reklama

Může za to Dimitrov, přijel nakažený kdoví odkud, zastal se Djokoviče jeho otec

Účastníci Adria Tour včetně Novaka Djokoviče a Grigora Dimitrova Účastníci Adria Tour včetně Novaka Djokoviče a Grigora Dimitrova autor: Reuters
Poté, co se stal Novak Djokovič terčem kritiky za množství pozitivních testů na koronavirus během jím pořádané Adria Tour, se ho zastali jeho blízcí. Podle jeho otce i jednoho z jeho trenérů Gorana Ivaniševiče mohl být viníkem rozšíření nákazy mezi hráči bulharský tenista Grigor Dimitrov.

Vítěz Turnaje mistrů z roku 2017 Dimitrov byl prvním z účastníků Djokovičovy charitativní akce, jenž v neděli oznámil, že se nakazil koronavirem. Bulhar hrál předminulý týden v Bělehradě i minulý týden v Zadaru. Po něm informovali o svém pozitivním testu Chorvat Borna Čorič, Srb Viktor Troicki a nakonec v úterý i sám organizátor akce Djokovič.

Djokovič, Maldini i Durant. Tyto sportovní hvězdy se nakazily koronavirem Djokovič, Maldini i Durant. Tyto sportovní hvězdy se nakazily koronavirem Prohlédněte zde

Ivaniševič listu New York Times řekl, že není jasné, zda se Dimitrov nakazil právě na Djokovičově akci. Do Bělehradu přiletěl z Los Angeles a předtím, než se vydal na další zastávku do Zadaru, vrátil se do rodného Bulharska. "Přijel ve středu a měl problémy s loktem," uvedl Ivaniševič.

Na celkovou nevolnost si Dimitrov podle bývalého wimbledonského vítěze poprvé stěžoval v pátek. V sobotu ale stejně nastoupil k prvnímu zápasu proti Čoričovi, druhý duel už ale odřekl a odjel domů do Monaka. O den později oznámil pozitivní test a akce v chorvatském letovisku byla předčasně ukončena.

Podle Djokovičova otce Srdjana je Dimitrov hlavním viníkem celého fiaska. "Proč k tomu všemu došlo? Ten člověk už přijel nakažený kdoví odkud. Nenechal se tady testovat, nechal se testovat někde jinde… Naší celé rodině, Srbsku i Chorvatsku způsobil velkou škodu," řekl Sdrjan Djokovič deníku Kurir.

Exhibiční Adria Tour s charitativním podtextem byla od prvních dnů kritizována za to, že její účastníci nedodržovali základní hygienická opatření. Hrálo se před plným hledištěm, hráči při doprovodných akcích neměli odstupy, o ochraně úst a nosu nemluvě. Djokovič a jeho organizační tým se bránili tím, že dodržují nařízení místních orgánů.

Světové tenisové jedničky se zastala i trenérská legenda Nikola Pilič, jenž dovedl jako kapitán Djokovičovo Srbsko v roce 2010 k triumfu v Davis Cupu. "Samozřejmě nebylo všechno perfektní. Muselo tam být opravdu 4000 lidí? Neměli testovat intenzivněji? Ale není správné dělat z Novaka jediného viníka, to je dost laciné. Všichni ostatní hráči se toho ochotně zúčastnili," řekl bývalý úspěšný tenista a kouč.

Djokovičova série turnajů byla jednou z neoficiálních tenisových akcí, jež se konají v době přerušení profesionální sezony. Ta by se měla rozběhnout za necelé dva měsíce a 31. srpna by mělo v New Yorku před prázdnými tribunami začít grandslamové US Open. Očekává se, že po "koronavirové" Adria Tour budou hygienická opatření na turnajích ještě přísnější, než bylo původně avizováno.

Novak Djokovič, otec Srdjan, matka Dijana, manželka Jelena a bratr Marko na Adria Tour Novak Djokovič s otcem Srdjanem, matkou Dijanou, manželkou Jelenou a bratrem Markem | Foto: Reuters
reklama