reklama

Nezabíjejte Davis Cup. Vlna odporu sílí, u tenistů zatím vítězí tradice nad penězi

Rafael Nadal udělal o víkendu "starému" Davis Cupu velkou reklamu Rafael Nadal udělal o víkendu "starému" Davis Cupu velkou reklamu autor: Reuters
Jednotýdenní akce na neutrální půdě? Davis Cup by tím zanikl, míní tenisté. Po skvělém víkendu opět stoupá kritika změn.

Praha - Tradice zatím vítězí nad penězi. Alespoň v myslích většiny špičkových tenistů. Po prvním daviscupovém víkendu tohoto roku hlasy striktně odmítající navrhované změny v Davisově poháru, o kterých se bude hlasovat v létě, výrazně zesílily.

Slavná týmová soutěž totiž znovu přinesla dechberoucí podívanou a elektrizující neopakovatelnou atmosféru.

"Pořád chcete zabít Davis Cup?" zeptal se zastánců fatální proměny, mezi něž patří třeba Novak Djokovič, Francouz Lucas Pouille.

Momentálně jedenáctý hráč světového žebříčku v italském Janově dvěma výhrami nad Andreasem Seppim a Fabiem Fogninim zajistil Francii postup do semifinále. Nad vlastní úspěchy ale čtyřiadvacetiletý tenista pozdvihl fantastickou podívanou, kterou nabídlo jiné antukové čtvrtfinále: to mezi domácím Španělskem a Němci.

"Podívejte se na tu atmosféru. Neskutečné," velebil Pouille sobotní čtyřhru na svém twitterovém účtu. 

V býčí aréně ve Valencii se děly věci. Deblový souboj mezi Marcelem Lópezem s Felicianem Lópezem na jedné a Timem Puetzem s Janem-Lennardem Struffem na druhé straně, trval bezmála pět hodin. Němci vedli 2:0 na sety, ovšem domácí hrdinové dokázali utkání srovnat. Poslední slovo však měli hosté, kteří tak vybojovali mečbol k postupu mezi čtyři nejlepší celky.

Úžasný tenis se hrál i v neděli. Rafael Nadal prožil dokonalý návrat na kurty, ve třech setech porazil Phillipa Kohlschreibera i Alexandera Zvereva. A čerstvě šestatřicetiletý harcovník David Ferrer označil závěrečnou pětisetovou výhru nad prvním jmenovaným za "nejlepší okamžik kariéry".

Takové momenty nehrají zastáncům změn příliš do karet. Podobných zážitků se nikdo nebude chtít vzdát a skoro to vypadá, že paradoxně snaha o revoluci znovu vyvolává zájem o Davis Cup jako takový.

Zpět k Pouillemu. Francouz poněkolikáté zopakoval své jasné stanovisko: Pokud změny přes veškerý nesouhlas projdou a ITF dá přednost financím před magickým kouzlem tradice, bude nový formát soutěže bojkotovat. A rozhodně v tom nebude sám.

I Češi jsou proti změnám

Kromě jiných chtějí legendární soutěž hranou od roku 1900 zachovat ve stávajícím formátu také Češi. Prezident svazu Ivo Kaderka se netají tím, že bude proti změnám bojovat všemi prostředky a veškerým svým vlivem. Dokonale postoj českých tenistů shrnul o víkendu v Ostravě Adam Pavlásek.

"Kdyby se hrálo opravdu jeden týden v listopadu, pan Kaderka prohlásil, že už by Davis Cup nehrál ani Pavlásek. A řekl to správně," smál se třiadvacetiletý Čech.

Už dříve se jako jeden z nejhlasitějších odpůrců kontroverzních novinek prezentoval nehrající kapitán Australanů Lleyton Hewitt. "Je to absolutní neúcta k tradici. ITF prodává svou duši pro peníze," uvedl mimo jiné.

Francouz Julian Benneteau zase napsal prezidentovi ITF Davidu Haggertymu otevřený dopis. V něm ho vyzval, aby "nemazal 118 let tenisové historie".

Podobné výzvy míří také ke stoperovi fotbalové Barcelony Gerardovi Piquému. Za vymyšlenými inovacemi totiž stojí jeho společnost Kosmos slibující vklad ve výši tří miliard dolarů během následujících 25 let. 

Pro organizaci ITF, která je ve srovnání s ATP a WTA jen chudou příbuznou, jde o obrovské lákadlo. Proto se snaží získat hráče na svou stranu, což se jí ale jak vidno zatím příliš nedaří. Djokovič stojí proti těžké přesile.

"Každý z hráčů by rád svou zemi reprezentoval, jak ale dlouhé roky opakuji, současný formát prostě nefunguje," nechala se slyšet srbská hvězda.

Rozhodnutí padne v srpnu v americkém Orlandu na zasedání ITF. K odsouhlasení návrhu bude potřeba dvou třetin hlasů.

Český tenisový poklad. Kráska Kilnarová září na kurtech i na Instagramu Český tenisový poklad. Kráska Kilnarová září na kurtech i na Instagramu Prohlédněte zde
reklama