reklama

Předčasné finále: Ash nemá slabiny, ví Kvitová. Pokusí se zlámat australská srdce

Ashleigh Bartyová a Petra Kvitová po loňském čtvrtfinále. Jak dopadne to letošní? Ashleigh Bartyová a Petra Kvitová po loňském čtvrtfinále. Jak dopadne to letošní? autor: Reuters
Soupeřky ve čtvrtfinále Australian Open pojí vzájemný respekt a obdiv. "Mám ji ráda," říká Petra Kvitová. Se světovou jedničkou Ashleigh Bartyovou prohrála tři poslední vzájemné duely.

Drtivá většina velkých favoritek je ze hry venku. Zbývají jen tři hráčky elitní desítky. Simona Halepová, Ashleigh Bartyová a Petra Kvitová.

I proto je čtvrtfinále mezi českou obhájkyní loňského finále a domácí světovou jedničkou považováno za předčasné finále. Kdo uspěje, může udělat velký krok k vysněnému titulu. 

V semifinále bude čekat vítězku lepší z duelu Američanky Sofie Keninová s první arabskou tenistkou, která prorazila na grandslamu, Tunisankou Ons Džabúrovou. Ve druhé polovině pavouka jsou kromě Halepové "jen" nasazená osmadvacítka Anett Kontaveitová z Estonska, nenasazená Španělka Garbině Muguruzaová a turnajová třicítka Ruska Anastasia Pavljučenkovová.

Češka ale takhle přemýšlet nechce. Když na tiskové konferenci dostala dotaz, jestli jí nalilo energii do žil vypadnutí velkých favoritek v čele s Naomi Ósakaovou, Karolínou Plíškovou či Serenou Williamsovou, zasmála se. A odpověděla: "Myslím, že to je víc vzrušující pro vás. Pro mě ani tak ne."

Kvitové je jasné, že v současné vyrovnané ženské špičce nemá nikdo nic jisté. 

"Na jednu stranu je to překvapení, na druhou stranu ale ne zas takové. Všechno je otevřené, tak jako každý týden," krčila rameny.

Přesto je logické, že právě její zápas proti první hráčce světa bude poutat největší pozornost.

Obě hráčky už jsou grandslamovými vítězkami. Zatímco Bartyová se ale radovala relativně nedávno, v minulé sezoně v Paříži, Kvitová čeká na největší možnou tenisovou poctu téměř šest let. Na Wimbledonu slavila v letech 2011 a 2014.

Federer měl na kurtu záchvat smíchu. Odbouralo ho jméno dalšího soupeře Federer měl na kurtu záchvat smíchu. Odbouralo ho jméno dalšího soupeře Čtěte zde

Loni v melbournském čtvrtfinále Češka australskou soupeřku převálcovala. Povolila jí pouze pět gemů.

"Upřímně řečeno, nevím, jestli mi tahle zkušenost pomůže," řekla na tiskové konferenci. Připomněla tím, jak se v posledních měsících dramaticky otáčí vzájemná bilance. Bartyová dlouho nemohla přijít hře Kvitové na chuť. Loňská porážka byla už čtvrtou v řadě. 

Právě to ale třiadvacetiletou pracovitou dívku donutilo dřít ještě mnohem víc než dřív. Výsledky se dostavily krom jiného v podobě nalezení receptu na Kvitovou. Bartyová ji porazila v Miami, Pekingu i na Turnaji mistryň. Vzájemná bilance je tak momentálně už jen 4:3 ve prospěch české tenistky.

"Od té doby, co jsme hrály v Miami, je lepší a lepší. Pracovala tvrdě na svých slabinách a teď už žádné nemá. Je nesmírně talentovaná, atletická, má vynikající mix úderů. Má prostě všechno," rozplývala se Kvitová nad soupeřkou.

Stíhačky Kvitovou nerozhodily. Čekala jsem, jestli to není teroristický útok, řekla Stíhačky Kvitovou nerozhodily. Čekala jsem, jestli to není teroristický útok, řekla Čtěte zde

Přiznala i náklonnost. "Mám Ash ráda, je skvělá. Je pod velkým tlakem, ale myslím si, že se s ním vyrovnává tak dobře jako nikdo jiný. Právě proto je právem tam, kde je," dodala.

Respekt je koneckonců vzájemný. I Bartyová má pokaždé pro Kvitovou jen a jen slova obdivu. Loni v říjnu ji označila za jednu z největších osobností na okruhu. 

"Petru miluju, ale doufám, že mi v úterý nezlomí srdce," prohlásila před očekávanou bitvou. Zlomených srdcí by Češka zanechala nejen v aréně Roda Lavera mnohem více.

"Bude to skvělý zápas," věří Kvitová. "Vždycky je potěšení s Ashleigh sdílet kurt. Bude to fajn, bez ohledu na konečné skóre," dodala.

reklama