reklama

Nováček: Berdych má rezervy v taktice a využívání statistik, Kvitová bojuje s démony

Tomáš Berdych. Tomáš Berdych. autor: Reuters
Podle tenisových expertů narazil Tomáš Berdych během letošního Wimbledonu na svůj momentální strop, když prohrál v semifinále s Andym Murraym. Podle Karla Nováčka by mohl více využívat statistiku a měnit podle nich svou taktiku. České hráčky oproti tomu prý jen potvrdily absenci formy posledních měsíců.

Praha - Skvělá jízda Tomáše Berdycha i brzké konce českých tenistek. Takový byl letošní Wimbledon. Podle expertů, které deník Aktuálně.cz oslovil, ale výkony českých zástupců v turnaji nebyly tak nečekané, jak by se mohlo zdát.

Program French Open: Plíšková byla zápas od postu jedničky, v Paříži nedosáhla na finále Program French Open: Plíšková byla zápas od postu jedničky, v Paříži nedosáhla na finále Prohlédněte zde

Někteří tenisoví odborníci sice věřili, že po naprosto jednoznačném čtvrtfinále může Berdych přelétnout i přes Andyho Murrayho v bitvě o finále, ale nakonec z toho byla jasná záležitost ve prospěch Brita a porážka 0:3 na sety.

"V jeho možnostech teď není, aby tyhle hráče na tak velkých turnajích porážel. O tom, jestli se to Tomášovi někdy povede, se tenisová veřejnost baví už dlouho a on dělá všechno pro to, aby s těmi nejlepšími držel krok, jenže nezvládl nic navíc," myslí si bývalý tenista Karel Nováček.

Podle odborníků měla česká jednička smůlu především v tom, že narazila zrovna na Murrayho, který je v možná životní formě.

"Djokovič sice vypadl, ale byl v druhé půlce, takže to Tomášovi moc nepomohlo. On v ideální konstelaci turnaje potřebuje porazit tři hráče, kteří jsou na turnaji žebříčkově před ním, a to se tak často nestává. Jednou se to Djokovičovi třeba stane, ale to je náhoda. A Murray byl tentokrát nejlepší ze všech, což potvrdil i ve finále," pochválil pozdějšího vítěze letošního Wimbledonu František Pála.

Berdych se po Wimbledonu posunul na osmé místo, Kvitová padá žebříčkem Berdych se po Wimbledonu posunul na osmé místo, Kvitová padá žebříčkem Čtěte zde

Studoval Murray během zápasu statistiky?

Po dalším prohraném velkém zápase se vyrojily spekulace, zda by rodák z Valašského Meziříčí neměl sáhnout po některém superkouči. Zvlášť, když oba finalisté z All England Clubu za sebou takovou osobnost mají. Murray Ivana Lendla, Milos Raonic zase Johna McEnroea.

"Murray takového člověka nejspíš potřebuje, protože je o něm známo, že hodně dává emoce najevo a chová se občas na kurtu jako blázen. Jenže Tomáš takový není, nepotřebuje nikoho, aby ho zklidňoval," myslí si Pála.

Podle Nováčka ale superkouč dává hráči ještě jinou přidanou hodnotu. "Co vím, Ivan si hodně zakládá na využívání statistik, Murraymu to k tomu, co má natrénováno, poskytuje ještě nadstavbu. Tomáš ve svých vyjádřeních hodně mluví o zkušenostech a intuici, jenže to mu v semifinále grandslamu je k ničemu," říká někdejší osmý hráč světa.

Pravdou je, že obzvláště ve finále proti Raonicovi Murray seděl na lavičce a často nahlížel do otevřené tašky, ve které něco pečlivě prohlížel. Po skončení přestávky zase všechno přikryl ručníkem, aby dovnitř nebylo vidět.

Murray slavil a s ním i půvabná vévodkyně Kate, hvězdy Hollywodu a sluníčkový Cliff Richard Murray slavil a s ním i půvabná vévodkyně Kate, hvězdy Hollywodu a sluníčkový Cliff Richard Prohlédněte zde

"Samozřejmě, mohl tam mít fotku svého dítěte, ale spíš sázím, že si prohlížel připravené záznamy, čeho se má v zápase držet. Je to čirá matematika, kupříkladu ví, že servis do Raonicova forhendu pro něj znamená stoprocentní zisk bodu. Buď přímým bodem, nebo tím, že si otevře kurt a ukončí výměnu. Z toho pak volí taktiku a jí se drží," dodává ke svému postřehu Nováček.

Celkově by ale Berdychovu účast v semifinále Wimbledonu měla veřejnost považovat za úspěch. "Kdyby Tomáš měl už ten jeden vyhraný grandslam, mohl by se nyní radovat víc, takhle je tam pořád ta nenaplněná touha. Někde jsem ale četl vtipné přirovnání, co by Češi dali za to, kdyby jejich golfista byl třetí na golfovém Masters nebo jejich sprinter na olympijské stovce, to je výstižné," chválí Berdycha Pála.

Pála: Kvitové se už nikdo nebojí

Navíc, co by za takový výsledek daly například české tenistky, z nichž se nejdál do osmifinále dostala Lucie Šafářová. Karolína Plíšková a Petra Kvitová se loučily ve druhém, Barbora Strýcová ve třetím kole.

Kouzelný Lendlův efekt. Murray bez něj grandslamy nevyhrává, teď dohnal Kodeše Kouzelný Lendlův efekt. Murray bez něj grandslamy nevyhrává, teď dohnal Kodeše Čtěte zde

"Musím říct, že u holek mě to ani moc nepřekvapilo. Možná snad u Karolíny, která před Wimbledonem jeden turnaj vyhrála a na dalším se dostala do finále, zdálo se, že jí tráva sedí, ale nepotvrdilo se to. Asi je to u ní otázka času, kdy prorazí, ale už to trvá déle, než by si ona sama přála," naráží na mizerné grandslamové výkony Plíškové Nováček.

Asi největší kritiku musí v letošní sezoně vstřebávat Kvitová. Česká jednička vypadla z první desítky a v Londýně dokázala vyhrát jediný zápas. "Prožívá dlouhou stagnaci, rozešla se s trenérem, s přítelem, asi teď bojuje s vlastními démony," tuší Nováček.

Podle Pály z dvojnásobné wimbledonské šampionky především nečiší to sebevědomí, které od ní známe. "Petra už není v pozici, kdy se jí ty holky bojí. Makarovová proti ní jde prostě vyhrát. Tehdy se Bouchardová, chudinka, po finále Wimbledonu třásla možná ještě v šatně. To už teď neplatí," naráží otec fedcupového kapitána Petra Pály na suverénní finále před dvěma lety.

Nejlépe tak z konečného zúčtování vyšly Šafářová a Strýcová. "Pro Lucku jsou tři vyhraná kola vlastně vítězstvím po těch jejích zdravotních štrapácích, Bára má zase skvěle rozjetou sezonu a nesmíme si myslet, že se hned dostane do finále grandslamu, takhle to nechodí," dodává Pála.

reklama