípky z Melbourne: Cibulková se div neroztrhla, z Nadala stříkal pot, Plíšková nejásala Střípky z Melbourne: Cibulková se div neroztrhla, z Nadala stříkal pot, Plíšková nejásala Prohlédněte zde
reklama