reklama

Muchová: Mimořádný talent míří až na vrchol. Připomíná Federera, žasne expert

Karolína Muchová. Karolína Muchová. autor: Reuters
Prudký a překvapivý nástup do světové špičky udělal z Karolíny Muchové zdravým sebevědomím nasáklou hráčku schopnou velkých věcí. Jakých konkrétně? To naznačí už nadcházející sezona.

V dětství prý Muchová neuměla prohrávat. A tahle vlastnost se jí drží dodnes. Když se jí zeptáte, kdy bude spokojená s žebříčkem, odpoví bez váhání: "Až budu první."

K velkému talentu a špatně čitelnému variabilnímu stylu hry česká tenistka přidává i příkladný přístup. Přes nesporné úspěchy zřídkakdy mluví o spokojenosti, mnohem raději si klade vyšší a vyšší cíle. A dře na svých slabinách.

"Vždycky byla mimořádný talent, o tom se vědělo. Ale přiznávám, stejně mě ta její loňská výkonnostní exploze překvapila," říká Vladislav Šavrda, šéf klubu I. ČLTK Praha, v jehož barvách Muchová před Vánoci oslavila obhajobu extraligového titulu.

Muchové trvalo o něco déle, než výrazné předpoklady naplnila. Její cesta vzhůru pak ale byla o to působivější. Loňskou sezonu zahajovala coby 144. hráčka světového žebříčku, před tou následující u jejího jména svítí číslo 21.

"Úžasně variabilní byla vždycky, ale poměrně dlouho jí chyběla spolehlivost," vysvětluje Šavrda .

Pestrá hra, časté výlety k síti, zlatá ruka a některá neortodoxní řešení. To vše stojí za rozletem olomoucké rodačky.

Chci stále víc, říká Muchová po průlomovém roce. Při focení trpěla víc než na kurtu Chci stále víc, říká Muchová po průlomovém roce. Při focení trpěla víc než na kurtu Čtěte zde

Rozletem, který by v příští sezoně měl pokračovat a nabírat na síle. I podle zkušeného odborníka. "Je výjimečná v tom, jak hraje. Ty stereotypní hráčky, kterých je momentálně na okruhu celá hromada, bude její tenis vždy vyvádět z míry," tvrdí nadšeně.

To, že nespoléhá na jedinou rozdílovou zbraň v podobě konkrétního úderu, bere Šavrda pozitivně. "Je to pak méně čitelné. Podívejte se třeba na Radka Štěpánka. Žádný jeho úder nebyl špičkový, ale ta jeho komplexnost a smysl pro taktiku z něj udělaly světového hráče," hledá podobnosti.

Podle Šavrdy je Muchová zřídka vídaným přirozeným sportovním talentem. Obdiv si podle něj zaslouží už jen její pohyb. "Všiml jsem si toho, už když jsem jí viděl poprvé. Pohybuje se velmi lehce, elegantně. Hned mě napadlo, že mi připomíná Rogera Federera," nabízí srovnání, které nemůže být lichotivější.

Vítězka zářijového turnaje v jihokorejském Soulu ale rozhodně není typem, který by spoléhal na velký talent a vyhýbal se tvrdé práci. Na Tenerife absolvovala čistě kondiční přípravu, pracovala na výdrži, výbušnosti, rychlosti i síle. Dobře si je vědoma toho, že třeba na Wimbledonu, kde došla do čtvrtfinále, nakonec doplatila na "vybité baterky".

Korunovace životní sezony. Strýcová vyhrála Zlatého kanára, mezi muži první Berdych Korunovace životní sezony. Strýcová vyhrála Zlatého kanára, mezi muži první Berdych Čtěte zde

"Vytvořila si kolem sebe vynikající tým, snaží se pořád posouvat. Nebojí se investovat, protože se jí to vrátí. Moc dobře ví, že pro sebevědomí je strašně důležité vůbec neřešit to, jestli budu hrát tři hodiny a druhý den další zápas," chválí Muchovou její klubový manažer.

Češka správně pochopila, že se svou přirozenou úderovou jistotou nemusí trávit dlouhé hodiny na kurtu. A tak volí pestřejší přípravu.

"Je třeba ještě pracovat na spolehlivosti, aby získala ještě větší pocit jistoty a soupeřky uměla uštvat tím, že zůstane co nejdéle ve výměně," radí Šavrda před startem klíčové sezony.

Tu třiadvacetiletá tenistka zahájí v pondělí v australském Brisbane. Loni zde musela bojovat v tříkolové kvalifikaci, stejně jako na Australian Open. Letos už bude na úvodním grandslamu sezony, který v Melbourne začíná 20. ledna, mezi nasazenými. 

reklama