reklama

Nadal nechce nahánět Federera. Takhle život nevnímám, řekl po triumfu v Paříži

Rafael Nadal bezprostředně po dalším vítězství na Roland Garros. Rafael Nadal bezprostředně po dalším vítězství na Roland Garros. autor: Reuters
Rafael Nadal je prvním tenistou s dvanácti grandslamovými tituly z jednoho turnaje. Na pařížské antuce je španělský tenista bezkonkurenční, což dnes opět potvrdil výhrou ve finále nad Rakušanem Dominicem Thiemem.

Honba za rekordy ale není jeho touhou a nechce cíleně dohánět Švýcara Rogera Federera, s nímž prohrává v celkovém počtu grandslamových titulů 18:20.

"Abych byl upřímný, tak se na to neupínám," řekl třiatřicetiletý Nadal, který je o čtyři roky mladší než Federer. "Nemůžete být frustrován, protože má soused větší dům než vy, větší televizi nebo zahradu. Takhle já život nevnímám," řekl Nadal.

Španěl možná mohl mít na kontě více grandslamových vavřínů, ale ve srovnání s Federerem řešil častější zdravotní problémy. "Hodně jsem ztratil," přikývl. "Mám za sebou hodně věcí, ale možná proto hraju s takovou vášní, protože vím, že tady nebudu věčně. Proto se snažím být pozitivní, dělat vše naplno a zaujatě."

I letos musel ulevovat svým kolenům. V Indian Wells nenastoupil do semifinále proti Federerovi a Miami raději vynechal. Antukovou sezonu sice stihl, ale dlouho se nemohl prodrat k titulu, na což nebyl z minulých sezon ani trochu zvyklý.

Proto údajně bojoval s krizí sebevědomí. Až na turnaji v Barceloně, kde prohrál v semifinále s Thiemem, si uvědomil, že se musí něco změnit. "Mentálně jsem ztrácel energii, protože jsem se příliš strachoval o své tělo," řekl Nadal.

Proto se po prvním kole v Barceloně zavřel sám se sebou a přemýšlel. "Pár hodin. Byl jsem totiž negativní. Vůbec jsem neměl radost ze hry. Variantou taky bylo, dát tělu šanci se vzpamatovat, nebo drasticky zlepšit náladu na další týdny," uvedl.

Vondroušová: Dochází mi, že je to neskutečné. Gratulace od Mareše ji vyvedla z míry Vondroušová: Dochází mi, že je to neskutečné. Gratulace od Mareše ji vyvedla z míry Čtěte zde

A další týdny ukázaly, jak dokázal myšlení změnit. Po Barceloně sice ještě vypadl v Madridu v semifinále, ale generálku na Roland Garros v Římě už vyhrál. V Paříži už to byl starý známý Nadal, král, který nemá na antuce konkurenta.

"Přístup je u mě zásadní. Když mám to správné zapálení, jsem mentálně připravený, tak se můžu dostat tam, kde jsem dnes," říkal a jeho oči spočinuly na poháru na stole před ním. "Je hodně vybojovaný, a proto si ho vážím," řekl Nadal.

reklama