Byla jsem v podstatě trapná, smutnila po prohře Strýcová. Končí i Vondroušová a Berdych

1. 6. 2017 12:24
Černý čtvrtek zažili čeští tenisté ve dvouhrách na French Open. S turnajem se ve druhém kole rozloučila Markéta Vondroušová, která nestačila na Rusku Kasatkinovou, Barbora Strýcová padla s domácí Cornetovou a v mužské části pavouka dohrál Tomáš Berdych, kterého ve třech setech vyprovodil Rus Chačanov.
Barbora Strýcová ve 2. kole French Open
Barbora Strýcová ve 2. kole French Open | Foto: Reuters

Paříž - Barbora Strýcová nezopakovala na grandslamovém French Open loňskou účast ve třetím kole. Turnajová dvacítka ve druhém kole nedotáhla na centrkurtu Philippa Chatriera nadějně rozehraný první set a domácí Alizé Cornetové podlehla 4:6 a 1:6.

"Za všechno si můžu sama. Hrála jsem ze začátku celkem dobrý tenis, ale sama sebe jsem dostala do takové situace. Měla jsem být trpělivější a nedokázala jsem to. Byla jsem v podstatě trapná," řekla otevřeně jednatřicetiletá Strýcová.

V duelu plném dlouhých výměn i zkrácení za síť vedla Strýcová v prvním setu 4:2 a při podání Cornetové 40:15. Nevyužila ale ani třetí brejkbol a pak se s tím nedokázala úplně vyrovnat. Ve zbytku utkání už získala jen jeden game. "Sice jsem ji hned brejkla ve druhém setu, ale pak jsem si úplně trapně prohrála servis," řekla.

Šancí přitom měla v zápasu dost. Jen při servisu Francouzky 12 brejkbolů, ale proměnila pouze tři. "Za to jsem zaplatila plně," konstatovala Strýcová a dodala: "To není o smutku, ale o tom, že jsem v podstatě dost na sebe naštvaná."

Na pařížském centrkurutu se představila poprvé v kariéře. "Je to těžké hrát tu proti Francouzce, ale kurt je to úžasný. Proto hraju tenis," řekla Strýcová. Kvůli své impulzivnosti si vyslechla i bučení domácího publika. "Nervy pracují, a když udělá člověk jedinou negativní věc, tak vás vybučí. Ale tak to je, to je o nich známé. S tím na kurt jdu, nezvládla jsem to. To je celé," řekla plzeňská hráčka.

Vondroušová vzdorovala

Cesta tenistky Markéty Vondroušová pařížským grandslamem skončila ve 2. kole. Sedmnáctiletá naděje po úspěšné kvalifikaci i prvním kole dnes prohrála na French Open kole s 26. nasazenou Darjou Kasatkinová z Ruska 6:7 a 4:6 za hodinu a jednadvacet minut.

"Pro mě to byl životní turnaj, protože jsem na svém prvním grandslamu uhrála kolo. Určitě mě porážka mrzí, ale zas na druhou stranu je to super výsledek," řekla letošní vítězka turnaje WTA z Bielu, která se v žebříčku posune do první osmdesátky.

Levou rukou hrající Vondroušová získala ve třech zápasech kvalifikace a v úvodním kole na Roland Garros osm setů v řadě a nadějně vstoupila i do souboje s Kasatkinovou, která přišla na kurt o deset minut později. Vzala jí servis a vedla 2:0, ale Ruska se postupně rozehrála a Češku dokázala zatlačit.

Vondroušová přišla o brejk, protože prohrála dvanáct míčů v řadě. Po divokém úvodu si hráčky držely podání a úvodní set rozhodl tie-break. Soupeřka v něm hrála odvážněji, Vondroušová naopak chybovala a uhrála jen bod.

"Ona vůbec nic nezkazila a tlačila mě hodně. Moc míčů zadarmo nedala, takže jsem si to musela uhrát. Nehrála jsem úplně špatně, neudělala jsem nic špatného, ale ona si to uhrála a důležité míče zahrála líp," hodnotila Vondroušová.

Na úvod druhého setu se na Vondroušové projevila neúspěšná koncovka první sady. Dvakrát si prohrála servis a ztrácela 1:4. Na lavičce vypadala znaveně a prohmatávala si okolí levého ramene. "Trošku jsem cítila ruku od začátku při servisu, ale je to asi celkově z únavy," řekla. Stihla snížit na 3:4, ale další brejk, aby si vynutila zkrácenou hru, nestihla. Po své 23. nevynucené chybě zápas ztratila.

Po zápasu schovala hlavu do ručníku a ještě hodinu poté měla oči zarudlé od slz. "Jsem uplakaná. Obrečím každou prohru. Letos jich moc nebylo, tak to mrzí o to víc," řekla tenistka, která v této sezoně prohrála teprve posedmé z 58 zápasů.

Berdych nestačil na ruského mladíka

Tomáš Berdych vypadl na French Open nečekaně ve 2. kole. Třináctý nasazený se nedokázal na pařížské antuce prosadit proti ruskému mladíkovi Karenu Chačanovovi a 53. hráči světového žebříčku podlehl po setech 5:7, 4:6 a 4:6.

Jednatřicetiletý Berdych si proti o deset let mladšímu soupeři nevypracoval ani jeden brejkbol. O svůj servis přišel jednou v každém setu. Jeho hra postrádala jiskru a odvážně hrající Chačanov nastřílel 51 vítězných míčů.

V prvním setu ztratil Berdych podání až v závěru. Hrál pasivně a soupeř toho využíval. Na dvorci číslo šest, na kterém předtím prohrála Markéta Vondroušová, pak přišel ve druhém a třetím setu o podání vždy v úvodu a brejk zpět nevybojoval. Poražen odešel za dvě hodiny a třináct minut hry.

Při čtrnáctém startu na Roland Garros vypadl ve druhém kole potřetí, dosud naposledy se mu to stalo v roce 2008. Čtyřikrát zde skončil hned v prvním kole a jeho maximem v Paříži je semifinále z roku 2010.

Ženy:

Dvouhra - 2. kolo:

Kasatkinová (26-Rus.) - Vondroušová (ČR) 7:6 (7:1), 6:4, Linetteová (Pol.) - Konjuhová (29-Chorv.) 6:0, 7:5, Cornetová (Fr.) - Strýcová (20-ČR) 6:4, 6:1, Svitolinová (5-Ukr.) - Pironkovová (Bulh.) 3:6, 6:3, 6:2, A. Radwaňská (9-Pol.) - Van Uytvancková (Belg.) 6:7 (3:7), 6:2, 6:3, Hsieh Su-Wei (Tchaj-wan) - Townsendová (USA) 6:0, 2:6, 6:3. Čtyřhra - 1. kolo: Golubicová, Kristýna Plíšková (Švýc./ČR) - Bondarenková, Curenková (Ukr.) 5:7, 6:2, 6:3.

Muži:

Chačanov (Rus.) - Berdych (13-ČR) 7:5, 6:4, 6:4, Nišikori (8-Jap.) - Chardy (Fr.) 6:3, 6:0, 7:6 (7:5), Isner (21-USA) - Lorenzi (It.) 6:3, 7:6 (7:3), 7:6 (7:2), Del Potro (29-Arg.) - Almagro (Šp.) 6:3, 3:6, 1:1 skreč, F. López (Šp.) - Ferrer (30-Šp.) 7:5, 3:6, 7:5, 4:6, 6:4, Čilič (7-Chorv.) - Kravčuk (Rus.) 6:3, 6:2, 6:2.