reklama

Nadalův kat i loňský osmifinalista. Češi ve wimbledonské kvalifikaci budí pozornost

Lukáš Rosol Lukáš Rosol autor: Reuters
Všude jinde by vzhledem k letošním výsledkům nevzbudili sebemenší pozornost, ale na londýnské trávě v boji o Wimbledon jsou tenisté Lukáš Rosol i Jiří Veselý hodně vidět. První zůstal v paměti světových médií poté, co na centrálním dvorci All England Clubu v roce 2012 vyřadil Rafaela Nadala. Druhý je zase loňským osmifinalistou britského grandslamu. Letos musí oba hrát kvalifikaci.

Přestože je to už sedm let, co Rosol jako 100. hráč žebříčku v pětisetové bitvě udolal světovou dvojku, pořád se na jeho příběh nezapomíná.

Známý portugalský tenisové reportér José Morgado ještě před startem wimbledonské kvalifikace napsal na Twitter, že jsou v jejím pavouku tři legendy. Francouz Nicolas Mahut, který se v Londýně postaral o nejdelší zápas historie s Johnem Isnerem, dredatý hračička Dustin Brown a Lukáš Rosol.

Když třiatřicetiletý český tenista v pondělí zničil Španěla Sergia Gutierreze kanárem, zaznamenal to i oficiální kanál turnaje.

Ve španělské jízdě bude Rosol pokračovat, v druhém kole kvalifikace ho čeká Guillermo García-López, někdejší 23. muž světa.

Také další český reprezentant Jiří Veselý už je v dalším kole kvalifikace. Relativně snadná výhra loňského osmifinalisty Wimbledonu nad Italem Simonem Bolellim také vzbudila pozornost. Také britský tenisový bloger Chris Goldsmith si všiml, že čerstvý ženáč na trávě ožil.

"Bolelli vypadl v prvním kole kvalifikace, to se nestává tak často," upozornil Goldsmith. Ital totiž kvalifikacemi pravidelně prochází, obzvlášť tou londýnskou, loni z ní dokráčel až do druhého kola.

Aby těch španělských tenistů na české cestě do hlavní fáze turnaje nebylo málo, utká se nyní Veselý s Adrianem Menendezem-Maceirasem, hráčem z poloviny druhé stovky. 

Kvalifikaci už má za sebou naopak Zdeněk Kolář, který se Slovákem Norbertem Gombosem uhrál jen čtyři gemy. Dvaadvacetiletý Čech ale stihl zaujmout redaktora New York Times Bena Rothenberga svým outfitem, který zdobí iniciály ZK.

Dnes rozjíždí boj o vstupenku do hlavní fáze turnaje také čtyři Češky. Tereza Martincová proti Číňance Shilin Xu. Anastasia Zarycká vyzve Rusku Natalju Vichtljancevovou. Marie Bouzková zase Veronicu Cepedeovou Roygovou z Paraguye a Tereza Smitková pak prověří Rakušanku Barbaru Haasovou.

Do kvalifikace měla naskočit i Kristýna Plíšková, ale ta se z ní dostala bez práce, když jí uvolnila místo Kanaďanka Bianca Andreescu.

reklama