reklama

Patnáctiletá Ukrajinka přepisuje historii tenisu. Panebože ne, to je děsivé, uklouzlo Kosťukové

Marta Kosťuková po vítězství ve druhém kole Australian Open. Asociated Press |  00:35
Největší senzace dosavadního průběhu Australian Open má jméno Marta Kosťuková.

Praha/Melbourne - První hráčka narozená v roce 2002, která se kvalifikovala na grandslamový turnaj.

Nejmladší tenistka, jež vyhrála na Australian Open zápas v hlavní soutěži od podobně senzačního úspěchu Martiny Hingisové před dvaadvaceti lety.

Nejmladší postupující do třetího kola grandslamu od roku 1997, kdy to samé na US Open dokázala stále ještě aktivní Mirjana Lučičová.

To jsou tři tenisové milníky překonané Martou Kosťukovou. Patnáctiletou dívenkou z Ukrajiny. Neuvěřitelná jízda dosud neznámé teenagerky, 521. hráčky světového žebříčku, v Melbourne vzbudila nevídané pozdvižení. Zcela pochopitelně.

"Bože ne, to je děsivé," špitla Kosťuková po příchodu na tiskovou konferenci.

Šokoval ji dav novinářů. Na něco takového nebyla připravená. Počáteční nesmělost kombinovaná se strachem z neznámého ale rychle ustoupila. Ukrajinská kometa rozumně a s nadhledem odpovídala na veškeré dotazy.

"Slyšela jsem mockrát, že jsem talentovaná. Ale dobře vím, že jen talent nestačí. Pracuju velmi tvrdě a zatím se to vyplácí," prohlásila.

V kvalifikaci musela odehrát tři třísetové bitvy, tu finální proti Češce Barboře Krejčíkové. V hlavní soutěži září ještě výrazněji. Sedmadvacátou hráčku světa Peng Šuaj v prvním kole vyřídila poměrem 6:2, 6:2. Ve druhém kole přehrála rovněž ve dvou setech domácí naději Olivii Rogowskou. 

"Na začátku jsem byla hodně sevřená, především při servisu. Ale pak se to zlepšilo. Hrát na velkém stadionu mi nevadilo, mám to ráda," prohlásila Ukrajinka. Před rokem vyhrála v Melbourne juniorku. "Tohle bylo přece jen trochu jiné. Ze začátku jsem s tím bojovala," dodala Kosťuková, na jejíž adresu už se začínají vyjadřovat největší osobnosti oboru.

"Vypadá velmi vyspěle, dost možná se tady rodí nová hvězda," řekl expert stanice Eurosport, někdejší první hráč světa Mats Wilander. Jedním dechem ale varoval: "Těžko předvídat, protože nikdy nevíte, jak tenistka v tak mladém věku zareaguje na brzký úspěch."

Její boj o osmifinále bude ostře sledovaný. Obzvlášť kvůli soupeřce. Tou bude její krajanka, světová čtyřka Elina Svitolinová. "Trošku samozřejmě vím, jak hraje," rozesmála se Kosťuková. "To pro ni to bude v tomhle směru horší, můžu ji překvapit," dodala odhodlaně.

Sama Svitolinová přiznala, že mladičkou krajanku vůbec neznala. "Poprvé jsem o ní slyšela, když tady vyhrála. Bude to pro mě velmi vzrušující, hrát s krajankou, a snad budu na ten zápas připravená," uvedla.

Kosťuková pobavila také historkou, jak si po vítězném utkání nemohla přečíst gratulace od fanoušků a kamarádů. Tenistka měla čas vytáhnout telefon až u jídla, její matka, bývalá tenistka, ale byla proti takovému chování.

"Sebrala mi telefon a vynadala mi, že se mám pořádně najíst," prozradila. Díky postupu mezi dvaatřicet nejlepších tenistek vydělala v přepočtu 2,3 milionu korun. O takové částce se jí ještě před pár dny ani nesnilo.

"Co s těmi penězi udělám? Možná nejdřív nakoupím dárky pro rodinu, to je jasné. Mám velkou rodinu. A pak samozřejmě něco pro sebe," usmála se patnáctiletá senzace.

Foto: Siniaková trápila světovou čtyřku, Allertová výhře nevěřila. A takto slaví 15letá senzace Foto: Siniaková trápila světovou čtyřku, Allertová výhře nevěřila. A takto slaví 15letá senzace Prohlédněte zde
reklama