reklama

Králem navěky. Djokovič může v New Yorku dokonat impozantní tenisovou krádež

Novak Djokovič Novak Djokovič autor: Reuters
Novak Djokovič může v New Yorku rázně utnout dlouholeté debaty o tom, zda je nejlepším hráčem historie Roger Federer nebo Rafael Nadal. Právě srbský tenista se v případě triumfu stane teprve třetím mužem po Donu Budgeovi a Rodu Laverovi, který ovládne všechny čtyři grandslamy v jediném roce. A oba slavné vrstevníky poprvé - a zřejmě nadobro - předhoní v počtu titulů z turnajů velké čtyřky.

Pokud se mu to nepovede teď, dokáže to příští rok, Federer s Nadalem už nebudou mít sílu zareagovat, vzácně se shoduje odborná tenisová veřejnost.

Křivda pořadatelů? Krejčíková se přetěžuje sama, musí si vybrat, varuje Wilander Křivda pořadatelů? Krejčíková se přetěžuje sama, musí si vybrat, varuje Wilander Čtěte zde

Zejména kariéra švýcarského velikána už se očividně chýlí k nezadržitelnému konci. Federer na prahu čtyřicítky nedávno informoval, že musí na třetí operaci kolene během posledního roku a půl. Sportovnímu životu ještě oficiálně sbohem nedal, představa, že by v příští sezoně mohl nadále válčit o největší trofeje, se ale stále výrazněji vzdaluje realitě.

Rafael Nadal je na tom sice o něco lépe, především je o pět let mladší než jeho švýcarský přítel, i on ale zápolí s chatrným zdravím. Podobně jako Federer ukončil předčasně sezonu, navíc letos přišel o takřka jistý přísun jednoho grandslamového titulu ročně, když na něj na pařížské antuce vyzrál právě Djokovič.

Rodák z Bělehradu je rozjetý a nemá konkurenci. Jeví se jako jistota, že dokoná impozantní tenisovou "krádež", přeskočí oba spoluhegemony a stane se nejlepším hráčem historie. 

"Existují dvě rozdílné diskuse na téma, kdo je nejlepším tenistou všech dob. Pokud se na to ale podíváme řečí čísel, Djokovič to vyhraje," je přesvědčen Tim Henman.

Bývalý britský tenista tvrdí, že soutěž popularity Djokovič vždy prohraje s Federerem a pravděpodobně i s Nadalem. Je si ale jistý, že Srb získá tu nejcennější ze všech cen a vystoupí na pomyslný piedestal pro neúspěšnějšího tenistu sportovních dějin.

Králem navíc může být s nadsázkou řečeno navěky. Vyrovnat se v počtu grandslamových titulů "svaté trojici" dnes působí jako nadlidský úkol, zvlášť s přihlédnutím k situaci, jaká v tenisovém světě panovala před nástupem Federera.

US Open bez sester Williamsových. Ve Flushing Meadows si nezahraje ani světová pětka US Open bez sester Williamsových. Ve Flushing Meadows si nezahraje ani světová pětka Čtěte zde

Vhodně ji ilustrovaly pocity českého tenisty Jiřího Nováka, s nimiž se v minulosti svěřil deníku Aktuálně.cz. 

"Upřímně řečeno, tehdy si nikdo z nás něco takového nedokázal ani představit. V tu dobu pro nás byl absolutní legendou Pete Sampras. Panoval obecný názor, že jeho čtrnáct grandslamů už nikdo nemůže překonat. A podívejte se. Sampras je najednou v historických tabulkách čtvrtý," kroutila hlavou bývalá světová pětka.

Podobně se vyjádřil i John McEnroe. "Kdyby mi, když jsem hrával, někdo řekl, že tady nebude jen jeden chlápek s dvaceti grandslamy, ale dokonce tři, řekl bych mu to samé, co jsem řekl rozhodčímu v roce 1981 - tohle nemůžeš myslet vážně!" pomohla si americká legenda reminiscencí na svůj slavný wimbledonský výbuch.

Federer poprvé ovládl Wimbledon v roce 2003, novou éru ale naplno nastartoval o rok později, kdy vyhrál tři ze čtyř grandslamů. Od té doby nasbírali on, Nadal a Djokovič dohromady neuvěřitelných 60 grandslamových trofejí. Všichni ostatní tenisté pouze jedenáct.

Siniaková úřadovala dvěma kanáry. Vondroušová s Martincovou vyřadily jedničky Siniaková úřadovala dvěma kanáry. Vondroušová s Martincovou vyřadily jedničky Čtěte zde

Gaston Gaudio v roce 2004, Marat Safin o rok později, Juan Martin del Potro v roce 2009, třikrát Andy Murray v letech 2012 až 2016, třikrát rovněž Stan Wawrinka v letech 2014 až 2016, Marin Čilič v roce 2014 a Dominic Thiem před rokem.

Djokovičův finiš v tomhle spektakulárním závodu bere dech. Když si v roce 2017 Federer s Nadalem rovnoměrně rozdělili všechny čtyři sezónní tituly, ztrácel na ně Djokovič čtyři, respektive sedm trofejí.

Pokud vyhraje i US Open, které začíná v New Yorku už v pondělí, vyhraje devátý grandslam za poslední čtyři roky.

McEnroe nepochybuje o tom, že se tak doopravdy stane.

"Očekávám, že vyhraje. Cítil jsem už před Wimbledonem, jak je odhodlaný kalendářní grandslam vyhrát," uvedl a dokonce označil za obrovské překvapení, kdyby Djokovič v kariéře vyhrál méně než 25 grandslamů.

Podle Pata Cashe je srbský tenista nejlepším hráčem všech dob bez nejmenších pochyb, a to "o hodně". 

"Neuvěřitelné, co jsi udělala." Medveděv dostal bizarní trest, rozhodčí se vysmál "Neuvěřitelné, co jsi udělala." Medveděv dostal bizarní trest, rozhodčí se vysmál Čtěte zde

"Je to jednoznačné. Tenhle chlápek je blázen. Jasně nejlepší," řekl nedávno Australan a poukázal i na vzájemné zápasy. Djokovič to má s Federerem 27:23 a s Nadalem 30:28. "Tuhle realitu nemůže nikdo zpochybnit," dodal Cash.

Djokovič bude na US Open jasným favoritem na titul. Při neúčasti Nadala s Federerem i loňského šampiona Thiema se za jeho nejvážnější protivníky považují Rusové Daniil Medveděv a Andrej Rubljov, Němec Alexander Zverev a Řek Stefanos Tsitsipas.

"Samozřejmě, Novak bude favoritem, ale mám za to, že i my ostatní jsme teď ve skvělé formě," prohlásil Zverev, který v loňském finále promarnil vedení 2:0 na sety.

O pozdvižení se v Montrealu postarala Camila Giorgiová. Tenistka je přitom křehkou modelkou spodního prádla Sport |  02:04
reklama