reklama

Navrátilová ztěžka zadržovala slzy: Kvitová musí v Praze vyhrát. Kvůli Janě Novotné

Martina Navrátilová s pamětní mincí. Martina Navrátilová s pamětní mincí. Foto: Milan Kammermayer
Martina Navrátilová se v Praze zúčastnila slavnostního představení pamětních mincí na počest Jany Novotné. Na velkou kamarádku zavzpomínala a vyzvala Petru Kvitovou k sobotnímu triumfu.

Praha - Oči se leskly dojetím a moc nechybělo, aby z nich na obličej Martiny Navrátilové vyhrkly slzy. Tenisová legenda měla co dělat. Vzpomínání na zesnulou kamarádku Janu Novotnou je pro ni stále bolestné.

"Byla to speciální kamarádka. Vždy když jsem ji potřebovala, tak tady pro mě byla. Stejně tak já pro ni. Radši o tom nebudu mluvit, nebo se rozbrečím," vyprávěla Navrátilová v pražských prostorech České mincovny při představování mince vzdávající hold kamarádce a nezapomenutelné tenisové ikoně.

Navrátilová krátce poté, co v sousedství Prašné brány srdečně objala rodiče Jany Novotné, hovořila o fantastickém příběhu, který vítězka Wimbledonu z roku 1998 přinesla světovému tenisu.

"Na celou tu pohádku nejde zapomenout," prohlásila Navrátilová. V roce 1993 byla u toho, když se Novotné na okamžik zhroutil svět. "Tenkrát jsem s ní vypadla," zavzpomínala. Novotná pak došla až do finále a v něm vedla nad světovou jedničkou Němkou Steffi Grafovou 4:1 v rozhodující sadě. 

"Měla to vyhrát, ale nevyhrála a pak se rozplakala. Byl to smutný zážitek, ale lidé si to pamatují," uvedla jednašedesátiletá pražská rodačka. "O pět let později se jí to přece jen povedlo. Vyhrála Wimbledon a já jsem za ni byla hrozně moc šťastná," dodala.

Novotnou ocenila za to, jak ani po velmi traumatizujícím zážitku nevzdala boj za splnění svého celoživotního snu.

"Muselo to pro ni být strašně těžké. Po takových prohrách zůstávají hluboké jizvy. Když jste tak blízko vítězství a pak se to nepovede. A ještě když soupeřka není lepší, ale prohrajete si to sama. Překonat to je těžká věc. Jana to nenechala být, zakousla se a dosáhla svého," připomněla Navrátilová.

V sobotu bude u toho, když funkcionáři WTA předají rodičům Jany Novotné prsten symbolizující členství v Síni slávy. 

"Když začínáte kariéru, možná máte sen, že vyhrajete Wimbledon. Nebo že budete nejlepší v Češku, nejlepší na světě. Síň slávy je něco, co vás ani nenapadne. Když se tam dostanete, není to tečka za kariérou, je to vykřičník," konstatovala žena, která do elitní společnosti patří také.

V zítřejším finále pražského turnaje se utká Petra Kvitová s Rumunkou Mihaelou Buzarnescuovou. A Navrátilová si nedokáže představit jiný scénář, než triumf rozjeté české superstar.

"Petra Kvitová musí vyhrát. Jestli je tam někde na nebi bůh, jestli existuje spravedlnost, tak vyhraje česká hráčka. Obzvlášť Petra, která měla k Janě také velmi blízko," zadoufala Navrátilová.

Se svou podobou na již dříve vyražené minci je osmnáctinásobná grandslamová vítězka spokojená.

"Chtěla jsem, aby mi udělali trochu menší nos, ale to se nepovedlo," pousmála se jedna z nejlepších hráček historie. "Ale já vždycky když se dívám do zrcadla, tak jde jen a jen o vlasy. Protože jich moc nemám, tak musí být v pořádku. S tím jak vypadají na minci, jsem spokojená," dodala.

Zlatá mince s Janou Novotnou patří do série České tenisové legendy. S nápadem přišel Jan Kodeš, který chtěl tímto způsobem ocenit pět československých či českých vítězů slavného Wimbledonu. Mince právě s ním a s Martinou Navrátilovou už byly vyraženy. V letošním roce ještě budou následovat Jaroslav Drobný a Petra Kvitová.

"Podobu mou i Jany docela vystihly, mince vypadají krásně. Díky Janu Kodešovi, který je původcem nápadu. Je to unikátní pocit a speciální zážitek být na minci," řekla Navrátilová.

Podívejte se na video z představení nové mince s portrétem Jany Novotné Česká mincovna |  01:39
reklama