reklama

Muguruzaová hraje po vzoru Kvitové, říká Wilander. V Melbourne povstala jako Fénix

Garbiňe Muguruzaová Garbiňe Muguruzaová autor: Reuters
Vyhrála na nejslavnější antuce v Paříži, ovládla legendární Wimbledon, byla světovou jedničkou. Pak jako by se Španělka Garbiňe Muguruzaová z tenisového mumraje vytratila a byla jen stínem své někdejší verze. Po třech letech je však se staronovou trenérkou v zádech zpět v grandslamovém finále.

Poslední půlrok prožívala asi největší herní krizi v kariéře. Od French Open vyhrála jediný zápas, padala žebříčkem a zastavila se až ve čtvrté desítce. Do Melbourne přijížděla jako nenasazená hráčka a ještě jí tělem obíhala jakási infekce.

"Pro mě je to úplná záhada, že je v Austrálii nenasazenou hráčkou. Kam se ten poslední rok nebo dva poděla?" rýpl si bývalý švédský tenista Mats Wilander. 

Sám se ale považuje za velkého fanouška španělské tenistky, a tak je rád, že navzdory nízkým očekáváním je Muguruzaová opět v grandslamovém finále. V Melbourne herně povstala jako bájný Fénix a hráčky první desítky Kiki Bertensovou nebo Simonu Halepovou smetla bez ztráty setu.

"Připomíná mi Petru Kvitovou. Obě když vyhrávají zápasy, je pro to nějaký důvod. Mají dobrý přístup, jdou si za tím, hrají agresivně, vždycky trefují míče s o trochu větší silou než soupeřka," myslí si expert Eurosportu.

Vysvětleních, odkud se vzala dávná forma barcelonské tenistky, je hned několik. V první řadě si v listopadu zásadně pročistila hlavu a zdolala jednu z největších výzev v životě, vylezla na horu Kilimandžáro.

"Byla to těžká zkouška, fyzická i psychická. Lezete nahoru a jde jen o vás, neženete se za žádnou cenou nebo prize money, je to úplně něco jiného, než znám. Prostě jen vypnete hlavu a lezete, úžasná zkušenost," přiznala Muguruzaová.

Druhým důvodem může být to, že opět angažovala trenérku Conchitu Martínezovou, která jí pomohla k wimbledonskému titulu a která se loni rozešla s Češkou Karolínou Plíškovou.

Rozkročit, natočit a nápřah. Jako sedmiletá rozdávala rady, teď sahá po grandslamu Rozkročit, natočit a nápřah. Jako sedmiletá rozdávala rady, teď sahá po grandslamu Čtěte zde

"Pracovat s Karolínou bylo super a jsem za tu zkušenost vděčná. Teď jsem zase zpátky s Garbiňe a snažím se jí pomoct, jak jen můžu. Je to jako se slavnými páry. Taky bychom všichni chtěli, aby se Brad Pitt a Jennifer Anistonová zase k sobě vrátili, že? Někdy se takový comeback povede," zavtipkovala Martínezová.

Šestadvacetiletá hráčka si spolupráci zatím velmi pochvaluje. "Člověk musí pochopit, že nikdo není kouzelný, nikdo vám nic nezaručí. S Conchitou jsme zažili spoustu úspěchů a dobře se známe i z Fed Cupu. Tajemství je hlavně v tvrdé práci na kurtu," dodala Muguruzaová.

V boji o třetí granslamový zářez kariéry bude proti ní v sobotu stát teprve jednadvacetileté překvapení Američanka Sofia Keninová. Co se rankingu týče, má navrch právě mladice, které patří 15. místo. Zkušenosti jsou ale rozhodně na straně Španělky.

"Jenže to vám zápas nevyhraje, i kdybyste měli na kontě 15 grandslamů, stejně je ve finále na druhé straně někdo, kdo vás může porazit," ví Muguruzaová.

Naději vystřídala bolestná bezmoc. Tak indisponovaný Federer nestačil na Djokoviče Naději vystřídala bolestná bezmoc. Tak indisponovaný Federer nestačil na Djokoviče Prohlédněte zde
reklama