reklama

Ničí chamtiví tenisté Wimbledon? Sedm jich vzdalo, odvezli si po milionu. Federer litoval diváky

Alexander Dolgopolov vzdal utkání s Rogerem Federerem. Diváci na centrkurtu si tenistu příliš neužili. Alexander Dolgopolov vzdal utkání s Rogerem Federerem. Diváci na centrkurtu si tenistu příliš neužili. autor: Reuters
Za to, že nastoupí do prvního kola Wimbledonu, obdrží tenisté 35 tisíc liber. Dostatečná motivace jít do boje i se zraněním a utkání záhy vzdát. První dva dny přinesly sedm skrečí.

Londýn (od našeho zpravodaje) - Davy zklamaných fanoušků v úterý proudily z ochozů centrální kurtu v All England Clubu. Mnozí se netajili vztekem. Místo dvou skvělých zápasů špičkových hráčů totiž viděli jen slaboučký odvar. 

Nejprve vzdal Slovák Martin Kližan Novaku Djokovičovi za stavu 3:6, 0:2. Hned potom nedokončil zápas s Rogerem Federerem Ukrajinec Alexander Dolgopolov. Za stavu 3:6, 0:3.

Program French Open: Vondroušová padla ve finále, Nadal opět kraloval Program French Open: Vondroušová padla ve finále, Nadal opět kraloval Prohlédněte zde

Z pohledu celého úvodu travnatého grandslamu to ale nebylo zdaleka všechno. Hráči skrečovali své zápasy i na ostatních dvorcích. Konkrétně Španěl Feliciano Lopez, Srb Janko Tipsarevič a v pondělním utkání prvního kola také Australan Nick Kyrgios, Uzbek Denis Istomin a další Srb Viktor Troicki.

Za to, že tenista nastoupí do prvního kola přitom inkasuje 35 tisíc liber. Tedy v přepočtu zhruba milion českých korun.

Otázka prvních dnů Wimbledonu je tedy nasnadě. Ničí chamtivost tenistů divákům zážitek z legendárního londýnského grandslamu? "To je skutečně těžká otázka," nechtěl zprvu soudit Federer. Sedminásobný wimbledonský šampion se však o kontroverzním tématu nakonec rozpovídal.

"V první řadě je mi líto diváků, cítil jsem z nich velké zklamání. Nemohli uvěřit, že se něco takového stalo dvakrát po sobě," řekl Švýcar. 

To je snad nejtěžší los, ví Plíšková. Šokoval ji pomalý kurt. Aspoň to nepodcením, uklidňuje se To je snad nejtěžší los, ví Plíšková. Šokoval ji pomalý kurt. Aspoň to nepodcením, uklidňuje se Čtěte zde

"Když jsem šel podat ruku rozhodčímu, řekl mi, že bychom možná měli s Novakem odehrát ještě set a půl proti sobě," smál se Federer a vyprávěl o tom, jak v šatně skutečně Djokoviče vyhledal. "Samozřejmě, že to nešlo, ale soucítili jsme s fanoušky. Přijeli sem proto, aby viděli pořádný tenis," dodal.

Dolgopolova nechtěl z ničeho obviňovat, spíše se pro jeho rozhodnutí snažil najít pochopení. "Vysvětlil mi, že ho to bolí když vyskočí při podání. A že se to zhoršuje. Nevím, co řekl tisku, ale mě tohle. Chápu tu pointu. Když vás něco bolí a je to čím dál horší, je lepší to zastavit," řekl osmnáctinásobný grandslamový šampion.

Federer ale souhlasil s tím, že je vždy otázka, jestli ne úplně zdraví hráči mají do úvodního zápasu vůbec nastoupit. "To si musí každý sáhnout do svědomí. Nejde házet všechny do jednoho pytle. Samozřejmě by bylo ideální, kdyby se všichni uměli zachovat rozumně a dali šanci někomu jinému, když vědí, že nejsou schopni odehrát celý zápas," přemítala živoucí legenda bílého sportu.

Švýcar je přesvědčen, že v této záležitosti dost dobře nelze nikomu nic nekalého dokázat. Záleží na povaze každého jednotlivého tenisty. 

Lékař Kvitové narušil wimbledonskou etiketu, fanoušky zase nadchl tenisový Maradona Lékař Kvitové narušil wimbledonskou etiketu, fanoušky zase nadchl tenisový Maradona Čtěte zde

"Pokud hráč ví, že není schopný absolvovat zápas hraný na tři vítězné sety, neměl by nastoupit. To je jasné. Ale zase pokud opravdu věří tomu, že toho schopen je, pak je to v pořádku," dodal.

Federer se nakonec hráčů v podstatě zastal. Uvedl, že by ATP měla přemýšlet o tom, jak to tenistům na grandslamech usnadnit, aby nemuseli v případě zranění prožívat podobné dilema. 

"Je to hodně peněz. Pro někoho víc, pro někoho méně. Na tom nezáleží. Někdo chce za každou cenu nastoupit prostě proto, že věří na zázraky. Víte co. Řeknete si dnes to nějak uhraju, pak mám den volno, zkusím to doléčit. Nebo třeba bude pršet, koneckonců jsme v Británii, pořád tu visí nad areálem nějaký mrak. Na takové myšlení hráčů nezapomínejme," vysvětlil momentálně pátý hráč světového žebříčku. 

Je také evidentní, že u žen na grandslamech k tolika skrečím nedochází. Problém eskaluje s hrou na tři vítězné sety. Pokud tenista laborující s lehčím zraněním prohraje první set, navíc třeba proti velkému favoritovi, těžko hledá sebedůvěru na další boj. Ví totiž, že bude muset strávit na kurtu přibližně další tři hodiny, aby špatně rozehraný zápas zkusil otočit.

Venus se na Wimbledonu rozplakala. Každé trauma je těžké, podpořila ji Kvitová Venus se na Wimbledonu rozplakala. Každé trauma je těžké, podpořila ji Kvitová Čtěte zde

Jenže pak jsou tu borci jako Bernard Tomic. Nechvalně proslulý australský tenista sice svůj úterní zápas s Němcem Mischou Zverevem dohrál, po porážce 0:3 na sety ale prohlásil, že se během duelu vlastně nudil.

To vyprovokovalo novináře k otázce, zda by čtyřiadvacetiletý hráč tedy nechtěl vrátit peníze vydělané za první kolo. 

"Dobře, když řeknete Federerovi, aby vrátil 500 milionů dolarů, udělá to nebo ne?" odpověděl Tomic otázkou. Novinář tedy připomněl tenistovi, že to on byl znuděný a že o Federera vůbec nejde.

"Všichni pracujeme pro peníze. Až mi bude 34, tak dám možná něco na charitu. Když řeknete Rogerovi ať to vrátí, udělám to taky," nedal si pokoj Tomic, jehož slibně rozjetá kariéra v posledních letech dramaticky upadá.

Tetování české naděje, jahody se smetanou, nezmar Ferrer. To byl druhý den Wimbledonu Tetování české naděje, jahody se smetanou, nezmar Ferrer. To byl druhý den Wimbledonu Prohlédněte zde
reklama