reklama

Okázalá pýcha čínského socialismu vítá Plíškovou a spol. Armáda se šikuje opodál

Jihočínský Šen-čen, dějistě Turnaje mistryň v letech 2019 - 2029. Jihočínský Šen-čen, dějistě Turnaje mistryň v letech 2019 - 2029. autor: ČTK
Tenisový Turnaj mistryň poprvé hostí jihočínský Šen-čen. Před čtyřiceti lety rybářská vesnice, dnes více než dvanáctimilionové hypermoderní velkoměsto.

Čínské Silicon Valley. Sídlo technologických gigantů. Jedno z nejrychleji se rozvíjejících měst světa. A také demonstrace "socialismu s čínskými rysy", jak své hospodářství nálepkuje sama čínská vláda.

Systém, který je v zásadě kapitalismem, klíčovou roli v něm ale hraje státní mašinerie.

Pro Číňany je Šen-čen, ležící v deltě Perlové řeky, nesmírně důležitý a v budoucnu by měl ekonomicky předhonit neposlušný Hongkong, s nímž de facto sousedí.

V srpnu ostatně čínské úřady zveřejnily rozhodnutí přijaté ústředním výborem komunistické strany Číny.

"Už za šest let bude Šen-čen jedním z nejvýznamnějších světových měst kvůli síle jeho ekonomiky, kvality rozvoje a inovací. Za dalších deset let bude novým typem světového finančního centra," vzkázala strana.

Zcela logicky se Čínané snaží na Šen-čen, v němž po zveřejnění plánu extrémně rychle stouply ceny nemovitostí, přilákat pozornost celého světa. Špičkový sport je pak jednou z nejjistějších možností.

Newyorské slzy zapomenuty. Velké peníze z Číny nejsou to hlavní, říká Krejčíková Newyorské slzy zapomenuty. Velké peníze z Číny nejsou to hlavní, říká Krejčíková Čtěte zde

O tom, že se čínské město stane novým pořadatelem tenisového Turnaje mistryň, před rokem v lednu nemohlo být nejmenších pochyb. Praha, Manchester, Petrohrad ani dosavadní hostitelé ze Singapuru nemohli Šen-čenu konkurovat.

"Je to rychle se rozvíjející region a my jsme nadšení, že jsme součástí tohoto růstu," tetelil se blahem šéf exekutivy WTA Steve Simon.

"Je to pro nás obrovská příležitost. Umožní nám to udělat na tour řadu věcí a plánovat dopředu. Takovou příležitost jsme dosud neměli," dodal.

Už v předchozích pěti letech bylo klání osmi nejlepších hráček pro WTA ekonomicky naprosto nepostradatelné. Kontrakt se Singapurem jí poskytoval 35 až 40 procent ročního obratu. Čínané ale přisypali pořádný balík navíc.

Celkové prize money se oproti minulému roku zdvojnásobí, činit bude neuvěřitelných 14 milionů dolarů. Pro srovnání: mužský Turnaj mistrů konaný v Londýně disponuje dotací o 5,5 milionů nižší.

Komentář: Když málo je víc. Rozvážná Muchová udává tempo nové tenisové generaci Komentář: Když málo je víc. Rozvážná Muchová udává tempo nové tenisové generaci Čtěte zde

Vítězka finálového turnaje si přijde na částku převyšující čtyři miliony dolarů, tedy nejvyšší odměnu v historii tenisu bez ohledu na pohlaví.

"Je to neuvěřitelné číslo. Ještě větší dotace než na grandslamech. Úžasná suma, ale řekla bych, že i zasloužená. Dostat se na tenhle turnaj, to není jen tak. Konkurence je obrovská a o tuhle odměnu má šanci se porvat jen osmička nejlepších," komentovala rekordní výdělek jedna z účastnic Karolína Plíšková.

Hrát se bude v šen-čenském Bay Sports Centru přezdívaném podle svého vzhledu "Spring Cocoon", tedy "Jarní závitek".

Fotbalový stadion sousedící se zastřešenou arénou hrál svou úlohu v potlačování aktuálních pro-demokratických hongkongských protestů. Satelity v polovině října odhalily, že byl využit pro zhruba stovku obrněných transportérů a kamionů.

Nyní se však do areálu otevřeného před osmi lety stěhuje nejlepší světový tenis. Očekává se okázalá show.

"Dělají to lidi, co organizují turnaj ve Stuttgartu, takže to bude asi hodně světelné, na úrovni. Možná i proto se hraje v Číně, protože tam peníze prostě jsou. Číňani do toho dají určitě všechno, těším se," řekla další účastnice Petra Kvitová před odletem v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Pořadatelé Turnaje mistryň se podle WTA navíc zavázali, že v centru města vybudují další areál za 450 milionů dolarů, jehož součástí bude hala pro 12 tisíc diváků.

"Když sečtete všechny tyhle faktory, dostáváme od Šen-čenu závazek ve výše jedné miliardy dolarů," zdůraznil Steve Simon lukrativní ekonomickou stránku. Z Číny se na tenisové mapě v posledních letech stává klíčový trh a invaze do nejlidnatější země dramaticky sílí.

Nová čínská éra Turnaje mistryň začne v Šen-čenu v neděli.

reklama