reklama

Serena o šílenství ve finále: Jasný sexismus. Budu se dál rvát za ženská práva

Serenino běsnění v obrazech. New York viděl finále, na které se nezapomene Podívejte se na fotografie z finále ženské dvouhry na grandslamovém US Open. Foto: Reuters
Americká superhvězda na tiskové konferenci po šokujícím finále US Open trvala na tom, že při svých výpadech vůči sudímu byla v právu.

Praha/New York - Serena Williamsová prozatím necítí žádnou lítost za scény, kterými okořenila, ale také výrazně pokazila finále grandslamového US Open.

Šestatřicetiletá americká tenistka po dvousetové prohře s dvacetiletou Japonkou Naomi Ósakaovou trvala na své nevině a na tom, že všechny incidenty zavinil portugalský rozhodčí Carlos Ramos svými nešťastnými verdikty.

Vše rozpoutalo varování za nepovolený koučink. Televizní kamery jasně odhalily, že se trenér Patrick Mouratoglou snažil gesty předat své svěřenkyni pokyny. Ramos to viděl a trestal. Williamsová na tiskové konferenci ještě netušila, že se Mouratoglou pro televizi ESPN ke koučování přiznal.

"To jsme si s rozhodčím vyjasnili. Jasně jsem mu vysvětlila, že bych raději prohrála, než abych vyhrála díky podvodu," zopakovala před novináři formulku, kterou emotivně použila i v prvotním rozhovoru s Ramosem na kurtu. Novináři pak Williamsovou upozornili na trenérovo přiznání.

"My ale nemáme signály, nikdy jsme je nevymýšleli. Nerozumím tomu," reagovala třiadvacetinásobná grandslamová šampionka. 

Varování z úst Ramose ji rozlítilo. Po pátém gemu druhé sady naštvaně rozmlátila raketu, za což už následoval trestný fiftýn. Portugalce pak nazvala lhářem a zlodějem, to hned několikrát. Dokola ho vyzývala k tomu, aby se jí nahlas omluvil za urážku. Ramos nakonec neměl jinou možnost než podle pravidel sáhnout po trestném gemu.

Z příznivého stavu 3:1 tak Williamsová během chvíle "vykouzlila" klíčovou ztrátu 3:5, kterou už obdivuhodně klidná japonská hráčka s přehledem využila.

"Ano, řekla jsem mu, že je zloděj. Bylo to tak, protože mi vzal bod. Vlastně trval na tom, že jsem podváděla. To ale nebyla pravda," hájila se americká tenistka.

A zašla ještě dál. Už během utkání po příchodu supervizorů turnaje upozornila Williamsová na nefér zacházení a narážela přitom na své pohlaví. Po duelu při setkání s novináři rozhodčího Ramose obvinila ze sexismu.

Ósakaová zničila americký sen, je šampionkou US Open. Serena dělala ostudné scény Ósakaová zničila americký sen, je šampionkou US Open. Serena dělala ostudné scény Čtěte zde

"Byla to jednoznačná známka sexismu. Podívejte se, muži neustále na rozhodčího křičí. Cokoli si zamanou. Kdyby muž označil rozhodčího za zloděje, nikdo by mu gem nevzal. Ani náhodou," vyjádřila se.

"Jsem tady proto, abych se rvala za ženská práva v tenisu. A budu to dělat dál. Budu bojovat za to, aby se na obě pohlaví pohlíželo stejně," dodala sebevědomě. Na Twitteru ji v jejím úsilí podpořila bývalá hráčka a průkopnice rovnosti pohlaví v bílém sportu Billie Jean Kingová.

"Děkuji ti, Sereno, za to, že mluvíš o tomto dvojím metru. Je potřeba víc hlasů, aby na to upozorňovaly," napsala.

Williamsová vyjádřila lítost alespoň vůči nešťastné vítězce. Ósakaová do značné míry přišla o nejkrásnější chvíle své kariéry. Rozčilený dav na stadionu Arthura Ashe pochopitelně stál za svou ikonou a při slavnostním vyhlášení dlouho bučel. Japonka se neubránila slzám. A slzy štěstí to rozhodně nebyly.

Američanka se pak rozplakala také, to když uklidňovala diváky a vyzývala je ke sportovnějšímu chování.

"To bylo zlé, cítila jsem se v tu chvíli hrozně. Naomi tam stála jako zasloužená vítězka. A plakala. Právě vyhrála svůj první grandslam a bučení si rozhodně nezasloužila," řekla Williamsová, která se s Carlosem Ramosem už na kurtu s největší pravděpodobností nikdy nesetká.

Rozhodčí hned po mečbolu promptně opustil dvorec coby americký veřejný nepřítel číslo jedna. K celému incidentu se zatím nevyjádřil.

Serenino běsnění v obrazech. New York viděl finále, na které se nezapomene Serenino běsnění v obrazech. New York viděl finále, na které se nezapomene Prohlédněte zde
reklama